Top Insanlar Quotes

Browse top 141 famous quotes and sayings about Insanlar by most favorite authors.

Favorite Insanlar Quotes

1. "Insanlar Las Vegas'a pek çok sebeple gelirdi. Bazilari zengin olmak istedigi için, bazilari ise evlenmek istedigi için. Bazilari kaybolmak, bazilari bulunmak isterdi. Bazilari oraya kosarak giderdi. Bazilariysa oradan kaçardi. Las Vegas Kat'e daima insanlarin hiçbir sey vermeden bir seyler almayi umduklari koca bir hirsizlar sehri gibi gelmisti.(syf. 55)"
Author: Ally Carter
2. "Bazi insanlar egitime hak ettigi degeri veriyor."Hale gerinip bacak bacak üstüne atti ve kolunu Kat'in omzuna doladi. "Bu çok tatli, Kat. Belki ileride sana bir üniversite alirim. Yaninda da bir dondurma.""Dondurmayi tercih ederim.""Anlastik."(syf. 56 – 57)"
Author: Ally Carter
3. "Bakin, edebiyatla iliskisi, yakinligi olan insanlarin en temel özelligidir merkezden kaçik olma durumu."
Author: Baris Biçakçi
4. "Kusura bakma ama Selma, Umut gibi insanlar kimseyi mutlu edemez kendileri de mutlu olamaz. Bu tür insanlarin en çok duymak istedikleri sey, 'Böyle bir dünyada yasaman mümkün degil' cümlesidir. Bunu büyük bir övgü olarak görürler."
Author: Baris Biçakçi
5. "DostBir gece habersiz bize gel Merdivenler gicirdamasin Öyle yorgunum ki hiç sorma Sen halimden anlarsin Sabahlara kadar oturup konusalim Kimse duymasin Mavi bir gökyüzümüz olsun kanatlarimiz Dokunarak uçalim. insanlardan buz gibi sogudum, iste yalniz sen varsin Öyle halsizim ki hiç sorma Anlarsin."
Author: Cahit Külebi
6. "Beans benim tek arkadasimdi. Çünkü ben hep böyleydim. Benim içimi disimi bilen sadece bir tane iyi arkadasa ihtiyacim vardi. Çogu insan böyle degil. Çogu insan sürekli baska insanlarla tanismak istiyor."
Author: Carol Rifka Brunt
7. "Kuru fasulyeleri atese koydum. Onlari yikarken, "Bugün zengin insanlar gibiyim," dedim. "Fasulye hazirliyorum."
Author: Caroline Maria De Jesus
8. "Kitap bir limandi benim için. Kitaplarda yasadim. Ve kitaplardaki insanlari sokaktakilerden daha çok sevdim."
Author: Cemil Meriç
9. "Bana sorarsaniz gerçek mutluluk yaz yagmuru gibi birden bosanmaz insanin basina. Davranisimiza, çevremizdeki insanlarla iliskimize her gün azar azar çekidüzen vererek eksiklerimizi tamamlariz. Yavas yavas biriken bir seydir mutluluk."
Author: Chingiz Aitmatov
10. "Asik olmak sevgilinin isimlerini kendine mal etmektir, askin bitmesi ise isimlerin iadesi. Isimler insanlarin varolus kalelerine uzanan köprülerdir. Onlar vasitasiyla baskalari, hem dostlar hem de düsmanlar parmak ucunda içeri girmenin bir yolunu bulurlar. Birinin adini ögrenmek varolusunun yarisini ele geçirmektir, gerisi parçalar ve ayrintilardan ibarettir. Çocuklar bunu ruhlarinin derinliklerinde bilirler. Bir yabanci isimlerini sordugunda içgüdüsel olarak söylemeyi reddetmeleri bundandir. Çocuklar isimlerin gücünü idrak eder ama büyüdüklerinde unutuverirler."
Author: Elif Shafak
11. "Kurnaz insanlar böylesi basit seylerden tuzaga düserler. Insan ne kadar kurnazsa, basit seylerden tuzaga düsürüleceginden o kadar az kusku duyar."
