Top Bizim Quotes

Browse top 47 famous quotes and sayings about Bizim by most favorite authors.

Favorite Bizim Quotes

1. "Wittgenstein'i bu duruma uyarlayacak olursak,dünyamizin sinirlarinin,baskalarinin bizi anlama sinirlari tarafindan belirlendigini söyleyebiliriz.Elimizde olmadan baskalarinin algilarinin parametreleri içinde var oluruz- baskalarinin bizim komikligimizi anlama sinirlari içinde komiklik yapariz;onlarin zekasi bizim zekamizi,cömertligi cömertligimizi,ironisi ironimizi belirler.Karakter,hem okura hem de yazara ihtiyaç duyan bir dil gibi isler.Shakespeare, yedi yasindaki çocugun gözünde saçmaliktan ibarettir,eger sadece yedi yasindakiler tarafindan okunacak olursa yedi yasindaki birinin anlama kapasitesi ölçüsünde takdir edilir."
Author: Alain De Botton
2. "Dünyada herkesin ilk planda yer almasi olanaksizdir ve buna gerek de yoktur. Bana sorarsan, herkes kendi çevreciginde kendi isini yapmali derim. Is her yerde vardir.. Çalisan insan, vakti geldiginde son uykusuna rahat yatar ve rahat uyur. Ön plana çikmak, toplumda ileri gelen biri olma konusunda duydugumuz siddetli arzu, bizim henüz olgunlasmadigimizi gösteriyor kanimca, kismen de kendimize saygisizligimizi... Olgunlasmamak ve kendine saygi duymamak, insani dis kosullara bagimli kilar." (Herzen, Suçlu Kim?, sf. 247)"
Author: Alexander Herzen
3. "Ne diyebilirim ki sana, varligin sirlari sakli senden, benden; bir dügüm ki ne sen çözebilirsin, ne ben. Bizimki perde arkasinda dedikodu; bir indi mi perde, ne sen kalirsin, ne ben?"
Author: Amin Maalouf
4. "Bizim hepimizin içinde zübüklük olmasa, bizler de birer zübük olmasak, aramizdan böyle zübükler büyüyemezdi. Hepimizde birer parça olan zübüklük birlesip iste basimiza böyle zübükler çikiyor. Oysa zübüklük bizde, bizim içimizde. Onlari biz, kendi zübüklügümüzden yaratiyoruz. Sonra, kendi zübüklüklerimizin bir tek Zübük'de birlestigini görünce ona kiziyoruz. Bu zübükler heryerde var, biz zübükler nerde varsak, onlar da orada..."
Author: Aziz Nesin
5. "Bu aklina gelince ve bununla birlikte geçmis de aklina gelince ve çok süratli gelince, gözleri doldu. Çünkü bir seyin düsünce olabilmesi için makul bir sürenin geçmesi lazim. Aniden akla geliveren ve düsünceye dönüsmek için kâfi zamani bulamayan seyler, basinç degisikliginin tesiriyle (bizim problemimizde basinç aniden düsüyor, sicaklik ise sabit) ne olur, sivi hale geçer ve gözyasi olarak akar bunu herkes bilsin. Bu böyledir. Gözlerini sil."
Author: Baris Biçakçi
6. "Bizim büyük çaresizligimiz nihal'e asik olmamiz degil, sesimizin disaridaki çocuk seslerinin arasinda olmayisiydi. asil çaresizlik buydu."
Author: Baris Biçakçi
7. "(Hayatta ne zaman mutlu olsam, bunun en iyi günlerim oldugunu hatirlatacak bir mutsuzluk habercisi daima karsima çikmistir. Ya bizim kültürümüz bunlardan çok fazla yetistiriyor ve ihraç edilemez olduklarindan basimiza kaliyorlar, ya da dünkü mutsuzluklarini simdiki zamanda yenmeye ugrasmayanlar, baskalarinin mutluluklarini da sinirlayarak teselli buluyorlar!..)"
Author: Buket Uzuner
8. "Skeçler yazip sirk müdürüne götürdüm. Bana, "Ne yazik ki zencisiniz." diye cevap verdiler. Kivircik saçlarimla, esmer tenimi ne kadar sevdigimi unutuyorlar halbuki. Hatta zencilerin saçlarini beyazlarinkinden daha muntazam buluyorum. Bizim saçlarimiz daha uysaldir, istedigimiz yerde kalir. Beyazlarinki ise en küçük bir bas hareketinde yer degisir."
