Top Ayat Quotes

Browse top 200 famous quotes and sayings about Ayat by most favorite authors.

Favorite Ayat Quotes

1. "Dinlerin ideolojilerin söyledigi gibi genel bir anlami yok hayatin."
Author: Ahmet Ümit
2. "Berhentilah sejenak. Renungkan, hayati, dan bertakwalah kepada Allah dalam urusan diri dan masa depanmu. Karena pada suatu masa, kamu akan menghadap Allah."
Author: A'idh Al Qarni
3. "....Antik dönemde filozoflar,insanin mutlu olabilmesi için hangi maddi kosullarin gerekli hangilerinin gereksiz oldugu konusunda atesli tartismalar girmislerdir.Örnegin Epikür, insana yalnizca yemek ve barinagin yeterli oldugunu iddia ediyor, felsefeyle akil yürüten akilci insanlarin pahali evlerden ve mükellef yemeklerden kolayca vazgeçebileceklerini söylüyordu.Ancak ayni konuya yüzlerce yil sonra yeniden deginen Adam Smith,Uluslarin Zenginligi adli eserinde, modern ve maddiyatçi toplumlarda, insanlarin, fiziksel yasamin devamliligi açisindan hiç de gereksinimleri olmayan sayisiz seyle çevrili oldugunu,ancak pratik hayatta gereksiz gibi görünen birçok seyin,toplumun gözünde "gereksinimler" kategorisinde yer aldigini anlatiyordu.Bu "gereksinimler" olmadan hiç kimse, toplum içinde sayildigini hissedemiyor ve onlara sahip olmadan psikolojik açidan rahata eremiyordu."
Author: Alain De Botton
4. "Tanri ne ister? Tanri iyilik mi ister yoksa iyi olma seçenegini mi? Kötülügü seçen bir insan, kendisine iyilik dayatilmis bir insandan bazi açilardan daha üstün olabilir mi? (syf. 84)"
Author: Anthony Burgess
5. "Sonunda kaybetseniz bile hayatta kisa bir süreligine çok mutlu olmak, bir ömür boyu orta karar yasamaktan daha iyi degil mi?"-Clare"
Author: Audrey Niffenegger
6. "Neden bir de rüya görürüz? Her sey olup bittikten sonra neden bir de rüya görürüz? Karmasanin,kesmekesin, hayatin yorucu zenginliginin içinde eksik kalan nedir ki,uykunun kuytusunda ille de tamamlanmasi gerekir?Rüyamizda,biririyle ilgisiz gibi görünen ayrintilari bilincimiz önden gürültülü bir lokomotif gibi çekip bir yere, örnegin bir anlama mi götürür?Yoksa o ayrintilar bilincimizin balonuna batan igneler midir?"
Author: Baris Biçakçi
7. "Sende her sey hayatla ilgiliydi. Erken gelen ölümlerin sana sundugu armagan: Üç adet protez dis ve yasiyor olmanin bilinci, erinci... Iste bu nedenle en basit eylemleri bile senlige dönüstürüyorsun."
Author: Baris Biçakçi
8. "(Hayatta ne zaman mutlu olsam, bunun en iyi günlerim oldugunu hatirlatacak bir mutsuzluk habercisi daima karsima çikmistir. Ya bizim kültürümüz bunlardan çok fazla yetistiriyor ve ihraç edilemez olduklarindan basimiza kaliyorlar, ya da dünkü mutsuzluklarini simdiki zamanda yenmeye ugrasmayanlar, baskalarinin mutluluklarini da sinirlayarak teselli buluyorlar!..)"
Author: Buket Uzuner
9. "Yemegi masaya getirince Jaoa gülümsedi. Fasulyelerin siyah oldugunu hiç biri farketmedi. Hayatimiz da kara, etrafimizi saran her sey de kara, ondan olacak."
Author: Caroline Maria De Jesus
10. "Senin essizligin, bulunmazligin üzerine ne söylesem eksik kalir. Sadelikten korkmayan bir kadinsin bir kere. O köprünün altinda vb. satilan balik-ekmekten alip yemek istemen beni en çok gönendiren seylerden biri. Sana ondan almak istemeyimisimin tek nedeni midenin sagligini düsündügümdendir. Bunu kaç kez söyledim de sana. Adapazari'ndaki kizla -neydi adi onun?- çektirdigin fotografta senin bütün hayat tavrin gizli. En gösterissiz kosullarda da sen, o kosullardan hiç utanmadan, hiç yüksünmeden, bir ayagini gözüpek bir rahatlikla ileri atabilirsin. Beni nasil savunursun sonra. Birisi bana çok sismanladigimi söylemisti de, hemen saldiriya geçmis, sisman olmadigimi ileri sürmüstün. Oysa pekala fazla okkalanmistim o günler. Sen busun iste. Sevdigini her durumda savunursun, onun kusurlarini görmezsin. Ne sevgilisin sen."