Author: Fyodor Dostoyevsky
12. "Ona göre binlerce kisi, ayri ayri yerlerde birbirinden habersiz binlerce durusu tekrarliyordu böyle, binlerce durusu bedenlerini köprü kilarak gelecege tasiyordu. ayni yolda yürümekten baska çaresi olmayan tuhaf birer yaratikti insanlar; tekrarin tekrarlananin örtüsü oldugunu anlayamadan, ayni el sallayislarin, ayni gülüslerin, ayni yürüyüslerin ya da ayni oturuslarin içinden geçe geçe damaklarina bulasan uzak bir serüven tadiyla dönüp dolasip ayni noktada yasiyorlardi."
Author: Hasan Ali Toptas
13. "Yasam konusunda bir fikrin vardi; içinde bir inanç, bir beklenti yasiyordu; eylemlere, acilara ve özverilere hazirdin. Ama yavas yavas anladin ki, dünya hiç de senden eylemlerde ve özverilerde bulunmani istemiyor; yasam, kahraman rollerine ve benzeri seylere yer veren bir kahramanlik destani degil, insanlarin yiyip içmeler, kahve yudumlamalar, örgü örmeler, iskambil oynamalar ve radyo dinlemelerle yetinip hallerine sükrettikleri rahat bir orta sinif evidir."
Author: Hermann Hesse
14. "Ama sistemi yürütecek insanlar olmasa sistem de olmazdi."(s.38)"
Author: Ian McEwan
15. "Nedir bürokrasimizdeki en büyük degisme?"American Spoil System" dedikleri, her gelen iktidarin hademeye kadar adam degistirmesidir. Bu, Cumhuriyetle gelmedi. Imparatorluktan Cumhuriyete geçtigimiz zaman böyle bir uygulama yapilmadi. Bu ne zaman geldi? 1970'lerin sag-sol kavgasi içinde; MC (Milli Cephe) hükümetleri, CHP koalisyonlari devrinde ortaya çikti. Herkes tepeden tirnaga degistiriyordu bürokrasiyi. Ve o bürokrasinin, kalemin içinde yetisen insanlari dislayarak yapiyordu bunu.Mesela bizim üniversitemizin, verimsiz, ise yaramayan üyelerini bürokrasiye aktarmasi gibi bir gelenek dogdu 1970'lerden itibaren. Fransa'da hiçbir ciddi profesörü kalkip bir yere müstesar yapamazsin. Adamin böyle bir seye vakti yoktur. Mesela kültür müsaviri olur, ama büyükelçi olur bir ara, devamli bürokraside kalmaz."
Author: Ilber Ortayli
16. "Sorun bakalim, kimler daha emniyette, kimler daha rahat, kimler sonsuza dek mutludur? Ben size yaniti söyleyeyim: Yalnizca sig zihinli olanlar, yani siradan insanlar ve çocuklar!"
Author: Irvin D. Yalom
17. "Zaman zaman, var olan en yalniz adam oldugumu düsünüyorum. Dediginiz gibi bunun, insanlarin varligi ya da yokluguyla iligisi yok, üstelik yalnizligimi elimden aldiklari halde gerçekten benimle olmayanlardan da nefret ederim.""Ne demek istiyorsunuz Friedrich? Sizinle nasil olmazlar?""Benim için aziz olan seylere deger vermeyerek! Bazen yasamin o kadar içini görebiliyorum ki birden dogrulup çevreme baktigimda kimsenin yanimda olmadigini, bana eslik eden tek seyin zaman oldugunu görüyorum."
Author: Irvin D. Yalom
18. "Insanlar vedalasirken genellikle olayin sürekliligini inkar eden sözler dile getirmeyi severler. Birbirlerinden ayrilirken ‘Auf Wiedersehen', yani tekrar görüsene kadar, derler. Yeni bir araya gelme planlari yapmakta çok aceleci davranirlar, ama bunu unutmakta daha acelecidirler. Ben bu tür insanlardan degilim. Gerçegi söylemeyi tercih ederim ki gerçek de büyük bir ihtimalle bir daha karsilasmayacak oldugumuzdur."
