Top Kitaplar Quotes

Browse top 22 famous quotes and sayings about Kitaplar by most favorite authors.

Favorite Kitaplar Quotes

1. "Demek ki, ben-ben-ben'in günü gününe sürekliligi disinda baska bir süreklilik olmadan yasiyordum. Günü gününe kadinlar, günü gününe erdem ya da erdemsizlik, günü gününe, köpekler gibi, ama her gün saglamca yerinde duran kendim. Böylece yasamin yüzeyinde ilerliyordum, sözcükler içinde, hiçbir zaman gerçek içinde degil. Tam okunmamis o kitaplar, tam sevilmemis o dostlar, tam gezilmemis o kentler, tam sarilmamis o kadinlar! Sikintidan ya da dalginlikla birtakim el kol hareketleri yapiyordum. Varliklar birbirini izliyor, birbirine takilmak istiyorlardi, ama ortada hiçbir sey yoktu, bu da berbat bir seydi. Onlar için. Bense unutuyordum. Kendimden baska bir seyi hiçbir zaman animsamamisimdir ben."
Author: Albert Camus
2. "Kitaplar bir bakima basarilmis, tamamlanmis seylerdir. Oysa hayat basarilamayan ve tamamlanmayan seylerle doludur. Siz dalgalarin arasinda bogusurken edebiyatçilar kiyida güneslenip matélerini yudumlarlar. Maté, çünkü en iyi Güney Amerikalilar kiviriyor bu edebiyat isini."
Author: Baris Biçakçi
3. "Seçme hürriyetimizin sinirsiz oldugu tek dünya, kitaplar dünyasidir."
Author: Cemil Meriç
4. "Kitap bir limandi benim için. Kitaplarda yasadim. Ve kitaplardaki insanlari sokaktakilerden daha çok sevdim."
Author: Cemil Meriç
5. "Beni hayati olarak ilgilendiren tek sey var artik, o da kitaplarda bugüne kadar yazilmamis olan her seyi kayda geçirmek. Gördügüm kadariyla kimse hayata yön veren ve onu hareketlendiren unsurlari kullanmiyor. Sadece katiller ortaya koyduklarinin karsiligini aliyorlar hayatta. Çag siddet gerektiriyor ama yarim kalmis patlamalardan fazlasi yok elde. Devrim filizlenirken kesiliyor ya da basariya fazla hizla ulasiyor. Tutku kendini çabucak tüketiyor. Insanlar fikirlerinden taviz veriyor, alisilageldigi üzere. Yirmidört saatten fazla dayanacak hiçbir sey tasarlanmiyor. Bir neslin uzaminda milyonlarca hayat yasiyoruz. Böcekbilimden, derin deniz ya da hücre arastirmalarindan daha çok fayda sagliyoruz."
Author: Henry Miller
6. "Aslinda kötü bir aliskanliktir okumak, öteki bütün kötü aliskanliklarin yerini tutabilecek ya da onlarin yerine herkesi daha bir yogun biçimde yasamaya itebilecek bir aliskanliktir, delicesine bir yasam biçimidir, insani yiyip bitiren bir tutkudur. Hayir, uyusturucu kullanmiyorum, kitaplari kullaniyorum..."
Author: Ingeborg Bachmann
7. "Dogru, bu dünyada gerçekten de kötü seyler var; ama ayni zamanda harika kitaplar da var."
Author: Jo Walton
8. "Charlotte'in da çok keyif aldigi ve kitaplar üzerine yaptiklari uzun sohbetler Werther'in yakici askini beslemekte ve acilarina aci katmaktadir."
Author: Johann Wolfgang Von Goethe
9. "Kitaplar bir halta yaramaz. Insanin birine ihtiyaci vardir, birine yakin olmak ister." Inler gibi devam etti. "Kimsesi yoksa delirir insan. Kim oldugu hiç önemli degildir, yeter ki yaninda biri olsun. inanin bana, insan fazla yalniz kaldi mi, hastalanir."
Author: John Steinbeck