Author: Cemal Süreya
11. "Paige'le birbirimize bakiyoruz. Gerçekte kim oldugumuzu bilerek bakiyoruz. Ilk kez.Hayatimizin geri kalanini, dünyanin bize kim oldugumuzu söylemesine izin vererek geçirebiliriz. Akilli veya deli. Aziz veya seks bagimlisi. Kahraman veya kurban. Tarihe birakiriz, iyi mi yoksa kötü mü oldugumuzu söylemeyi.Geçmisimizin gelecegimizi belirlemesine izin verebiliriz.Ya da kendi adimiza karar verebiliriz.Ve belki de bizim isimiz daha iyi bir sey icat etmektir."
Author: Chuck Palahniuk
12. "Kayitsizlik dili geçersiz kiliyor,isaretleri anlasilmaz hale getiriyor.Sabirlisin ama beklemiyorsun, özgürsün ama seçmiyorsun,müsaitsin ama hiçbir sey seni harekete geçirmiyor. Hiçbir sey istemiyor,hiçbir sey talep etmiyor, hiçbir seyi dayatmiyorsun.Hiç dinlemeden duyuyor,hiç bakmadan görüyorsun."
Author: Georges Perec
13. "Inanin bana, güzel bir sabahta Istanbul'a varmak, bir insanin hayatindaki en güzel andir."
Author: Hacer Yeni
14. "Hayat kirilabilir bir sey olarak görünmüyordu gözüne, ama kirildi."
Author: Hüsnü Arkan
15. "Kim demis hayat zevk ve mutluluktur. Ne saçma düsünce! Hayat hayattir, bir ödevdir, ödev dedigin de çetin bir istir. O halde ödevimizi yapalim…"
Author: Ivan Goncharov
16. "Kaptan Larsen'in Dünya Görüsü: "Insan hayatini demek istiyorsun. Ama yedigin balik ya da hayvan etlerinin insaninkinden hiç bir farki yok. Böylesine ucuz ve degersiz olan bir hayat için neden hasisce davranayim? Yeryüzünde gemilerden çok daha fazla denizci, fabrikalardan ve makinalardan çok daha fazla isçi var. Neden siz, karada yasayan insanlar, zavalli insanlarinizi, kentlerinizin kenar mahallelerinde sefil sokaklarinizda barindiriyorsunuz?... Neden bütün hastaliklari ve açligi onlarin üstüne yigiyorsunuz?... Bir parça is için vahsi hayvanlar gibi dögüsen insanlar gördün mü hiç hayatinda?..."
Author: Jack London
17. "Bu kasabada sadece bir tane trafik lambasi oldugunun farkindasin, degil mi?" Simdi sanki nasil bu kadar ahmak oldugumu sorguluyormusçasina her iki kasini da kaldirdi ve ben o zaman gözlerinde ki piriltinin anlamini çözdüm. asagilarcasina gülüyordu bana.Bir an için tek yapabildigim ona bakmak oldu. Muhtemelen, gerçek hayatta gördügüm en seksi erkekti ve tam bir öküzdü"
Author: Jennifer L. Armentrout
18. "Sen ve ben Hayata hep yaban kalacagiz. Birimiz digerine Ve her birimiz kendisine. Senin konusacagin Ve benim seni dinleyecegim güne degin. Sesini sesim sanarak. Ve karsinda durdugum güne degin. Bir aynanin karsisinda duruyormuscasina."
Author: Kahlil Gibran
19. "Ölürken, geçis sirasinda, bir an var. Yasam yerini ölüme, dolu yerini bosa birakiyor. Bir an.Her sey çok hizli. Geri dön, geri dön, diye bagirmak istiyorum. Bir dakikaya daha ihtiyacimvar. Bir gülümsemeye daha. Her seyi düzeltmek için bir sansa daha. Ama gitti. Yok artik.Nereye gitti? Hayata ölümden sonra ne oluyor? Bir yere mi gidiyor, yoksa tamamen mikayboluyor?"
Author: Karen Marie Moning
