Top Hayatta Quotes

Browse top 32 famous quotes and sayings about Hayatta by most favorite authors.

Favorite Hayatta Quotes

1. "....Antik dönemde filozoflar,insanin mutlu olabilmesi için hangi maddi kosullarin gerekli hangilerinin gereksiz oldugu konusunda atesli tartismalar girmislerdir.Örnegin Epikür, insana yalnizca yemek ve barinagin yeterli oldugunu iddia ediyor, felsefeyle akil yürüten akilci insanlarin pahali evlerden ve mükellef yemeklerden kolayca vazgeçebileceklerini söylüyordu.Ancak ayni konuya yüzlerce yil sonra yeniden deginen Adam Smith,Uluslarin Zenginligi adli eserinde, modern ve maddiyatçi toplumlarda, insanlarin, fiziksel yasamin devamliligi açisindan hiç de gereksinimleri olmayan sayisiz seyle çevrili oldugunu,ancak pratik hayatta gereksiz gibi görünen birçok seyin,toplumun gözünde "gereksinimler" kategorisinde yer aldigini anlatiyordu.Bu "gereksinimler" olmadan hiç kimse, toplum içinde sayildigini hissedemiyor ve onlara sahip olmadan psikolojik açidan rahata eremiyordu."
Author: Alain De Botton
2. "Sonunda kaybetseniz bile hayatta kisa bir süreligine çok mutlu olmak, bir ömür boyu orta karar yasamaktan daha iyi degil mi?"-Clare"
Author: Audrey Niffenegger
3. "(Hayatta ne zaman mutlu olsam, bunun en iyi günlerim oldugunu hatirlatacak bir mutsuzluk habercisi daima karsima çikmistir. Ya bizim kültürümüz bunlardan çok fazla yetistiriyor ve ihraç edilemez olduklarindan basimiza kaliyorlar, ya da dünkü mutsuzluklarini simdiki zamanda yenmeye ugrasmayanlar, baskalarinin mutluluklarini da sinirlayarak teselli buluyorlar!..)"
Author: Buket Uzuner
4. "Hayattan deger görmek mi istiyorsunuz?Önce siz kendinize deger verin. Bu bencillik degildir.Siz güçlü olmazsaniz kimseye faydaniz olmaz."
Author: Bülent Gardiyanoglu
5. "Ama ya yanlis türde bir sevgiye düserseniz? Ya kazara o kisiye asik olmak dünyanin en igrenç seyi oldugu için hayatta kimselere bahsedemeyeceginiz türde bir sevgiye düserseniz? Ölesiye derine gömmek zorunda oldugunuz için neredeyse kalbinizi bir kara delige dönüstüren br sevgiye? Daha derine ittiginiz ama ne kadar çabalasaniz da, bogulup gitmesi için umut etseniz de bir türlü basinizdan gitmeyen bir sevdaya? Yok olup gidecegine, daha da büyüyen, zamanla kocaman olup bütün varliginizi kaplayan ve sonunda sizin ta kendiniz olan, size dönüsen. Gördügünüz ya da düsündügünüz her seyi sizi o sevmemeniz gereken insana geri götürüyorsa?"
Author: Carol Rifka Brunt
6. "Hayir, hayir. Yalnizca dünyanin en mutsuz insanlari sonsuza dek yasamak ister, çünkü hayatlari boyunca istedikleri hiçbir seyi yapamadiklarini düsünürler. Yeterince zamanlari olmadigini, hayattan paylarina düseni alamadiklarini hissederler."
Author: Carol Rifka Brunt
7. "…mutluluk hayatta iki kez elde edilmez…"
Author: Edgar Allan Poe
8. "Koca bir ömrün yorgunlugu... Ismihan Kadin bu aksam ölümü düsünüyordu. Hokkagülü Ifakat'in gözlerindeki yildizlarsa ona gençlik demlerini hatirlatiyordu. Gizliden gizliye gipta ediyordu bu hodbin ve hirçin Kadin'a. Akrep Arif mahallesinde aslini inkâra yeltenmeyen bir tek o kalmisti ne de olsa. Ismihan Kadin onun gözlerinde yanip sönen yildizlara baktikça avunuyor, umutlaniyordu. Hayatta oldukça kimselerin ona bir kötülük etmesine müsaade etmezdi. Ismihan Kadin, dalgin dalgin gülümseyerek evinin yolunu tuttu.Gözlerinde elem perdesi,kulaklarinda ugultu,yüreginde sikinti vardi."
Author: Elif Shafak
