Top Mayan Quotes

Browse top 101 famous quotes and sayings about Mayan by most favorite authors.

Favorite Mayan Quotes

1. "- BIR BANKA OTURUP BILINCIMI ESIK OLMAYAN PARÇALARA BÖLÜYORUM -VERESIYE SATAN (sagdan girer) : Peki agaçlar neden çekip gitmezler o zaman?PESIN SATAN (kendi kendine söyler gibi) : Çünkü hakikat gayetle agir bir meslektir."
Author: Ah Muhsin Ünlü
2. "Sevmek bir anlamda senden olmayana ulasmak, bunun için çabalamak degil midir? Senden farkli olmayan birine niye ulasmaya çalisasin ki?"
Author: Ahmet Ümit
3. "....Antik dönemde filozoflar,insanin mutlu olabilmesi için hangi maddi kosullarin gerekli hangilerinin gereksiz oldugu konusunda atesli tartismalar girmislerdir.Örnegin Epikür, insana yalnizca yemek ve barinagin yeterli oldugunu iddia ediyor, felsefeyle akil yürüten akilci insanlarin pahali evlerden ve mükellef yemeklerden kolayca vazgeçebileceklerini söylüyordu.Ancak ayni konuya yüzlerce yil sonra yeniden deginen Adam Smith,Uluslarin Zenginligi adli eserinde, modern ve maddiyatçi toplumlarda, insanlarin, fiziksel yasamin devamliligi açisindan hiç de gereksinimleri olmayan sayisiz seyle çevrili oldugunu,ancak pratik hayatta gereksiz gibi görünen birçok seyin,toplumun gözünde "gereksinimler" kategorisinde yer aldigini anlatiyordu.Bu "gereksinimler" olmadan hiç kimse, toplum içinde sayildigini hissedemiyor ve onlara sahip olmadan psikolojik açidan rahata eremiyordu."
Author: Alain De Botton
4. "Kitaplar bir bakima basarilmis, tamamlanmis seylerdir. Oysa hayat basarilamayan ve tamamlanmayan seylerle doludur. Siz dalgalarin arasinda bogusurken edebiyatçilar kiyida güneslenip matélerini yudumlarlar. Maté, çünkü en iyi Güney Amerikalilar kiviriyor bu edebiyat isini."
Author: Baris Biçakçi
5. "Senin essizligin, bulunmazligin üzerine ne söylesem eksik kalir. Sadelikten korkmayan bir kadinsin bir kere. O köprünün altinda vb. satilan balik-ekmekten alip yemek istemen beni en çok gönendiren seylerden biri. Sana ondan almak istemeyimisimin tek nedeni midenin sagligini düsündügümdendir. Bunu kaç kez söyledim de sana. Adapazari'ndaki kizla -neydi adi onun?- çektirdigin fotografta senin bütün hayat tavrin gizli. En gösterissiz kosullarda da sen, o kosullardan hiç utanmadan, hiç yüksünmeden, bir ayagini gözüpek bir rahatlikla ileri atabilirsin. Beni nasil savunursun sonra. Birisi bana çok sismanladigimi söylemisti de, hemen saldiriya geçmis, sisman olmadigimi ileri sürmüstün. Oysa pekala fazla okkalanmistim o günler. Sen busun iste. Sevdigini her durumda savunursun, onun kusurlarini görmezsin. Ne sevgilisin sen."
Author: Cemal Süreya
6. "Ketika cinta membutakan mata hati, bagai gerhana menutupi matahari. Menutupi bulan. Ketika mungkin Nero tak mungkin dimiliki sebagai kekasih, Mayana mungkin rela menjadi apa saja untuknya. Sebagai teman, sahabat, saudara, apapun."
Author: Dian Nafi
7. "Kadinlar ikiye ayrilir, derdi. Bariz biçimde karmasik olanlar ile karmasik oldugu ilk bakista anlasilmayanlar."
Author: Elif Shafak
8. "Derya icre yuzup de deryayi kavrayamayan baliklar gibiydiler, ortamin bir parcasi halini almislardi."
Author: Elif Shafak
9. "Tüm zamanlarda oldugu gibi, tüm insanlar simdi köleler ve özgürler kategorilerine ayrilmaktadir; zira gününün üçte ikisini kendisine ayirmayan herhangi biri, kim olursa olsun, ister devlet adami, ister is adami, ister resmi görevli, ister bilgin olsun, esasen bir köledir."
Author: Friedrich Nietzsche
10. "Bir okur, ölmeden önce binlerce hayat yasar. Hiç okumayan birisi ise yalnizca bir tane."
Author: George R.R. Martin
11. "Bireyin yasami, kisisiz olmayan fakat buna ragmen iç ve dis yasamin kazalarindan, yani gelmekte olanin nesnelliginden ve öznelliginden özgürlesmis saf bir olayi yayan bir yasama yer açmaktadir."