Author: Caroline Maria De Jesus
9. "Biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrilari, rock yildizlari olacagimiza inanarak büyüdük ama olamayacagiz...Hepimiz heba oluyoruz...Bütün bir nesil benzin pompaliyor, garsonluk yapiyor ya da beyaz yakali köle olmus...Reklamlar yüzünden araba ve kiyafet pesindeyiz...Nefret ettigimiz islerde çalisiyor, gereksiz seyler aliyoruz... Bizler tarihin ortanca çocuklariyiz...Bir amacimiz yok; ne büyük savas ne de büyük bir buhran yasadik...Bizim savasimiz ruhani savas... Ve bunalimimiz kendi hayatlarimiz..."
Author: Chuck Palahniuk
10. "Paige'le birbirimize bakiyoruz. Gerçekte kim oldugumuzu bilerek bakiyoruz. Ilk kez.Hayatimizin geri kalanini, dünyanin bize kim oldugumuzu söylemesine izin vererek geçirebiliriz. Akilli veya deli. Aziz veya seks bagimlisi. Kahraman veya kurban. Tarihe birakiriz, iyi mi yoksa kötü mü oldugumuzu söylemeyi.Geçmisimizin gelecegimizi belirlemesine izin verebiliriz.Ya da kendi adimiza karar verebiliriz.Ve belki de bizim isimiz daha iyi bir sey icat etmektir."
Author: Chuck Palahniuk
11. "Bizler, tarihin ortanca çocuklariyiz. bir amacimiz ya da yerimiz yok, ne büyük savasi yasadik ne de büyük buhrani. bizim savasimiz ruhani bir savas, en büyük buhranimiz; hayatlarimiz."
Author: Chuck Palahniuk
12. "Belki bizim zamanimizin sorunu da budur Bay Dunworthy. Kuruculari Maisry, piskoposun elçisi ve Sir Bloet ne de olsa. Roche gibi kalip yardim etmeye çalisan bütün insanlar vebaya yakalanip öldüler."
Author: Connie Willis
13. "Sparhawk: Niye bizim gibi tam takim degil de basit bir örme zirh giyiyorsunuz? bizimkisi daha avantajli olmaz mi? Ulath: Nehir geçmek zorundaysan olmaz ve geldigim Thalesia'da bir sürü nehir vardir. Örme zirhi nehrin dibindeyken bile çikarabilirsin ama digeriyle kurtulamazsin. Sparhawk: Bu anlamli. Ulath: Evet biz de öyle düsündük. Tam takim zirh giymemiz gerektigini düsünen bir egitmenimiz vardi. Kardeslerimizden birisini örme gömlekle nehirden asagi attik. Gömlegini çözüp yukari çikmasi bir dakikadan az sürdü. Egitmen tam takim zirh giyiyordu, onu attigimizda yukari çikamadi. Belki asagida daha ilginç bir sey buldu. Sparhawk: Kendi egitmeninizi mi bogdunuz yani!!? Ulath: Hayir, onu zirhi bogdu. Sonra Sir Komier'i seçtik. Salakça öneriler yapmayacak kadar anlayisli."
Author: David Eddings
14. "Basibos kaldikça hemen tapinacagi bir tanri bulmak insanoglunun en büyük kaygisidir. Ama önünde dize gelecekleri tanrinin degerinin su katilmadik cinsten olmasini da muhakkak isterler, tanrinin büyüklügünü herkes kabul etmis olmali... Çünkü bu zavalli yaratiklarin tasasi yalniz senin benim için tapinacagimiz bir tanri bulmak degil, herkesin ve ille hep birlikte, imanla bas taci edecekleri birini bulmaktir. Iste bu ortaklasa tapinma ihtiyaci hem tek tek, hem toplu olarak bütün insanlarin ta ilk yüzyillardan beri baslica istirap konusu olmustur.Toplu tapinma yüzünden birbirlerinin kanina girerlerdi. Kendilerine birtakim tanrilar icat ederler, birbirlerine, 'Tanrilarinizdan vazgeçin, bizimkilerini kabul edin; yoksa sizi de tanrilarinizi da yok ederiz!' diye haber salarlardi. Bu kiyamete kadar böylece sürüp gidecektir."