9. "Beni hayati olarak ilgilendiren tek sey var artik, o da kitaplarda bugüne kadar yazilmamis olan her seyi kayda geçirmek. Gördügüm kadariyla kimse hayata yön veren ve onu hareketlendiren unsurlari kullanmiyor. Sadece katiller ortaya koyduklarinin karsiligini aliyorlar hayatta. Çag siddet gerektiriyor ama yarim kalmis patlamalardan fazlasi yok elde. Devrim filizlenirken kesiliyor ya da basariya fazla hizla ulasiyor. Tutku kendini çabucak tüketiyor. Insanlar fikirlerinden taviz veriyor, alisilageldigi üzere. Yirmidört saatten fazla dayanacak hiçbir sey tasarlanmiyor. Bir neslin uzaminda milyonlarca hayat yasiyoruz. Böcekbilimden, derin deniz ya da hücre arastirmalarindan daha çok fayda sagliyoruz."
Author: Henry Miller
10. "Hayal gücü hayattan bile hoyratti. (s.175)"
Author: Ian McEwan
11. "Ne zaman ki dinlediginiz sarkilar size onu hatirlatmaz; iste ancak o zaman hayattan bir tat alabilirsiniz ."
Author: Ilhan Berk
12. "Bu kasabada sadece bir tane trafik lambasi oldugunun farkindasin, degil mi?" Simdi sanki nasil bu kadar ahmak oldugumu sorguluyormusçasina her iki kasini da kaldirdi ve ben o zaman gözlerinde ki piriltinin anlamini çözdüm. asagilarcasina gülüyordu bana.Bir an için tek yapabildigim ona bakmak oldu. Muhtemelen, gerçek hayatta gördügüm en seksi erkekti ve tam bir öküzdü"
Author: Jennifer L. Armentrout
13. "Eger sana âsik olmami istemiyorsan, bu kadar tatli görünmeye bir son vermelisin. Yarin ilk is, hizmetçilerine senin için patates çuvali diktirecegim!"Koluna vurdum. "Kes sesini Maxon.""Saka yapmiyorum. Bu kadar güzel olman senin için zararli. Buradan ayrildigin zaman seninle birlikte birkaç muhafiz göndermemiz gerekecek. Asla tek basina hayatta kalamazsin, zavalli sey." Tüm bunlari sakasina, bana aciyormus gibi söylemisti."Buna engel olamam." Iç çektim. "Kimse dünyaya mükemmel bir sekilde gelmeye engel olamaz." Sanki çok güzel olmak yorucuymus gibi suratimi yelledim."Hayir, bunu engelleyebileceginiz sanmiyorum."(sf:231.)"
Author: Kiera Cass
14. "Düelloyu kaybettim ama hayatta kaldim ve bu, bana göre her zaman için kazanmaktir.sy.103"
Author: Laurell K. Hamilton
15. "Ama saygisiz nankörlük genç insanlarin zirhidir.O olmasa nasil kalirlar hayatta,nasil ilerlerler ? Yasli insanlar gençlerin iyiligini ister ama kötülügünü de ister : Onlari tüketmek,canliliklarini içlerine çekmek isterler,böylece kendileri ölümsüzlüge erissin diye.O hasinligin kabaligin ve hafif mesrepligin koruyucu zirhi olmasa,çocuklar geçmisin yükü altinda ezilirler,baskalarinin geçmisinin yükü altinda,kendi sirtlarina yüklenen.Bencillik onlari kurtaran bir lütuftur."
Author: Margaret Atwood
16. "O gün aksamüstü son bir defa daha kirlarda dolasmaya çiktiginda yasadigi tuhaf bir ani hatirladi: bir dere kiyisina gelmis, çimenlere uzanmisti. uzun süre orada öylece uzanmis, akarsuyun ta içinden geçerek bütün acilari ve bütün pislikleri; ben'ini sürükleyip götürdügünü sanmisti. tuhaf, unutulmaz bir an: ben'ini unutmus, ben'ini kaybetmis, kurtulmustu; ve bu mutluluktu.bu ani içinde silik, uçucu ama çok önemli (belki de hepsinin en önemlisi olan) bir düsünceyi uyandirdi.hayatta dayanilmaz olan sey var olmak degil, kendin olmak.yasamakta mutluluk diye birsey yok. yasamak: acili ben'ini dünya adina tasimak. ama olmak, olmak mutluluk. olmak, çesmeye, evrenin içine ilik bir yagmur gibi indigi tas bir havuza dönüsmek."
Author: Milan Kundera