Author: Gilles Deleuze
12. "Bu bencil dünyada bir sürü insan size duygularla ilerlenemeyecegini, ahlak kurallarina fazla saygi göstermenin yürüyüsü geciktirdigini söyleyeceklerdir; kendisine hiçbir yararlari olmadigi bahanesiyle, bir küçügü inciten, yasli bir kadina karsi kabalik suçu isleyen, iyi bir yasli adamin yaninda bir sikintiya katlanmaya yanasmayan, görgüsüz, bilgisiz ya da gelecegi göremeyen insanlar göreceksiniz; daha sonra, bu adamlarin kirip geçemeyecekleri dikenlere takildiklarini, hiç ugruna yasamlarini yaktiklarini göreceksiniz; oysa görev kuramina erkenden alismis insan hiçbir engelle karsilasmayacaktir; belki de o denli çabuk erisemeyecektir amacina, ama yeri saglam olacak, ötekilerinki yikildigi zaman onunki kalacaktir."
Author: Honoré De Balzac
13. "Kendisi Ingilizce bilmedigi gibi, Türkçe de bilmiyor. Bir kitabinda "imam ikindi namazi saatinde cami balkonuna çikarak ezan okudu" yaziyor. Bir kere namaz saati olmaz, vakti olur. Cami balkonu yoktur, minare serefesi vardir. Ezani da imam degil müezzin okur. Bu örnekle de sabittir ki yasadigi bir toplumun kültüründen haberi olmayan bir yazar, Nobel de alsa dogru eserler ortaya koymaz." - Orhan Pamuk hakkinda"
Author: Ilber Ortayli
14. "Adalara, gemilerin binde bir ugradigi, insan ayaginin binde bir bastigi adalara benzer Ece Ayhan. Bir de Ortaçag kalelerine, satolarina, o surlar, hendekler, kuleler, mazgallar, asma köprülerle çevrili, nerden ve nasil gidilecegi belli olmayan, bu yüzden de yanina pek yaklasilmayan ancak karsidan görülen, bakilan Ortaçag kalelerine, satolarina. Gerisinde yol iz birakmamistir çünkü, görünmek yetmis gibidir. Hem niçin biraksin? Kendisi de öyle gelmemis midir buraya. Kimsenin elini tutmadan, kimseye yaslanmadan, yalniz kendi külünü yaka yaka."
Author: Ilhan Berk
15. "Bir ölüyüm ben, dolasip duranArtik hiçbir yerde kaydim yok.Bilinmiyorum mülki amirin görev yerinde.Sayi fazlasiyim altin kentlerde.Ve yeseren tasra yörelerinde...Vazgeçilmisim çoktan,ve hiçbir seyle animsanmamisim.Yalnizca rüzgarla ve zamanla ve sesle,ben insanlar arasinda yasayamayan..."
Author: Ingeborg Bachmann
16. "Zaman zaman, var olan en yalniz adam oldugumu düsünüyorum. Dediginiz gibi bunun, insanlarin varligi ya da yokluguyla iligisi yok, üstelik yalnizligimi elimden aldiklari halde gerçekten benimle olmayanlardan da nefret ederim.""Ne demek istiyorsunuz Friedrich? Sizinle nasil olmazlar?""Benim için aziz olan seylere deger vermeyerek! Bazen yasamin o kadar içini görebiliyorum ki birden dogrulup çevreme baktigimda kimsenin yanimda olmadigini, bana eslik eden tek seyin zaman oldugunu görüyorum."
Author: Irvin D. Yalom
17. "Derin bir adamin dosta ihtiyaci vardir, dostu yoksa bile hiç olmazsa tanrilari vardir. Ama benim ne dostum ne de tanrilarim var. Ben de sizin gibi büyük bir özlem içindeyim; kusursuz dostluklar kurma özlemi, inter pares dostluk, esitler arasinda dostluk. Bu sözcüklerin insanin solugunu kesen bir gücü var; hele benim gibi her zaman yalniz olan ve hep tam kendisine göre birine arayip da asla bulamayan biri için inter pares gibi sözcükler büyük bir rahatlama hissi ve ümit veriyor."
Author: Irvin D. Yalom
18. "Kafalari verilerle dolu, ayakta duran ilerlemeci maymunlarla birlikte yürümeyecegim. Kosularinin yöneldigi uçurum apaçik önlerinde durmaktadir, eger, kisir ve anlamsiz yoluna usanmadan baska isimlerle devam etmek yerine, Tanri'ya sükür, ilerleme bir gün sona erecekse. Tozlu düz yolunuzda yürümeyecegim ve yaratici sanatiyla hiçbir ilgisi olmayan siz küçük yaraticilarin o degismez dünyasina sirtimi dönecegim. Ne Demir Taç önünde egilecegim henüz ne de kiracagim küçük altin asami...¦ Tolkien - Mythopoeia Siiri"