Author: Fyodor Dostoyevsky
15. "Babalar ki bizim tamamladigimizdir;döverlerse,yalnizca kendilerini döverler."
Author: Hasan Ali Toptas
16. "Inceldiginde, çesitli sebeplerle delindigi de olur uykunun. Ne bileyim, bazen zihnimizdeki sivri uçlu bir hatira deler onu; bazen henüz hazmedemedigimiz bir sözün acisi, bazen kolu bacagi aklimizin disinda kalan bir düsünce yahut bir duygu, bazen de etrafimizda olup biten, bizim fark edemedigimiz meçhul bir sey deler. Iste o vakit delinen yerden içerisi görünmez ama disarisi görünür. Hakikat oradan gerçekte oldugu gibi görünmez tabii; uykunun sisi yüzünden, kendisinin biraz berisinde yahut gerisinde görünür."
Author: Hasan Ali Toptas
17. "Yasama tüm ciddiligini bizim özgürlügümüz kazandirir. Olgunlastirdigimiz duygular, içimizde gizledigimiz tutkular, karar verip uyguladigimiz eylemler; kisacasi, bizden gelen, tümüyle bizim olan seyler. Iste yasama kimi zaman dramatik, genellikle de ciddi bir hava veren bunlardir. Bütün bunlari komedyaya dönüstürmek için ne gereklidir. O görünürdeki özgürlügümüzün altinda iplerden olusan bir düzenegin yattigini ve bizlerin, ozanin dedigi gibi, su ölümlü dünyada,...Ipleri yazginin elindeZavalli kuklalaroldugumuzu düsünmek gereklidir. Öyleyse düs gücünün bu basit imgeyi çagristirarak komige kadar götürmeyecegi hiçbir gerçek, ciddi, hatta dramatik sahne yoktur. Önü bu kadar genis bir alana açik olan bir oyun da yoktur."
Author: Henri Bergson
18. "Bizim su karnimiz var ya! Konusmayip da sustuklarimiz, içimize attiklarimiz, sistiklerimiz, sisip de istifra edemediklerimiz... Iste bunlar bizi baska biri yapiyor, yabanci yapiyor."
Author: Hüsnü Arkan
19. "Nedir bürokrasimizdeki en büyük degisme?"American Spoil System" dedikleri, her gelen iktidarin hademeye kadar adam degistirmesidir. Bu, Cumhuriyetle gelmedi. Imparatorluktan Cumhuriyete geçtigimiz zaman böyle bir uygulama yapilmadi. Bu ne zaman geldi? 1970'lerin sag-sol kavgasi içinde; MC (Milli Cephe) hükümetleri, CHP koalisyonlari devrinde ortaya çikti. Herkes tepeden tirnaga degistiriyordu bürokrasiyi. Ve o bürokrasinin, kalemin içinde yetisen insanlari dislayarak yapiyordu bunu.Mesela bizim üniversitemizin, verimsiz, ise yaramayan üyelerini bürokrasiye aktarmasi gibi bir gelenek dogdu 1970'lerden itibaren. Fransa'da hiçbir ciddi profesörü kalkip bir yere müstesar yapamazsin. Adamin böyle bir seye vakti yoktur. Mesela kültür müsaviri olur, ama büyükelçi olur bir ara, devamli bürokraside kalmaz."
Author: Ilber Ortayli
20. "Her sey kafamin içinde birbirine karismisti. Dünyanin yönetimini ele aldik mi, çünkü bir gün bakarsin bizler yönetiriz dünyayi, biz fazlasiyla yetersizler, o zaman fazlasiyla yetersiz olalim istemezdim, bizimle bu dünyada yer alacaklarin da, bu tig örgü masa örtülerinin, likörlerin, sagda solda duran bu hirpalanmis agaçlarin, evlerdeki bu kokunun, bir kavsagi bir kavsaga güçlükle baglayan bu caddelerin, bu kötü kâgit kokan hastalik raporlarinin, bu resmî okullarin ve KENDILERIYLE ESIT OLDUGUMUZ DÜSÜNCESINI UYANDIRMAK IÇIN YUKARIDAKILERIN BIZLERI BUYUR ETTIKLERI TUVALETLERIN."