10. "Elbette biliyorum, bu pek ise yaramaz. Hepimiz baskalarinin basina gelenleri biliriz, bize çok yabanci görünen hayatlari filmlerden, kitaplardan ögreniriz. Anatilanlardan, hiç yasamak bile, pek çok sey kalir aklimizda...Ama ancak kendimiz yasadigimiz zaman ne oldugunu gerçekten anlayabiliriz.Çogumuz, hayatimizi yikip yeniden kuracak kadar cesur degiliz. Onun için de bizi kimbilir nerede bekleyen gerçek mutlulugun pesinden kosamayiz."
Author: Kürşat Başar
11. "Romancilar için bulunmaz bir okuyucuyum Esat Agabey,' derdi. 'Birinci sinif okuyucu; hayir, daha ileri: lüks okuyucu. Kitaplarinin böyle okundugunu bilselerdi fakirler; bir türlü ölemezlerdi."
Author: Oğuz Atay
12. "Dostlarim alay ediyor benimle. Bu çocugun sonu ne olacak, diyorlar. Hiç olmazsa kitaplardan kitap çikarmaliymisim. Bunuda yapamiyorum, yazamiyorum. Kitaplari, isimde kullanilacak bir mal gibi göremiyorum: kapiliyorum onlara. Belki kitaplar da onlara karsi gösterdigim asiri ciddiyetimle alay ediyorlardir. Biliyorum, kitaplar da beni adamdan saymiyorlar. Fahiselerin, onlara barlarda para yediren tüccarlari küçümsemesi gibi hor görüyorlar beni."
Author: Oğuz Atay
13. "Masanin üstündeki kitaplara saldirdi ve ilgili buldugu ilk kitabi önsözünden yüksek sesle okumaya basladi. Anlamadigi cümlelerde durarak, benden açiklamalar istedi. Dogrusu, sadece bir ögrenci, hem de derslere ilgisiz bir ögrenci oldugum için, ona yararli açiklamalarda bulunamadim. Birden kizarak kitabi kapadi: ‘Tanrim! Hep önsözlerde kaliyorum!' Durmadan yakinirdi: ‘Biraz daha ilerleyebilsem, hiç olmazsa ‘Giris'e kadar gelebilsem!' Ellerime sarilirdi: ‘Bana yardim edin dostum! Bütün kitaplarin neden yazildigini, yazanlarin kimlere tesekkür borçlu oldugunu, bu kitabi yazma düsüncesinin onlara na-sil geldigini, bu kitabin ne gibi bir boslugu dolduracagini, hepsini biliyorum. Sonra ne oluyor? Anlatin bana."
Author: Oğuz Atay
14. "Prens Sabahattin'in adi hiç duydun mu?" diye sordu Nusret. "Her neyse. Simdi Paris'te. O da bir Jöntürk sayilir. Bütün prensler gibi aptalin tekidir, ama bir düsüncesi var..." Eliyle odanin bir kösesindeki kitaplari isaret etti. "Ya da, herkesin yaptigi gibi, baskasindan asirilmis bir düsüncesi var ki, dogru buluyorum. Demolins'e göre Ingilizlerin üstünlügünü, orada bireylerin, insanlarin daha özgür olmasinda aramak lâzim. Iste, bizde bu yok. Bizde öyle özgür, aklini kullanan, girisken insan yok! Bizde herkes köle, herkes boyun egmek, toplumun içinde erimek, anneyle teyzenin saçma tehditleri. Din, korku, karanlik düsünceler, ezberlenmis seyler... Sonunda boyun egmekten baska bir sey ögrenmiyorlar. Kimse kendi çabasiyla, topluma karsi çikarak yükselmiyor. Kimse kendi hesabina düsünmüyor. Düsünürse, korkuyor... Herkes olsa olsa kendi hesabina kulluk ediyor." (...)"
Author: Orhan Pamuk
15. "Kitaplar bize ne tür esekler ve aptallar oldugumuzu hatirlatmak içindir. Kitaplar, tören alayi büyük bir gürültü içinde caddede ilerlerken, Sezar'in kulagina 'Unutma, Sezar, sen de ölümlüsün' diyen pretoryen muhafizlaridir."
Author: Ray Bradbury
16. "25 Mart 1935 adli mektuptanEtrafin seni siktigi zaman kitap oku… Ben simdiye kadar her seyden çok kitaplarimi severdim. Bundan sonra her seyden çok seni sevecegim ve kitaplari beraber sevecegiz."
Author: Sabahattin Ali