Author: J.R.R. Tolkien
19. "Ah, kendi kederleri olmayanlar için ne kadar kolay gayret et demesi!"
Author: Jane Austen
20. "Hakaret esiginin zeka ve güvenle dogrudan iliskili oldugunu söylemisti. ''Orospu çocugu'' sözü ancak anasindan pek emin olmayan bir adam için hakaret sayilir ama insan Albert Einstein'a nasil hakaret edebilir ki, demisti."
Author: John Steinbeck
21. "Like the burning of the ancient library at Alexandria or the supremely ignorant incineration of stacks of invaluable Mayan codices, the loss of knowledge we are experiencing as the last of the traditional elders pass from this physical plane of existence without heirs to their knowledge- as well as the very environment in which sacred plants grow- is a tragedy occurring right now as you read these lines, one that could well be beyond redemption."
Author: Jonathon Miller Weisberger
22. "Gerçekte, uykudan uyanip da kendi kendisiyle karsilasmayan insan yoktur."
Author: Jorge Luis Borges
23. "Siapa yang bisa menemukan buku yang tepat, akan berada di tengah-tengah teman terbaik. Di sana kita akan berbaur dengan karakter yang paling pintar, paling intelek, dan paling luhur; di sana kebanggan serta keluhuran manusia bersemayan."
Author: Jostein Gaarder
24. "Karin varsa derdin var, ama karin olmayan bir kadinla daha büyük derdin var demektir."
Author: Leo Tolstoy
25. "Merhaba, polis bey. Bana yardim edebilir misiniz? Babam bir zombiye dönüstü de. Sey, bilirsiniz, ülkede dolasip gerçek olmayan seyleri ortadan kaldiriyorduk ama bu sefer onlar babami alt etti. Kalacak bir yere ihtiyacim var ve orasi her neresiyse, kutsak su da bulundurulmasini saglayabilir misiniz? Ve gümüs kaplamali kursunlar? Bu çok iyi olur. Evet, hiç sorun degil. Tesekkürler. Ve hazir buradayken, ellerinde deli gömlegi tutan su adamlara aklimin basimda oldugunu da söyler misiniz? Çok yardimi olur.(syf. 55)"
Author: Lili St. Crow
26. "Isin daha kötüsü bir önceki gün ve zaten fazlasiyla uzun süredir yaptiklarinizin aynisini ertesi gün yapacak gücü nereden bulacaginizi bilememektir, bu ahmakça girisimler için, bu asla bir sonuca ulasmayan binbir tasari için, yikici zorunluluktan kurtulma denemeleri için, her seferinde çuvallayan o denemeler için gerekli gücü nereden bulacaginizi, kaldi ki bunlarin hepsi de yalnizca kaderin karsi konulmaz olduguna, duvarin dibine düsmek gerektigine kendinizi bir kez daha ikna etmenize yarayacaktir, her aksam, her seferinde daha egreti, daha galiz olan bu ertesi günün kabusunu yasayarak."
Author: Louis Ferdinand Céline
27. "Insanlar korku içinde ve korku için yasiyorlardi. Bu korkuyla çikisi olmayan bir dolambaç olusturuyorlardi, konusmalarina ve yemeklerine korku eslik ediyordu. En önemsiz olaylari bile uygunsuz bir önlemle donatiyorlardi; geceleri, daha iyi günleri ya da geçmisi düslemek için degil de, karanlik ve yogun bir korku batakligina atilmak için yataga giriyorlardi; gün dogarken onlari yataklarindan gözlerinin altinda mor halkalarla ve daha da ürkmüs olarak kaldiran ölü saatler korkusu."
Author: Luis Sepúlveda
28. "Her sabah uyandigimizda, günlük 86 bin 400 saniyelik kredi açiliyor bize; aksam yataga yattigimizda yarina hiçbir sey kalmiyor, gün içinde yasanmayan kaçmis, dün bitmis oluyor. Her sabah bu büyü yeniden basliyor, hesabimiza yeniden yasamin 86 bin 400 saniyesi yatiriliyor ve su degismez kuralla oynuyoruz: Banka, önceden uyarmadan, istedigi zaman hesabimizi kapatabilir: Yasam her an bitebilir. Öyleyse, günlük 86 bin 400 saniyemizi ne yapiyoruz? Yasamin saniyeleri, dolarlardan çok daha önemli degil mi?"
Author: Marc Levy
29. "Sözlükte bulunmayan bir tanim; Gitmemek: Sik sik çocuklar tarafindan fark edilen bir güven ve sevgi eylemi."