Author: Ingeborg Bachmann
21. "Aynayi birakti. Kirk iki yil kalmisti! Kirk iki yil daha nasil dayanacakti? Kirk iki yil daha yillarin geçmesini bekleyecekti. Kirk iki yil daha yaslanan gözlerine bakacakti. Zaman hapishanesinden kaçmanin bir yolu yok muydu? Ah, keske tekrar en bastan baslayabilseydi! Ama nasil? Nereden? Kiminle? Bertha ile olmazdi. O özgürdü istedigi zaman onun hapishanesine girip çikar ya da uçup gidebilirdi. Üstelik onunla asla "biz" olunamazdi; "bizim" yasamimiz, "bizim" yeni yasamimiz mümkün olamazdi."
Author: Irvin D. Yalom
22. "Güçlü olmakla kendimin tanrisi da olurum.Kendimi benimsetirim.Güzellik sözcügü erkekler için kullanildiginda bana bir yüzün ve kimi zaman erkeksi zarifligi de ekledigim bir bedenin uyumlu niteligini belirtir.O zaman güzellik hayran olunacak, baskin,egemen hareketlere eslik eder.Çok özel ahlaksal tutumlarin bu hareketleri ortaya çikardigini düsünürüz ve böyle erdemlerin içimizdeki kültürü sayesinde, erkek sevgililerimizde dogal olarak bulunan bu gücü zavalli yüzlerimize, hasta bedenlerimize verebilecegimizi umariz.Yazik!Onlarin aslinda hiç de sahip olmadiklari bu erdemler bizim zayifligimizdir."
Author: Jean Genet
23. "O zamanlar hep ne çok uyudugumu söyler dururdun. Çogu kez ögleye dogru geldiginde uyuyor olurdum. Biraksalar bütün bir gece ve gün boyunca uyuyabilirdim. Belki de yeni bir güne baslayacak, o günü tasiyacak gücü bulamadigimdan uyuyordum. Yatagimda hiçbir sey, disardaki dünyanin acimasiz kavgasi, hatta salondan gelen bizimkilerin tartismalari bile bana dokunmuyordu. Orada öyle, gizlenmis, kimsenin umurunda olmayan bir canliydim ben."
Author: Kürşat Başar
24. "O zaman bilmiyordum ama simdi anliyorum ki hayatimizda bir yerde, anlasilmaz biçimde bize gelen bir duygu sonradan hep bizimle kaliyor."
Author: Kürşat Başar
25. "Özgürlük bizim içimizdedir. Içimizden gelmelidir. Sana disaridan verilmesini bekleme."
Author: Laurent Gounelle
26. "Ee, sey, bizim ülkemizde,' dedi Alice nefes almakta hala zorlanarak, 'bizim yaptigimiz gibi bir süre çok hizli kosarsaniz,...genellikle bir yere varirsiniz.''Sizinki agir bir ülkeymis!' dedi Kraliçe. 'Simdi, gördügün gibi burada, var gücünle kostugunda ancak oldugun yerde kalirsin. Bir yerlere varmak istiyorsan, en azindan su an kostugunun iki kati kosmalisin!"
Author: Lewis Carroll
27. "Düsünsenize, onlarin o kentleri ayakta duruyordu, dimdik ayakta. New York ayakta duran bir kenttir. Daha önce de çok kent görmüstük bizler elbette ve bayagi da güzel kentler ve limanlar, hem de en fiyakalisindan. Ama bizim oralarda yan vaziyettedir kentler, degil mi, deniz kenarinda ya da nehir kiyisinda, manzaranin üzerine uzaniverirler, yolcuyu beklerler, oysa bu Amerikalisi, o öyle ayilip bayilmiyordu, hayir, kazik gibi duruyordu, orada, hiç de sikici degildi, ürkütücü bir kazik."
Author: Louis Ferdinand Céline
28. "Bizim için büyülü anahtarlari olan içimizdeki derin, nüfuz edemeyecegimiz yerlerin kapilarini açan yol gösterici oldugu sürece, okumanin yasamimizdaki rolü sagilticidir."
Author: Marcel Proust
29. "Richard kurnazca gülümsüyor. 'Ah su ugurlu isaretler,' diyor, 'onlara inaniyor musun? Bize bu kadar önem verildigini mi düsünüyorsun? Bizimle bu kadar ilgilenildigini mi düsünüyorsunuz? Ah, öyle olsa harika olmaz miydi? Eh, belki de öyledir."