17. "Bu oda karanlik" diyordum, "bu oda yalniz bugün degil, her zaman böyle karanlik.. Burada kitaplarimla ben yasariz ve bize aydinlik getirecek kimsemiz yok… Ben burada yalnizligi bardak bardak içiyorum. Ve ihtiyar kanepelerle konusmak istedigim zaman, onlar artik bana anlatacak yeni bir sey bulamiyorlar.. Sen bu odaya hiç görülmemis bir sey gibi geldin.. Bu sari duvarlar, bu yillanmis esya seni bir daha unutamazlar. Bana her gün senden bahsedeceklerdir. Onlar da benimle beraber seni arayacaklar, buraya her girisimde sorucu gözlerle bakarak: "Nerede o?.." diyeceklerdir. Tahmin etmiyorum ki senin bulundugun yerler buradan daha aydinlik olsun. Buraya gelmek, tekrar basini gögsüme koymak, ellerini böyle yumruk yaparak avucuma vermek istedigin anlar olacaktir. O zaman hiç düsünmeden gel; beni kitaplarimin temiz arkadasligindan ayiracagindan korkma.."
Author: Sabahattin Ali
18. "Kitaplar yeni tanidiklarina karsi çok ketum olurlar. Bir kere de onlarla laubali oldunuz mu size malik olduklari her seyi verirler ve onlar bizim isteyebilecegimiz her seye fazlasiyla maliktirler. Kitaplari bir kadin gibi sevenler, yalniz bekar odalarinin azabini daha az duyarlar. Ellerinde bir kitapla beraber yattiklari, basuçlarindaki lambayi yaktiklari zaman, bahtiyar bir evlilik hayatinin daima tekrar edilen saadetini hissederler. Kitaplarla zifafa girmesini bilen adam, beserliginden kurtulmaya baslamistir.Ve biz daima, daima beseriz."
Author: Sabahattin Ali
19. "Bundan sonra hiç kimse sana benim kadar yakin olmayacak. Beraber Almanca ögrenecegiz, ben Ingilizce ögrenmek istiyorum, beraber Ingilizce dersi alacagiz, ben kitaplar tercüme edecegim, bunlari beraber okuyacagiz, neseli ve kederli olacagiz, ne olursa olsun, bütün bunlar hep beraber, hep ikimizin istirakiyle olacak ve baska hiç kimse karismayacak."
Author: Sabahattin Ali
20. "Sana önceSiirlerin tadiniAsklarin tadiniKitaplardan tattirmaliyimResimlerden duyurmaliyim, resimlerden...Söylemeliyim,YokYok... meydanlarda bagirmaliyim.Bu küçükGüllerin buram buram tüttügüAnadolu sehri kahvesindeKiraz mevsimininSevisme vakti oldugunu."
Author: Sait Faik Abasıyanık
21. "Kitaplar,bir zaman bana, insanlari sevmek lazim geldigini,insanlari sevince tabiatin, tabiati sevince dünyanin sevilecegini oradan yasama sevinci duyulacagini ögretmistiler. (s.40)"
Author: Sait Faik Abasıyanık
22. "Kitaplardan baska nefes alacagim balkon kalmadi gerçeklikler sehrinde."
Author: Yekta Kopan

Kitaplar Quotes Pictures

Quotes About Kitaplar
Quotes About Kitaplar
Quotes About Kitaplar

Today's Quote

Aproximou-se certo dia de uma fonte clara como prata e não contaminada pelo gado, pelo pássaros, pelas feras nem pelos ramos caídos das arvores próximas. Narciso, sentando-se, exausto, na margem daquela fonte, logo se enamorou de sua própria imagem. Primeiro tentou abraçar e beijar o belo jovem que tinha diante de si; depois, reconheceu a si mesmo e permaneceu horas fixando o espelho da água da fonte como se encantado. O amor lhe era, ao mesmo tempo, concedido e negado; ele se consumia de dor e, ao mesmo tempo, gozava de seu tormento sabendo que, ao menos, não trairia a si próprio, acontecesse o que acontecesse."
Author: Aldo Carotenuto

Famous Authors

Popular Topics