Author: Markus Zusak
30. "Hiçbir adamin kendisine uygun olmayan bir yerde dövüsmeyi reddetmesi yüzünden korkak diye anilmasina izin vermeyin."
Author: Mercedes Lackey
31. "Düsüncenin yaklasikligi ile gerçegin kesinligi arasinda düslenemez olanin yarattigi küçük bir bosluk vardi ve onun bir türlü pesini birakmayan da bu bosluktu."
Author: Milan Kundera
32. "Aslinda, gerçekten ciddi olan sorular bir çocugun bile dile getirebilecegi sorulardir.Yalnizca en çocuksu sorular gerçekten ciddi olan sorulardir.Cevaplari olmayan sorulardir bunlar.Cevabi olmayan soru asilamayacak bir engeldir.Baska bir deyisle insani olasiliklarin sinirlarini belirleyen ,insan varolusunun sinirlarini saptayan cevabi olmayan sorulardir."
Author: Milan Kundera
33. "Onun tümüyle kendisinin olmasini, kendisini bütün varligiyla ona vermeyi istiyordu, ama ona her seyi vermeye ne kadar çok çabalarsa, pek derin olmayan, yüzeysel bir askin ya da flört etmenin gerektirdigi seyleri genç adamdan esirgedigi duygusuna da o kadar çok kapiliyordu.Kendisini ciddiligi hafiflikle birlestirememekle kiniyordu."
Author: Milan Kundera
34. "Dikkatli olmalisin," dedi Raphael dogal olmayan bir sakinlikle.Elena rahatlamadi, agit hava tehditkar bir vaatle aralarinda asili duruyordu. "Oyun oynamayi sevmem.""Ögren." sy.33"
Author: Nalini Singh
35. "Hayata dayanamayan her insan gibi yapilir oyunda:-mis gibi yapilir."
Author: Oğuz Atay
36. "Se miran, se presienten, se desean,se acarician, se besan, se desnudan,se respiran, se acuestan, se olfatean,se penetran, se chupan, se demudan,se adormecen, despiertan, se iluminan,se codician, se palpan, se fascinan,se mastican, se gustan, se babean,se confunden, se acoplan, se disgregan,se aletargan, fallecen, se reintegran,se distienden, se enarcan, se menean,se retuercen, se estiran, se caldean,se estrangulan, se aprietan, se estremecen,se tantean, se juntan, desfallecen,se repelen, se enervan, se apetecen,se acometen, se enlazan, se entrechocan,se agazapan, se apresan, se dislocan,se perforan, se incrustan, se acribillan,se remachan, se injertan, se atornillan,se desmayan, reviven, resplandecen,se contemplan, se inflaman, se enloquecen,se derriten, se sueldan, se calcinan, se desgarran, se muerden, se asesinan, resucitan, se buscan, se refriegan, se rehúyen, se evaden y se entregan."
Author: Oliverio Girondo
37. ".. ikimiz sanki tehlikeli geçmisten artik korkmamiz gerekmeyen bir gelecege uzanan daracik, saglam olmayan bir köprüden geçer gibiydik. Artik birbirimizden kaçmamiza gerek yoktu."
Author: Pascal Mercier
38. "Sonunda her hayat, nedeni belirsiz olgularin toplamindan, rastlantisal kesismelerin, rastlantilarin, kendi amaçsizliklarindan baska bir sey açiga vurmayan gelisigüzel olaylarin kaydindan baska bir sey degildir."
Author: Paul Auster
39. "Ilk sebep? Allah'a inananlar için Allah'a kadar gider; iskembesinden baska seye inanmayanlar için iskembede kalir."
Author: Peyami Safa
40. "Sebutir benih yang bertunas di bawah kaki pohon induknya tetap berada di situ sampai ia dipindahkan..Setiap manusia, kalau sudah tiba saatnya, harus pergi dan mewujudkan potensi masing-masing dengan caranya sendiri. [Ramayana-Mahabharata, hal. 28]"
Author: R.K. Narayan
41. "Lüzum sifatina sahip olmayanlara kötü davranmak mi gerek? Yoksa onlara lüzum sifatini vermek mi gerek? Yardimci olup bunu saglamali ancak lüzumsuz insan bunu kabullenmisse ya?"
Author: Rüzgar Yılmaz
42. "Bu hareketsizligin,korkuya dayanan bu tereddüdün daha zararli oldugunu,insan münasebetlerinde bir noktada tas kesilmis gibi kalinamayacagini,ileriye atilmayan her adimin insani geriye götürdügünü ve yaklastirmayan anlarin muhakkak uzaklastirdigini seziyor.."