Author: Irvin D. Yalom
19. "Belki de sevdiginiz insanlari düsünmektesiniz. Ama daha derine inin, sonunda sevdiginizin onlar olmadigini göreceksiniz: Siz bu sevginin içinizde yarattigi duygulari seviyorsunuz! Siz arzuyu seviyorsunuz, arzu edilen seyi degil."
Author: Irvin D. Yalom
20. "Ben ucu ucuna görmüstüm onu. O kadar genç olmasina sasirmistim: Bir delikanliyi andiriyordu, sapasaglam, kazinmis ensesi, gergin ve bronz teni, kaygili bir sevincin egemen oldugu isiltili gözleriyle bir delikanliyi: Savas vardi, onun yarattigi savas ve o generallerle arabadaydi; yeni bir üniforma vardi üzerinde, en faal ve soluk soluga günlerini geçiriyordu, o yaz aksamlarinda hizla insanlarin kendisini tanidigi köylerden geçiyordu. Ve sanki bir oyun oynaniyormus gibi, yalnizca oyun aradaslari ariyordu kendine, hepsi bu."
Author: Italo Calvino
21. "Insan, insanlara var olmadiklarini inandirmak için bir felsefe incelemesine güvenemezdi. Bunun bir eylem olmasi gerekiyordu, gerçekten öylesine umutsuz bir eylem ki görüntüleri silsin götürsündü ve dünyanin hiçligini gün isigina göstersindi.Bir patlama, kan içinde genç bir beden halinin üstünde, bir kagida yazilmis sözcükler: Kendimi öldürüyorum, çünkü var degilim. Ve siz de insan kardeslerim, hiçsiniz!"
Author: Jean Paul Sartre
22. "Yildiz kümelerni ilk kesfedip onlara ad veren öykücülerdi. Bir avuç yildiz arasina düssel bir çizgi çekince kimlik ve birer imge kazaniyordu yildizlar. Çizgiye islenmis yildizlar bir anlatiya islenmis olaylar gibiydi. Yildizlarin küme olusturdugunu düslemek kuskusuz ne yildizlari ne de onlari çeviren kara boslugu degistirdi. Degistirdigi sey insanlarin geceleyin gögü okuma biçimiydi."
Author: John Berger
23. "Tek bir insanin yaptigi, sanki bütün insanlar tarafindan yapilmis gibidir. Bu nedenle cennet bahçesindeki söz dinlemezligin bütün insanligi kirletmesi haksizlik sayilmaz; gene bu nedenle tek bir Yahudi'nin çarmiha gerilmesinin insanligi kurtarmaya yetmesi de haksizlik sayilmaz. Belki de Schopenhauer hakliydi; ben baskalariyim, her insan bütün insanlardir. Shakespeare de neredeyse, zavalli John Vincent Moon'dur."
Author: Jorge Luis Borges
24. "Konu bu degil ki. Her zaman bir isim vardir. Lincoln. Hitler. Gandhi. Isim, dehsete sebep olabilir, hayrete...Bazen de harika seylere, isim yapmaya çalisan milyonlarca insan var. Hayal dahi edemeyecegi seylerle karsilasan insanlar. En kritik anda, kendi isimlerimiz bile insanlarin bizi ayirmak için kullandigi seslere dönüsür. Savasabildim mi? Faydam oldu mu? Kiz kardeslerime destek oldum mu? Yoldaslarima, çocuklarima, sümüklü böcek kabilesine...Her birimizin içinde zincirin bir halkasi var. Adamin dedigi gibi, ya varligini hissedersin, ya da bilmezden gelirsin. Hissetmeye çalistim. Bir kadin gibi karanlikla yüzlesmeye çalistim. Bundan fazlasina ihtiyacim yok. Beni hatirlamak zorunda degilsiniz. Kim oldugumu bile bilmiyorsunuz. Ben biliyorum."
Author: Joss Whedon
25. "Böyle iste, diyordu. Dostumuz Konstantin Dmitriç ne yetenekli bir gençti. Oysa simdi nerede o eski Konstantin Dmitriç! O zamanlar bilimi de severdi. Üniversiteden çiktiginda insanlara özgü düsünceleri vardi. Simdi ise yeteneklerinin yarisi kendi kendini aldatmaya, öteki yarisi da bu aldatisi hakli göstermeye yönelmis durumda. iletisim yayinlari. syf :441."