20. "Ne zamandir artik hayatin puslu, soguk bir sonbahara döndügünü saniyordum. Seni gördükten sonra birdenbire günesli bir sabaha uyandim. Simdi dünyanin neresine gidersem gideyim, hangi mevsimde olursak olalim, seni düsündügüm zaman(hayir,yanlis söyledim çünkü senin yüzün, gülüsün hep benim yanimda) hep günesli, isiltili bir gün yasiyorum. Acaba benim için dünyanin isigini degistirdiginin farkinda misin?"
Author: Kürşat Başar
21. "Hayat, çogalan bir yigin istirap, daima artan bir hizla sona, en korkunç istiraba dogru tepetaklak inmektir."
Author: Leo Tolstoy
22. "Baska birçok seyi sorgulamadan kabul ediyoruz. Yagmur ormanlarinin yanip kül olmasini. Seri katilleri. Is çikisi trafigini. Nereden bakarsan bak hayat zaten sasirtici…(syf. 242)"
Author: Lili St. Crow
23. "Ama saygisiz nankörlük genç insanlarin zirhidir.O olmasa nasil kalirlar hayatta,nasil ilerlerler ? Yasli insanlar gençlerin iyiligini ister ama kötülügünü de ister : Onlari tüketmek,canliliklarini içlerine çekmek isterler,böylece kendileri ölümsüzlüge erissin diye.O hasinligin kabaligin ve hafif mesrepligin koruyucu zirhi olmasa,çocuklar geçmisin yükü altinda ezilirler,baskalarinin geçmisinin yükü altinda,kendi sirtlarina yüklenen.Bencillik onlari kurtaran bir lütuftur."
Author: Margaret Atwood
24. "Aci çekmekten korkuyorsan, elbette aci çekme olasiligini azaltirsin. Ip cambazlarini düsün, gerçekte ipte yürürken düsebileceklerini düsündüklerine inaniyor musun? Hayir, bu riski kabul ediyorlar ve bu tehlikeye meydan okuyabilmenin tadina variyorlar. Hayatini hiçbir yerini kirmamaya dikkat ederek geçirirsen inanilmaz sikilirsin, biliyorsun… Tedbirsizlikten daha eglenceli bir sey bilmiyorum! Kendine bir bak! ‘Tedbirsizlik' dedigimde gözlerin parliyor! Ah ah! 14 yasindayken bir kiz için Avrupa'yi kat etmeye kalkmak, bu tedbirsizlige karsi büyük bir tutku degil de nedir?(syf. 49)"
Author: Mathias Malzieu
25. "Biz pek saskin varliklariz: Filanca hayatini issiz güçsüz geçirdi, deriz; bugün hiçbir sey yapmadim, deriz. -Bir sey yapmadim da ne demek? Yasadiniz ya!"
Author: Michel De Montaigne
26. "O kadar az yasadim ki sanki hiç ölmeyecekmisim gibi düsünme egilimindeyim; insan hayatinin bu kadarcik bir seye indirgenmesi gerçek olamazmis gibi geliyor bana; elinizde olmadan, er ya da geç bir sey olacak diye hayal ediyorsunuz. Büyük hata. Bir hayat pekâlâ da bos ve kisa olabilir. Günler ne bir iz ne bir ani birakmadan sefil bir sekilde akip gider; ve sonra bir anda duruverir."
Author: Michel Houellebecq
27. "Hayatta basari kazanan bütün insanlarin, okul yillari basarisiz geçmisti. Çaliskan olmak ilerisi için kötü bir isaretti. Böyle insanlar para kazanamaz, kadinlarla iliskide basariya ulasamazdi. En kötüsü, hayatin disinda kalirdi. Insanlarin istiraplarina yabanci olurdu. Hiçbir zaman gerçekleri göremezdi."
Author: Oğuz Atay
28. "(...)Ey zavalli milletim dinle! Su anda hepimiz burada seni kurtarmak için toplanmis bulunuyoruz. Çünkü ey milletim, senin hakkinda az gelismistir, geri kalmistir gibi söylentiler dolasiyor. Ey sevgili milletim! Neden böyle yapiyorsun? Neden az gelisiyorsun? Niçin bizden geri kaliyorsun? Bizler bu kadar çok gelisirken geri kaldigin için utanmiyor musun? Hiç düsünmüyor musun ki, sen neden geri kaliyorsun diye düsünmek yüzünden, biz de istedigimiz kadar ilerleyemiyoruz. Bu milletin hali ne olacak diye hayati kendimize zehir ediyoruz."
Author: Oğuz Atay
29. "Hayata dayanamayan her insan gibi yapilir oyunda:-mis gibi yapilir."
Author: Oğuz Atay
30. "Okul denen yerin aslinda temel sorulari cevaplamadigini, yalnizca onlari hayatin geregi olarak benimsememize yardim ettigini çikarmistim."