17. "Hayatta basari kazanan bütün insanlarin, okul yillari basarisiz geçmisti. Çaliskan olmak ilerisi için kötü bir isaretti. Böyle insanlar para kazanamaz, kadinlarla iliskide basariya ulasamazdi. En kötüsü, hayatin disinda kalirdi. Insanlarin istiraplarina yabanci olurdu. Hiçbir zaman gerçekleri göremezdi."
Author: Oğuz Atay
18. "Ben öyle yerlere varmistim ki hayalimde bu ayrilmayi bir ihanet saydim gücendim. Hayir benimle basa çikilmaz beni birak Günseli. Herkes için öyle hayaller kurdum ki senin için de bir kurmaya baslarsam...Bak Günseli düsün beni tanidigin kadariyla seviyorsun, bir bilsen bilmediklerinin yaninda bildiklerin ne kadar az yer tutuyor. Belki ben öyle esasli bir adamim ki, her seyimi bilsen askin da korkunç olacak ben dayanamayacagim.Sonra birden suratini asardi. Bunlarin dogru olmadigini içimde bir yerde biliyorum. Belki tanidikça benden uzaklasacaksin. Belki ben, tanidigin kadar bir seyim. Geride bir sey yoktur ben de kurcalamak istemiyorum altindan bir yokluk, bir hiçlik çikarsa, sen belki dayanirsin buna, fakat ben dayanamam, yasayamam.Müsaade edin bana hayattan ayriliyorum, kendi istegimle ayriliyorum."
Author: Oğuz Atay
19. "Çok yüksege çikamam; bende yükseklik korkusu var. Kimseyi yari yolda birakamam; bende ‘alçaklik' korkusu var. Hayatta silgim hep kalemimden önce bitti. Çünkü kendi dogrularimi yazacagim yere, tuttum baskalarinin yanlislarini sildim. Beklenen hep geç geliyor; geldigi zaman da insan baska yerlerde oluyor. Kimseye göstermem üzüntümü. Gündüz gülerim, geceleri yalniz aglarim."
Author: Oğuz Atay
20. "Insan hayatta degilken bile paranin önemini biliyor."
Author: Orhan Pamuk
21. "Ask evlilikten sonra gelir. Unutma: Evlenmeden önce alevlenen ask yangini evlilikle söner ve geriye bos ve kederli bir yangin yeri kalir. Evlendikten sonra duyulan ask da biter elbette, ama onun yerini mutluluk alir. Buna ragmen bazi aceleci budalalar evlenmeden önce âsik olup yana yana bütün aski tüketirler. Niye? Çünkü hayatta en büyük amaci ask sanarlar."
Author: Orhan Pamuk
22. "Romantizmi ayakta tutan sey tekrardir; tekrar bir istahi sanata dönüstürür. Üstelik insanin her aski tek askidir. Hedeflerin degismesi tutkunun biricikligini zedelemez ki! Sadece yogunlastirmaya yarar. Hayatta tas çatlasa bir tek yüce deneyim geçebilir basimizdan; yasamin sirri da bu deneyimi olabildigince çogaltabilmektir."
Author: Oscar Wilde
23. "Birlikteligimiz, diye düsündüm sonradan, her seyi engelleyen bir filtre gibiydi. O filtre, gerçek hayatta oldugu gibi filmdeki görüntülere de biriyle paylasilanin özelligini katmisti, bu özellik insani bagimli yapabilir ama o görüntülerin dolaysizliginin ve o anin bir kismini da eksiltirdi; insan bu anin tadini ancak yalnizken alabilirdi, çünkü yalniz olmak bir seyi yasamanin gereklerindendir."
Author: Pascal Mercier
24. "Kahkahalar. Hayatta kalabilmek için önemli bir malzeme. Ve biz sik sik kahkaha atardik."
Author: Patti Smith
25. "Günah islemek vesilesi, nadiren elimize geçer, en faziletkâr adamlarin bile, hayatta bekledikleri sey bu firsattir. Bana günahsiz bir zevk gösteremezsin. Mânevîlerini bir tarafa at. Saadet ve günah, ayni mahiyetin iki türlü ismidir. Kendini iyice yokla, günahsiz geçirdigin günlere yanarsin. Ihtiyarligin en büyük aczi, artik günah islemeye tâkati kalmamasidir. Zevk, tabiyatin seciyesidir. Zekânin yaratici bir kuvvet olmaktan çikmasi, vücûdun arzularina muhalefet etmesinden ileri geliyor. Istedigin herseyi yap ve yapabilecegin seyi iste, hiçbir kaideye kulak asma. Yasamanin sirri budur!"