Author: Leo Tolstoy
26. "Insan bir yerde takilip kaldikça, nesneler ve insanlar iyice yozlasiyorlar, çürüyorlar ve sirf sizin hatiriniza les gibi kokmaya basliyorlar."
Author: Louis Ferdinand Céline
27. "Her alanda asil yenilgi unutmaktir, özellikle de sizi neyin gebertmis oldugunu unutmak, insanlarin ne derece hirt olduklarini anlayamadan gebermektir. Bizler, mezarin önüne geldigimizde, bosuna saklabanlik yapmaya kalkismamaliyiz, öte yandan, unutmamaliyiz da, tek sözcügünü bile degistirmeden her seyi anlatmaliyiz, insanlarda gördügümüz ne kadar kokusmusluk varsa, hepsini, sonra da yerimizi siradakine birakip, uslu uslu inmeliyiz deligin içine. Tüm bir yasami doldurmaya yetecek bir ugrastir bu."
Author: Louis Ferdinand Céline
28. "Öyle büsbütün korkagim, Lola, savasi ve içinde ne varsa hepsini reddediyorum… Ben savas var diye üzülmüyorum… Ben kaderime razi olmuyorum… Ben bu konuda sizlanip durmuyorum… Onu oldugu gibi reddediyorum, içindeki insanlarla birlikte, onlarla, onunla hiçbir alisverisim olsun istemiyorum. Isterlerse dokuz yüz doksan bes milyon kisi olsunlar ve ben tek basima kalayim, yine de haksiz olan onlar, Lola, hakli olan da benim, çünkü ne istedigini bilen bir tek ben varim: ben artik ölmek istemiyorum."
Author: Louis Ferdinand Céline
29. "Düsünün. Idam mahkumlarini, daha sonra öldürebilmek için ölümü bekledikleri sirada canli tutuyorlar. Mahkumlari, zamani geldiginde yargilayabilmek için intihar etmesinler diye gözetim altinda tutuyorlar. Hiç anlamli degil. Birini ölüme mahkum etmek dogal ama insanlarin bunu kendilerinin yapmasi degil, öyle mi? Size ne düsündügümü söyleyeyim: Kendinizi öldürmeye çalistiginizda insanlar sinirleniyorlar; çünkü bu, onlarin sizin hayatinizi birazcik bile kontrol edebilmesini engelliyor. Hayatinizi "olmasi gerektigi gibi" degil de, kendi istediginiz gibi sonlandirmanizdan hoslanmiyorlar."
Author: Michael Thomas Ford
30. "...Bana öyle geliyor ki, Pythagorasçilar bazilarinin düsündügü gibi, ögretilerini paylasmaktan duyduklari kiskançliktan degil de, büyük insanlara ait böylesine güzel ve binbir zorlukla dolu kesif, maddî bir kazanci olmaksizin kalem oynatmayi sikici bulan ya da baskalarinin yüreklendirip örnek olmasiyla hür felsefe çalismasina özendirilse de aklî donukluklarindan ötürü filozoflar arasinda tipki bal arilarinin arasindaki erkek arilar gibi duran kisilerce hor görülmesin diye böyle yapiyordu."
Author: Nicolaus Copernicus
31. "…çünkü yoruldum, çünkü her seyi birbirine karistirdim, çünkü bu dünyada gizli mezhep sorunu bile gelip beni buldu fakat sevebilecegim bir kadin, bol para, insan yakinligi beni hiç bulamadi. Ben de üç yil, dört ay önce acilastim, huysuzlastim, hiçbir seyi begenmez oldum; para kazanamayacagimi, insanlari sevemeyecegimi anlayinca uzaklara gittim, kimse beni bulmasin diye. Onlar da beni ciddiye aldilar, gelmediler…"
Author: Oğuz Atay
32. "Hayatta basari kazanan bütün insanlarin, okul yillari basarisiz geçmisti. Çaliskan olmak ilerisi için kötü bir isaretti. Böyle insanlar para kazanamaz, kadinlarla iliskide basariya ulasamazdi. En kötüsü, hayatin disinda kalirdi. Insanlarin istiraplarina yabanci olurdu. Hiçbir zaman gerçekleri göremezdi."