Author: Orhan Pamuk
31. "Bazan Füsun'un hayallere daldigini yüzünden anlar, onun hayal ettigi ülkeye gitmek ister, ama kendimi, hayatimi, agirligimi, masada oturusumu çok umutsuz bulurdum."
Author: Orhan Pamuk
32. "« "Mehmet'i ilk gördügümde" derdi Canan, bir bekleme salonundaki masalarin birine birakmis eski bir derginin kapagindan kendisine bakan Clint Eastwood'u hiç görmeden, "bütün hayatiminin degisecegini hemen anladim. Onu görmeden önce bir hayatim vardi, onu tanidiktan sonra baska bir hayatim oldu. Sanki çevremdeki her sey, bütün esyalar, yataklar, insanlar, lambalar, küllükler, sokaklar, bulutlar, bacalar bir anda renk ve biçim degistirdiler de ben bu yepyeni dünyayi hayranlikla tanimaya koyuldum" »"
Author: Orhan Pamuk
33. "Romantizmi ayakta tutan sey tekrardir; tekrar bir istahi sanata dönüstürür. Üstelik insanin her aski tek askidir. Hedeflerin degismesi tutkunun biricikligini zedelemez ki! Sadece yogunlastirmaya yarar. Hayatta tas çatlasa bir tek yüce deneyim geçebilir basimizdan; yasamin sirri da bu deneyimi olabildigince çogaltabilmektir."
Author: Oscar Wilde
34. "Insanin kelimelere döktügü sey, simdiye kadar oldugu gibi hayatini sürdürür mü? Yoksa sözlerle sessizce mesgul olmak hayati degistirmenin en etkili yolu mu- en siddetli patlamadan daha mi etkili?"
Author: Pascal Mercier
35. "Sonunda her hayat, nedeni belirsiz olgularin toplamindan, rastlantisal kesismelerin, rastlantilarin, kendi amaçsizliklarindan baska bir sey açiga vurmayan gelisigüzel olaylarin kaydindan baska bir sey degildir."
Author: Paul Auster
36. "Bu firsati sana bahsettiginden dolayi Allaha sükret. Günah islemek vesilesi, nadiren elimize geçer, en faziletkar adamlarin bile hayatta beklediledikleri sey bu firsattir. Bana günahsiz bir zevk gösteremezsin. Manevilerini bir tarafa at."
Author: Peyami Safa
37. "Aç olmadigim halde menüye baktim. bir menüye bakmayali yillar olmustu. Menü bana günaydin dedi, ben de ona günaydin diyerek karsilik verdim. Hayatimizi menülerle konusarak geçirebiliriz dogrusu."
Author: Richard Brautigan
38. "Both light and shadow are the dance of Love.Love has no cause, it is the astrolabe of God's secrets.Lover and loving are inseparable and timeless.Although I may try to describe love,when I experience it, I am speechless.Although I may try to write about love, I am rendered helpless. My pen breaks, and the paper slips awayat the ineffable place where lover loving and loved are one.Every moment is made glorious by the light of Love."
Author: Rumi
39. "Insanlar, kendilerine layik olduklari hayati seçerler… Bunun sonucu olarak layik olduklarini zaten kendileri bulurlar…"
Author: Rüzgar Yılmaz
40. "Dünyada her felaketin içinden en az zararla siyrilmanin yolu hayata uymak, muhite uymak, hiç sivrilmemektir."
Author: Sabahattin Ali
41. "Istanbul'dan ayrilmak istemiyoruz fakat senede kaç defa kütüphaneye gideriz? üç bes cadde ile bir o kadar da kahveden baska ne biliriz? fikir hayati, fikir hayati diyoruz... en kabadayimiz bile gevezelikten baska ne konusuyor? kahve münakasalariyla zihnimizi inkisaf ettirdigimizi sanmakla pek akillica bir is yaptigimiza kani degilim... bizi buraya asil baglayan bir aliskanliktir... biz burada maksatsiz yasamayi ve bos beyinle dolasmayi tatli bir mesgale haline getirmek yolunu kesfetmisiz... hepimizi istanbul'a baglayan sadece bu... burada insan, kafasini zerre kadar isletmeden mütefekkir bir kimse olduguna inanmak ve buna baskalarini da inandirmak imkanina malik... bu sehrin ve buradaki muhitlerin dayanilmaz cazibesi iste bundan ibaret!..."