Author: Michael Cunningham
30. "Raphael:"Insanligin bizim için hiçbir degeri yok," dedi. "Karincalardan farklari yok, kolayca baslari ezilebilir, hemen yerine baskasi konabilir." sy73"
Author: Nalini Singh
31. "Bu adam,' diye düsündüm, 'okula gitmedigi için beyni bozulmamis. Çok seyler yapip çok seyler görmüs ve çekmis; açilmis, kalbi ilkel cesaretini kaybetmeden genislemis. Bizim için dalli budakli ve çözülmez olan bütün sorunlari o, hemsehrisi Büyük Iskender gibi bir kiliç vurusuyla çözüveriyor. Onun açik vermesi zordur. Çünkü tabanlarindan basina kadar, bütünüyle topraga dayaniyor. Afrika vahsileri yilana tapar, çünkü bütün vücutlari topraga deger ve böylece topragin bütün sirlarini bilirler. Bu sirlara karni, kuyrugu, edep yeri ve basiyla varmistir o. Biz okumuslar, havadaki sersem kuslar gibiyiz."
Author: Nikos Kazantzakis
32. "Moment adinda bir kavram: ne otobüste çikar karsimiza ne de sinemada. Kimse birbirini öldürmez moment yüzünden. Bizim sinifta biri vardi: momente inanmiyorum diye tutturmustu. Ben nefret ediyorum momentten: günümü zehir ediyor."
Author: Oğuz Atay
33. "Kapidan çikarlarken üstlerine semsiye tutuluyordu; zaten arabaya kadar iki adimlik bir yoldu. Bu nedenle ince pabuçlar giyebiliyorlardi. Nedense bizim ince pabuçlarimiz, hemen nasir yapiyordu ayaklarimizda; üstelik bulutlarin yagmuruna ve sokaklarin tozuna dayanmiyordu. Bizler, birer zengin karikatürü gibi dolasiyorduk ortalarda. ( Onlar görünmeden dolasiyorlardi.) Ayakkabilardan nasirlarimiz, gömleklerden killarimiz, daracik pantalonlarimizdan mendillerimiz ve paralarimiz ve cep defterlerimiz firliyordu. Ayakkabilarimizin burnu taslara takiliyordu. Onlar, kapidan arabaya, arabadan kapiya, rihtimdan motora bir rüya gibi kayarak gidiyorlardi. Sanki bir tünelin içinde, bize görünmeden dolasiyorlardi."
Author: Oğuz Atay
34. "... Üstelik bizim memlekette dikbasli olmak, kendi kendine karar vermek hos bir sey degildir ki! Insan her zaman daa iyi bilen, daha iyi düsünen birine kendini emanet etmeli, birisine baglanmali, bir inanci benimsemeli."
Author: Orhan Pamuk
35. "Çünkü bana göre siyaset, en sonunda bizim gibi olmayanlari kararlilikla anlamama, romancilik ise anlama isidir."
Author: Orhan Pamuk
36. "Her mesele bizim ölçülerimizi alir."
Author: Peyami Safa
37. "?"Ne kadar çok insan var, diye düsündü. Bizim gibi milyarlarca insan var, ne kadar fazla. Kimse kimseyi bilmez. Yabancilar gelip seni rahatsiz ederler. Yabancilar gelir, yüregini kesip alirlar."
Author: Ray Bradbury
38. "Sözcükler bizim hizmetkârlarimizdir, efendilerimiz degil."
Author: Richard Dawkins
39. "Hayatimizin, birtakim ehemmiyetsiz teferruatin oyuncagi oldugunu, çünkü asil hayatin teferruattan ibaret bulundugunu görüyordum. bizim mantigimizla hayatin mantigi asla birbirine uymuyordu. bir kadin, trenin penceresinden disari bakabilir, bu sirada gözüne bir kömür parçasi kaçar, o ehemmiyet vermeden bunu ovusturur ve bu minimini hadise dünyanin en güzel gözlerinden birini kör edebilirdi. Yahut bir kiremit, hafif bir rüzgarla yerinden oynayarak, devrin gipta ettigi bir kafayi parçalayabilirdi. göz mü mühim kömür parçasi mi, kiremit mi mühim kafa mi diye düsünmek nasil aklimiza gelmiyorsa ve bütün bunlari nasil hiç mütalaa yürütmeden kabule mecbursak, hayatin daha baska türlü birçok cilvelerine de ayni tevekkülle katlanmaya mecburduk."