Author: Peyami Safa
26. "Bu firsati sana bahsettiginden dolayi Allaha sükret. Günah islemek vesilesi, nadiren elimize geçer, en faziletkar adamlarin bile hayatta beklediledikleri sey bu firsattir. Bana günahsiz bir zevk gösteremezsin. Manevilerini bir tarafa at."
Author: Peyami Safa
27. "Niçin mi? Çünkü artik ben bir Fatih hizi olmak istemiyorum, anliyor musun? Böyle yasamaktan nefret ediyorum, eskilikten nefret ediyorum, yeniyi ve güzeli istiyorum, anliyor musun? Eski ve yirtik ve pis ve igrenç bir elbiseyi üstümden atar gibi bu hayattan ayrilmak, çikmak istiyorum. Ihtiyar adam, bozuk sokak, salaspur ev, giy giy, hey hey, ezan, helvaci... Biktim artik, ben baska seyler istiyorum, baska, bambaska, anlamiyor musun?"
Author: Peyami Safa
28. "Bu manasiz ve yabanci hayatta bir tek seye hakikaten sarilmis, hakikaten inanir gibi olmustu. Bu da karisi idi. Muazzez'in varligi Yusuf için büyük, bosluklari dolduracak mahiyette bir sey degildi, fakat onun yoklugu müthisti. Onun bu kadar sebepsiz yere, bu kadar insafsizca Yusuf'un hayatindan koparilmasi çildirtacak kadar aci idi. Hayatinda asil aradigi seyin Muazzez olmadigini biliyordu, fakat Muazzez olmadan bunu aramaya muktedir olamayacagini saniyordu."
Author: Sabahattin Ali
29. "Bana rast geldiginden memnun görünüyordu. Ihtimal, eristigi mertebeleri gösterebildigine, yahut da, benim halimi düsünerek, benim gibi olmadigina seviniyordu. Nedense, hayatta bir müddet beraber yürüdügümüz insanlarin basina bir felaket geldigini, herhangi bir sikintiya düstüklerini görünce bu belalari kendi basimizdan savmis gibi ferahlik duyar ve o zavallilara, sanki bize de gelebilecek belalari kendi üstlerine çektikleri için, alaka ve merhamet göstermek isteriz. Hamdi de bana ayni hislerle hitap eder gibiydi."
Author: Sabahattin Ali
30. "Bir müddet daha düsününce dünyada da hiçbir yere bagli olmadigini hissetti ve içten içe bu kadar yabanci oldugu bu hayatta kendisini birçok kayitlarin kusatmasina, ondan, istedigi gibi bir hareket imkanlarini almasina müthis içerledi."
Author: Sabahattin Ali
31. "Hayatta yalniz kalmanin esas oldugunu hâlâ kabul edemiyor musunuz? Bütün yakinlasmalar, bütün birlesmeler yalancidir. Insanlar ancak muayyen bir hadde kadar birbirlerine sokulabilirler, üst tarafini uydururlar; ve günün birinde hatalarini anlayinca, yeislerinden her seyi birakip kaçarlar. Halbuki mümkün olanla kanaat etseler, hayallerindekini hakikat zannetmekten vazgeçseler bu böyle olmaz."
Author: Sabahattin Ali
32. "-Aklina her geleni söyleme. Hayatin boyunca bunu yaptin zaten. Ben sana ne derdim, her zaman? -Cahil ile lak lak edecegine, alim ile tas tasi. -Sen ne yaptin peki? Alim ile tas tasirken bile lak lak ettin, durmadi o çenen. Bir de kendince bahane bulmussun gevezeligine 'Ben sesli düsünüyorum, kafamdan geçenleri içimde tutamiyorum,' diye. Tut! Içinde-kiçinda nerende tutarsan tut, ama tut. Beyin ishali olmus gibi vir vir vir... Hayatta bir agirligin olsun. Bir de yazan-çizen adamim diye dolaniyorsun. Yazik! Çok yazik!"
Author: Yekta Kopan

Hayatta Quotes Pictures

Quotes About Hayatta
Quotes About Hayatta
Quotes About Hayatta

Today's Quote

The idea that people in novels should be more sympathetic than people in life simply baffles me."
Author: Andrew O'Hagan

Famous Authors

Popular Topics