Top Nefret Quotes

Browse top 36 famous quotes and sayings about Nefret by most favorite authors.

Favorite Nefret Quotes

1. "Edebiyattan nefret ediyorum amaBu sana ne tür bir tabanca saglar ki?"
Author: Ah Muhsin Ünlü
2. "Benim kendisinden nefret ettigime inanan biri, onu genis bir gülümseme ile selamladigimi görünce apisip kaliyordu. O zaman, yapisina göre ya bendeki ruh büyüklügüne hayran oluyor ya da ödlekligimi küçümsemeyle karsiliyordu, oysa bu davranisimin nedeni basitti: Adini bile unutmustum adamin."
Author: Albert Camus
3. "Içinde nefret bile olsa aliskanlik ya da bagimlilik yaratan her iliski biraz asktir."
Author: Buket Uzuner
4. "Biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrilari, rock yildizlari olacagimiza inanarak büyüdük ama olamayacagiz...Hepimiz heba oluyoruz...Bütün bir nesil benzin pompaliyor, garsonluk yapiyor ya da beyaz yakali köle olmus...Reklamlar yüzünden araba ve kiyafet pesindeyiz...Nefret ettigimiz islerde çalisiyor, gereksiz seyler aliyoruz... Bizler tarihin ortanca çocuklariyiz...Bir amacimiz yok; ne büyük savas ne de büyük bir buhran yasadik...Bizim savasimiz ruhani savas... Ve bunalimimiz kendi hayatlarimiz..."
Author: Chuck Palahniuk
5. "Iskenceden nefret ederdim. Çok iskenceli olurdu."
Author: Darynda Jones
6. "Böyle azginliklari vardir halkin;Her ülke, nefret eder komsusunun TanrilarindanVe inanir gerçekligine, yalniz kendi Tanrilarinin."
Author: Decimus Junius Juvenalis
7. "Eski bir deyis vardir: Hafizasi güçlü bir içki yoldasindan nefret ederim. Buna ben yeni bir deyis ekliyorum: Hafizasi güçlü bir dinleyiciden nefret ederim. Öyleyse, haydi bana eyvallah, alkislayin, yasayin, için, ey deliligin seçkin erenleri."
Author: Desiderius Erasmus
8. "Bakisiyoruz. Sonunda geldi iste o an. Benden ne kadar nefret ettigini gösterebilecek.Ben de hislerinin karsiliksiz olmadigini.Artik rol yapmaya gerek yok.Oldugumuzdan daha iyiymisiz gibi yapmayacagiz artik. Neysek oyuz."
Author: Elif Shafak
9. "Nefret had always had an uncanny ability to read his thoughts. 'Did she cry?' she asked sweetly. 'And then you kissed her? You shouldn't have done that. I'm sure you meant well, but kissing someone out of pity is always a mistake."
Author: Elizabeth Peters
10. "He smiled affably at the burglar, a burly fellow whom he continued to hold with one hand, as easily as if he had been a child. The entire household had been aroused, and a good number of them had joined in, shouting questions and brandishing various deadly instruments. The burglar glared wildly at Emerson, bare to the waist and bulging with muscle - at Gargery and his cudgel - at Selim, fingering a knife even longer than Nefret's - at assorted footmen armed with pokers, spits, and cleavers - and at the giant form of Daoud advancing purposefully toward him. 'It's a bleedin' army!' he gurgled. 'The lyin' barstard said you was some kind of professor!"
Author: Elizabeth Peters
11. "...Nefret said with a gusty sigh, 'Well, that's done it. We may as well join in, Ramses, family arguments are the favorite form of amusement here and this looks like being a loud one."
Author: Elizabeth Peters
12. "What a nice neat deep trench,' I said. 'Er - should Nefret be down in it?''She thought she saw a skull,' Ramses said. 'You know how she is about bones."
Author: Elizabeth Peters
13. "Asik olmak sevmek demek degildir. Nefret ederken de asik olmak mümkündür."
Author: Fyodor Dostoyevsky
14. "Kendini bilen, akilli-uslu bir adam, kendine karsi son derece titiz degilse ve kendisini nefret edercesine küçümsemiyorsa gururlu da degildir."
Author: Fyodor Dostoyevsky
15. "Insanlardan nefret ettigin anlamina gelmez bu, ne diye onlardan nefret edesin ki? ne diye kendinden nefret edesin ki? keske insan türüne ait olmak, o dayanilmaz ve sagir edici gürültüyü de beraberinde getirmeseydi; keske hayvanlar aleminden çikip asilan o birkaç gülünç adimin bedeli, sözcüklerin, büyük tasarilarin, büyük atilimlarin o dinmek bilmeyen hazimsizligi olmasaydi! karsi karsiya getirilebilen basparmaklara, iki ayak üstünde durusa, omuzlar üzerinde basin yarim dönüsüne fazla agir bir bedel bu. yasam denen bu kazan, bu firin, bu izgara, bu milyarlarca uyari, kiskirtma, tembih, coskunluk, bu bitmek bilmeyen baski ortami, bu sonsuz üretme, ezme, yutma, engelleri asma, durmadan ve yeniden bastan baslama makinesi, senin degersiz varolusunun her gününü, her saatini yönetmek isteyen bu yumusak dehset."