Author: Sabahattin Ali
40. "Kitaplar yeni tanidiklarina karsi çok ketum olurlar. Bir kere de onlarla laubali oldunuz mu size malik olduklari her seyi verirler ve onlar bizim isteyebilecegimiz her seye fazlasiyla maliktirler. Kitaplari bir kadin gibi sevenler, yalniz bekar odalarinin azabini daha az duyarlar. Ellerinde bir kitapla beraber yattiklari, basuçlarindaki lambayi yaktiklari zaman, bahtiyar bir evlilik hayatinin daima tekrar edilen saadetini hissederler. Kitaplarla zifafa girmesini bilen adam, beserliginden kurtulmaya baslamistir.Ve biz daima, daima beseriz."
Author: Sabahattin Ali
41. "Dünyada sizden, yani bütün erkeklerden niçin bu kadar çok nefret ediyorum, biliyor musunuz? Sirf böyle en tabii haklariymis gibi insandan birçok seyler istedikleri için. Beni yanlis anlamayin, bu taleplerin muhakkak söz haline gelmesi sart degil. Erkeklerin öyle bir bakislari, öyle bir gülüsleri, ellerini kaldirislari, hulasa kadinlara öyle bir muamele edisleri var ki… Kendilerine ne kadar fazla ve ne kadar aptalca güvendiklerini fark etmemek için kör olmak lazim. Herhangi bir sekilde talepleri reddedildigi zaman düstükleri saskinligi görmek, küstahça gururlarini anlamak için kafidir. Kendilerini daima bir avci, bizi zavalli birer av olarak düsünmekten asla vazgeçmiyorlar. Bizim vazifemiz sadece tabi olmak, itaat etmek, istenilen seyleri vermek. Biz isteyemeyiz, kendiligimizden bir sey vermeyiz. Ben bu ahmakça ve küstahça erkek gururundan tiksiniyorum. Anliyor musunuz?"
Author: Sabahattin Ali
42. "Bu yürek, bizim yüregimiz, bir tahtasi eksiklerin yüregidir, dedi."
Author: Sait Faik Abasıyanık
43. "Dünya degisiyor dostlarim. Günün birinde gökyüzünde, güz mevsiminde artik esmer lekeler göremeyeceksiniz. Günün birinde yol kenarlarinda, toprak anamizin koyu yesil saçlarini da göremeyeceksiniz. Bizim için degil ama, çocuklar, sizin için kötü olacak. Biz kuslari ve yesillikleri çok gördük. Sizin için kötü olacak. Benden hikâyesi."
Author: Sait Faik Abasıyanık
44. "Önümüzde hayat... Her gün bir baska uykuya yatip bir baska rüya görecegiz. Halbuki her zaman, agir agir bizimle beraber akan nehir, bir göle variyordu. Bu gölde artik biz akmiyor, dalgalanmiyorduk. Yahut bana öyle geliyordu."
Author: Sait Faik Abasıyanık
45. "Dünyadaki gözyasi miktari sabittir. Aglamaya baslayan biri için, bir yerlerde bir baskasi keser aglamayi. Ayni sey gülmek için de geçerlidir. (Güler.) Bizim kusak için kötü seyler söylemeyelim öyleyse, önceki kusaklardan daha bedbaht degiliz çünkü."
Author: Samuel Beckett
46. "Dedikodu bizim kadinlarimiza günahin tadini çikarma olanagi verir. Kendi islemeyecekleri, isleyemeyecekleri günahlar. Çünkü onlari cesaretsizlikleri, hayal güçlerinin eksikligi ve firsatsizlik engelliyor. Biz de bu eksikliklere namus diyoruz."
Author: Trevanian
47. "Sizler, tanimadigim okurlarim, sizler bize oranla muhtemelen çocuksunuz (sonuçta bizim arkamizda TekDevlet var ve haliyle insan için en mümkün en yüksek doruklara erdik). Ve tipki çocuklar gibi, aci seyleri ancak tatli ve kalin bir macerayla kaplayip verirsem yutacaksiniz."
Author: Yevgeny Zamyatin

Bizim Quotes Pictures

Quotes About Bizim
Quotes About Bizim
Quotes About Bizim

Today's Quote

I find divorces repulsive. I will never get divorced, never."
Author: Catherine Zeta Jones

Famous Authors

Popular Topics