Author: Oğuz Atay
33. "Coskun:… Artik benim sesimi de dinlemeli insanlar! Ister keman sesi olsun,ister oyun sesi;yeni bir ses getirmeliyim bu dünyaya!"
Author: Oğuz Atay
34. "Zavalli insanlarimiz -kendimi de içlerine katarak- diye üzüldüm. Bütün meseleleri birbirine karistiriyorduk. Hele ben, en Batili müzikçiler arasinda onlardanmisim gibi yaptiktan sonra, kirmizi mini etekli kadinin dansini seyrederek raki içiyordum susuz. Fakat meselelerimizde ne kadar zavalliydi. Kara suratli halk türkücüsü ne kadar zavalliydi. Hatta bu zavallilik ortaya çikmasin diye, onunla yakinlik kurmak bile istemistim: Kadin dansederken, çay fincanimi ona dogru kaldirarak, içelim kardes gibi beni simdi bile bunaltan bir takim sözler söylemeye çalismistim."
Author: Oğuz Atay
35. "Yalniz yasayan insanlarin, kendi ilerinde baslayip biten eglenceleri vardir."
Author: Oğuz Atay
36. "Fakat, sonradan garson olmus bir filozof ya da filozof olmus bir garsona göre, insanlar karisik salataya benzer."
Author: Oğuz Atay
37. "Hayir, sizi de sevmemeliyim. Çünkü her zaman oldugu gibi hayal kirikligi bekliyor beni. Gene gülünç olmaktan korkuyorum. (Sesini yükseltir.) Insafsiz insanlar! Hayat gözyasina bakmiyor. Oysa insanlarin merhametine muhtacim ben."
Author: Oğuz Atay
38. "Hiç olmazsa mezar tasina yazin: Burada insanlara baska türlü hayran olan bir yatiyor."
Author: Oğuz Atay
39. "Ben bütün insanlara hayranim Olric. Bütün saticilar, biletçi yanlarindan geçerken nasil gülümsemek gerektigini ve arkasindan nasil küfredilecegini biliyorlar."
Author: Oğuz Atay
40. "Evde oturmaya o kadar alismisim ki sanki evden çikinca gerçek bir dünyada yasamiyorum.Evin disinda her yer sanki ayni,sanki bütün insanlar birbirine benziyor.Ne acikli degil mi?"
Author: Oğuz Atay
41. "Disari, disari, der içimizdeki huzursuz ses, öteki insanlarin, karanligin, sefaletin, rezilligin içine kos."
Author: Orhan Pamuk
42. "… Geçmiste yaptigimiz ya da yapmadiklarimiz yüzünden bugün yargilanmamaliyiz. Bazi insanlar pismanliklarinin kendilerini kontrol etmesine izin verir. …"
Author: Pittacus Lore
43. "Insan yasadigi yerlerde beraber bulundugu insanlara görünmez ince tellerle baglanirmis; ayrilik vaktinde bu baglar gerilmeye, kopan keman telleri gibi aci sesler çikarmaya baslar, hep birinin gönlümüzden kopup ayrilmasi bir ayri sizi uyandirirmis. Bunu yazan sair ne kadar hakliymis!"
Author: Reşat Nuri Güntekin
44. "Bana rast geldiginden memnun görünüyordu. Ihtimal, eristigi mertebeleri gösterebildigine, yahut da, benim halimi düsünerek, benim gibi olmadigina seviniyordu. Nedense, hayatta bir müddet beraber yürüdügümüz insanlarin basina bir felaket geldigini, herhangi bir sikintiya düstüklerini görünce bu belalari kendi basimizdan savmis gibi ferahlik duyar ve o zavallilara, sanki bize de gelebilecek belalari kendi üstlerine çektikleri için, alaka ve merhamet göstermek isteriz. Hamdi de bana ayni hislerle hitap eder gibiydi."