Author: Sabahattin Ali
43. "Insan münasebetlerinde bir noktada tas kesilmis gibikalinamayacagini, ileriye atilmayan her adimin insani geriyegötürdügünü ve yaklastirmayan anlarin muhakkak uzaklastirdiginikaranlik bir sekilde seziyor ve içimde sessizce yanan, fakat gündengüne büyüyen bir endisenin yer etmeye basladigini hissediyordum."
Author: Sabahattin Ali
44. "Ben'in islevsel önemi, devinim üzerindeki kontrolün normal olarak onun payina düsmesinde ifadesini bulur. Ben'in, O ile iliskisi atin coskun gücünü dizginlemesi gereken binici gibidir, bir farkla; binici bunu kendi gücüyle yapmayi denerken, Ben ödünç aldigi güçlerle yapmaya çalisir. Bu benzetme bizi biraz daha ileriye götürür. Tipki attan düsmek istemedigi için baska çaresi kalmayan ve atin onu kendi istedigi yere götürmesine riza gösteren binici gibi, Ben de O'nun isteklerini, kendi istekleriymis gibi eyleme geçirmeye çalisir."Sigmund Freud, ‘Ben ve O', sayfa 49"
Author: Sigmund Freud
45. "Yes, Marcos is gay. Marcos is gay in San Francisco, black in South Africa, an Asian in Europe, a Chicano in San Ysidro, an anarchist in Spain, a Palestinian in Israel, a Mayan Indian in the streets of San Cristobal, a Jew in Germany, a Gypsy in Poland, a Mohawk in Quebec, a pacifist in Bosnia, a single woman on the Metro at 10pm, a peasant without land, a gang member in the slums, an unemployed worker, an unhappy student and, of course, a Zapatista in the mountains. Marcos is all the exploited, marginalised, oppressed minorities resisting and saying `Enough'. He is every minority who is now beginning to speak and every majority that must shut up and listen. He is every untolerated group searching for a way to speak. Everything that makes power and the good consciences of those in power uncomfortable -- this is Marcos."
Author: Subcomandante Marcos
46. "I removed the freeway from its temporal context. Overpasses, cloverleafs, exit ramps took on the personality of Mayan ruins for me. Without destination, without cessation, my run was often silent and empty; there were no increments, no arbitrary graduations reducing time to functional units. I abstracted and purified."
Author: Tom Robbins
47. "Evidence indicates that cats were first tamed in Egypt. The Egyptians stored grain, which attracted rodents, which attracted cats. (No evidence that such a thing happened with the Mayans, though a number of wild cats are native to the area.) I don't think this is accurate. It is certainly not the whole story. Cats didn't start as mousers. Weasels and snakes and dogs are more efficient as rodent-control agents. I postulate that cats started as psychic companions, as Familiars, and have never deviated from this function."
Author: William S. Burroughs
48. "Çocuk, ellerini koynuna sokmus büzülmüstü. Yasli adam geldi çocugun yanma oturdu. Ocagin gür yalimlari arkalarina tuhaf gölgeler düsürüyordu. Bu gölgelere bakarak adam, çocugun kafasindan ne geçiyor, anlayabilirdi. Yasli adam da uzun zaman bir yerde durmayan, yalimlara göre yer degistiren gölgelere gözünü dikti."
Author: Yaşar Kemal
49. "Yoksa dünyada olmayani mi ariyordu? Iki yanina bakindi. Sagdaki kaldirimda duvara dayanmis büyük gözlü bir okul çocugu ilgiyle ona bakiyordu. Gözlerini kirpmadan elindeki elmayi isirdi. Agzi sulandi. Yürüdü. Vardi iste. Çocuklar, elmalar vardi."
Author: Yusuf Atılgan
50. "Insanin et olmayan tek yeri beyni degil mi? et beyinli! bir insan için söylenebilecek en agir horlama sözü. et beyinli!"
Author: Yusuf Atılgan

Mayan Quotes Pictures

Quotes About Mayan
Quotes About Mayan
Quotes About Mayan

Today's Quote

I love fishing, any kind of fishing."
Author: Brandi Carlile

Famous Authors

Popular Topics