Author: Sabahattin Ali
42. "Bu manasiz ve yabanci hayatta bir tek seye hakikaten sarilmis, hakikaten inanir gibi olmustu. Bu da karisi idi. Muazzez'in varligi Yusuf için büyük, bosluklari dolduracak mahiyette bir sey degildi, fakat onun yoklugu müthisti. Onun bu kadar sebepsiz yere, bu kadar insafsizca Yusuf'un hayatindan koparilmasi çildirtacak kadar aci idi. Hayatinda asil aradigi seyin Muazzez olmadigini biliyordu, fakat Muazzez olmadan bunu aramaya muktedir olamayacagini saniyordu."
Author: Sabahattin Ali
43. "Kitaplar yeni tanidiklarina karsi çok ketum olurlar. Bir kere de onlarla laubali oldunuz mu size malik olduklari her seyi verirler ve onlar bizim isteyebilecegimiz her seye fazlasiyla maliktirler. Kitaplari bir kadin gibi sevenler, yalniz bekar odalarinin azabini daha az duyarlar. Ellerinde bir kitapla beraber yattiklari, basuçlarindaki lambayi yaktiklari zaman, bahtiyar bir evlilik hayatinin daima tekrar edilen saadetini hissederler. Kitaplarla zifafa girmesini bilen adam, beserliginden kurtulmaya baslamistir.Ve biz daima, daima beseriz."
Author: Sabahattin Ali
44. "Hayatta yalniz kalmanin esas oldugunu hâlâ kabul edemiyor musunuz? Bütün yakinlasmalar, bütün birlesmeler yalancidir. Insanlar ancak muayyen bir hadde kadar birbirlerine sokulabilirler, üst tarafini uydururlar; ve günün birinde hatalarini anlayinca, yeislerinden her seyi birakip kaçarlar. Halbuki mümkün olanla kanaat etseler, hayallerindekini hakikat zannetmekten vazgeçseler bu böyle olmaz."
Author: Sabahattin Ali
45. "Bir ana bir ömür kadar çok hayat doldurdugunu bilerek yasamak..."
Author: Sabahattin Ali
46. "Hayat, birine seni seviyorum demenin kararsizligini yasamak için çok kisa."
Author: Sarah Jio
47. "Begitu cintanya mereka pada hidup. Hingga orang mati pun tidak diperkenankan tampil sebagai mayat."
Author: Soe Tjen Marching
48. "Kafamda bu dusunceler gecip duruyordur, kalbim parcalanmisti, perisandi, cevremdeki insanlarla sevinmek istiyor, ama bunu yapamiyordum. Kendimi bir hain gibi hissediyordum, o buyuk hatayi ben yapmisim gibi, buna bizzat kendi, varligim ve kisiligimle ben neden olmusum gibi. Annem insanin kendi kendine acimasina neden olan o sucluluk duygusunu ogretmisti bana, hayatimin buyuk bir bolumunde bu duyguyu hep yasadim. Cocukca ve yanlis oldugunu bildigim icin bu duyguyla savastimsa da, o gerginlik ve baski altinda cocuklasmak, yanlis yapmak, tekrar bu duyguya yenik dusmek cok kolaydi."
Author: Ursula K. Le Guin
49. "Ölümden korkuyordum. Ölümden o kadar korkuyordum ki belki de ölüyorsunuzdur diye, size bakamiyordum bile. Benim için ölmemenin, eger bulabilirsem, bir... bir yolu oldugundan baska hiçbir sey düsünemiyordum. Fakat, sanki büyük bir yara varmis da kaniyormus gibi, -sizinki gibi- hayat sürekli akip gidiyordu. Fakat her seyde bu vardi. Ve ben hiçbir sey, hiçbir sey yapmadim; sadece ölmenin korkusundan saklanmaya çalistim."
Author: Ursula K. Le Guin
50. "Iyi bir kitap... sonunda seni azicik yorgun birakmali. Onu okurken bir sürü hayat yasiyorsun."
Author: William Styron

Ayat Quotes Pictures

Quotes About Ayat
Quotes About Ayat
Quotes About Ayat

Today's Quote

If I'd wanted you dead five minutes ago, you'd have died five minutes ago."
Author: Becca Fitzpatrick

Famous Authors

Popular Topics