Author: Sabahattin Ali
45. "On seneden beri içlerinde yasadigi halde bir türlü alisamadigi bu insanlarin arasinda onun da saglam bir yeri olmaliydi. Yalniz kendisine dayanan yalniz kendisinin olan bir yeri."
Author: Sabahattin Ali
46. "Kalabalik beni sahiden sikti. Ben ikide birde böyle oluyorum, bazen bütün insanlari boyunlarina sarilip öpecek kadar seviyorum, bazen de hiçbirinin yüzünü görmek istemiyorum. Bu nefret filan degil… Insanlardan nefret etmeyi düsünmedim bile… Sadece bir yalnizlik ihtiyaci. Öyle günlerim oluyor ki, etrafimdan küçük bir hareket, en hafif bir ses bile istemiyorum. Fakat sonra birdenbire etrafimda bana yakin birilerini ariyorum. Bütün bu beynimde geçenleri teker teker, uzun uzun anlatacak birini. O zaman nasil hazin bir hal aldigimi tasvir edemezsiniz. Kis günü sokaga atilmis bir kedi gibi kendimi zavalli hissediyorum."
Author: Sabahattin Ali
47. "Riyakârlik asagiligin en son haddidir. Sahiden iyi insanlar, kötüler hakkinda laf söylemezlerdi. (...) Riyayi kaldirirsaniz mesele yoktur, kötüler hemen saflarina iyiyi aliverirler. Önemli olan kötülügü iyilikle beraber ortadan kaldirmaktir. O zaman insanlik denilen sey kafasini kaldirir: 'Durun bakalim', der, 'biz de variz."
Author: Sait Faik Abasıyanık
48. "Sevisemeyecek olduktan sonra neden insanlar böyle birbiri içine giren sehirler yapmislar?"
Author: Sait Faik Abasıyanık
49. "Ama ne yazik ki tarihte hep ayni trajedi tekrarlanmaktadir, çünkü fikir adamlari zamani gelince, dava adami olma sorumlulugunu üstlenmekte zorlanirlar ve pek nadir durumlarda harekete geçerler. Düsün dünyasi zengin, yaratici insanlarda bu ikilem her zaman ortaya çikar: Çünkü yasadiklari dönemin saçmaliklarini en iyi görenler ve gözleyenler onlardir ve bir cosku aninda, kendilerini büyük bir tutkuyla siyasi mücadelenin içine atarlar, ama öte yandan da zorbaliga zorbalikla karsilik vermekte çekinir, tereddüt ederler. Duyduklari sorumluluk onlari siddete basvurmaktan, kan dökmekten alikoyar; o bir anlik tereddüt, saygili geri durus, siddeti tesvik ederek onlarin elini kolunu baglar ve tüm güçlerini yok eder."
Author: Stefan Zweig
50. "Belki de bütün sikintilarin sebebi bu. Belki paranin kendisi degil de sayisi önemlidir. Insanlarin yasamasinda önemli olan ayrintilar degil mi? Ayrintisiz yasayan yalniz bitkler. Azotlu, sulu, klorofilli, günes isikli bir yasama. Biraz da hayvanlar. At, asacagi kisrak topalmis, kemikliymis aldirmaz. Genen de yem yedigi ahirin, çifte kosuldugu tarlanin yolunu ayirir. Köpekler, görmeye alismadiklari bir çesit giysi giymis insana havlarlar. Ya insanlar? Onlarin yasaminda her sey ayrinti. Önemli olan yemek degil, yenece yemegin çesididir; giysi degil, giysinin çesidi. Günlerin adi bile... Belli günlerde belli yasamalari vardir. Pazar günleri pazarlik yasamalarini kusanirlar, çarsambalari çarsambalik! Hep ayrintilar! Paranin sayisi gibi. Güler'in mavi gözlü olusu gibi."
Author: Yusuf Atılgan

Insanlar Quotes Pictures

Quotes About Insanlar
Quotes About Insanlar
Quotes About Insanlar

Today's Quote

Happy the people whose annals are tiresome."
Author: Charles De Secondat

Famous Authors

Popular Topics