Author: Georges Perec
16. "Yine böyle bir günde, biraz daha önce, biraz daha sonra, bir seylerin yolunda gitmedigini, açik konusacak olursak, yasamayi bilmedigini, hiç bilmeyecegini sasirmadan kesfediyorsun.____________________Insanlardan nefret ettigin anlamina gelmez bu, ne diye nefret edesin ki? Ne diye kendinden nefret edesin ki? Keske insan türüne ait olmak, o dayanilmaz ve sagir edici gürültüyü de beraberinde getirmeseydi…"
Author: Georges Perec
17. "Yetiskinlerin bakislarindan nefret ediyorum. Insan kendini suçlu hissediyor."
Author: Harper Lee
18. "Olursa iyi olur ama ne Nefertiti,ne de Isenheim Mihrabi istedigim yok benim.Tuttugunu koparan erkeklerden bahsetmedim,çünkü nefret ederim öylelerinden,onlardan daha can sikici kimse yoktur benim için;çokluk les gibi hüner marifet kokar onlar.Ama neyi ciddiye aldigini bir bilsem senin!Baska erkeklerin önem verdigi hiçbir seye aldirmiyorum;bir iki sey de var ki,öbür erkeklerin verdigi degerden daha degerli senin için.Bir is sahibi olamadin..."
Author: Heinrich Böll
19. "..ama her zaman varliklilarin, belli bir yere kök salmis yasayanlarin karsisinda onlarin bas düsmani olarak yer alir, çünkü bu kisiler göçebelerden nefret eder, onu horlar, ondan korkarlar, çünkü göçebe bazi tatsiz seyleri animsatir kendilerine, tüm varolusun gelip geçiciligini, tüm yasamin sürekli dagilip döküldügünü, çevremizdeki evreni bastan basa dolduran buzsu ölümlerin amansizligini animsatir."
Author: Hermann Hesse
20. "Evet, nedir kendimle ilgili dogru, herhangi bir kimseyle ilgili dogru? Noktalar halinde alabildigince küçük eylemsel ögeler, duygusal adimlar, düsünce irmagindan damlayan alabildigine küçük adimlar oldugu söylenebilir bunun. Ama o vakit bir kimsenin ‘tutumlu', ‘iyi yürekli', ‘korkak', ‘düsüncesiz' gibi agirlikla özelliklere sahip oldugu sonucu nasil çikarilabilir bundan? Bir kimsenin yasadigi ve saniyenin milyonda biri kadar süren hosnutluk, korku, tutku, nefret, huzur, heyecandan hangi sonuç çikabilir! Ve bir sonuç çikarilmasi gerekir mi bunlardan? Çikarilacak tek sonuç vardir: o kimsenin bütün bu özelliklere sahip oldugu ve hepsinin çilesini çektigi…"
Author: Ingeborg Bachmann
21. "Zaman zaman, var olan en yalniz adam oldugumu düsünüyorum. Dediginiz gibi bunun, insanlarin varligi ya da yokluguyla iligisi yok, üstelik yalnizligimi elimden aldiklari halde gerçekten benimle olmayanlardan da nefret ederim.""Ne demek istiyorsunuz Friedrich? Sizinle nasil olmazlar?""Benim için aziz olan seylere deger vermeyerek! Bazen yasamin o kadar içini görebiliyorum ki birden dogrulup çevreme baktigimda kimsenin yanimda olmadigini, bana eslik eden tek seyin zaman oldugunu görüyorum."
Author: Irvin D. Yalom
22. "Ama Marianne serbestlik gerçek bir utanç ihtimali tasimiyorsa her türlü gizlilikten nefret ediyordu; kendi içlerinde ayip olmayan duygulari kisitlamayi amaçlamak ona sadece gereçksiz bir çaba degil, ayni zamanda aklin bayagi ve hatali görüslere utanç verici bir biçimde köle edilmesi gibi geliyordu."
Author: Jane Austen
23. "Ah siz akilli insanlar! Tutku! Sarhosluk! Delilik! Empati kurmadan, orada öyle rahat rahat oturun, alkoligi elestirin, aklini kaçirmistan nefret edin, bir rahip gibi yanindan geçip gidin ve sizi onlardan biri yapmadigi için Ferisi gibi Tanri'ya sükredin. Ben birçok kez sarhos oldum, tutkularim delilikten hiç uzak degildi, her ikisinden de pisman degilim: Zira olanaksiz görünen önemli seyler yapan ve eskiden beri alkolik ve deli diye damgalanan tüm sira disi insanlari kendi ölçülerimle anlamayi ögrendim. Ama az çok özgür, soylu, beklenmedik bir is yapan hemen hemen herkesin arkasindan söyle söylendigini duymak, siradan yasamda bile katlanilmazdir: 'Bu insan alkolik, bu insan deli!' Utanin siz ayiklar! Utanin siz akillilar!"
Author: Johann Wolfgang Von Goethe
24. "Yildizlar geceyi çok severse, gündüz olmazmis bilir misin? Yildizlari çok sev ama kaybolmalarina da güven. Gidenler belki de "Yine sana geldim bak" diyebilmek için kucak açacak. Kucak açana sirt dönmek, nefreti beslemektir. Dönme! Insanlara güven."
Author: Kahraman Tazeoğlu
25. "Garibanlar asla, ya da neredeyse hiç sormazlar, katlandiklari seylerin nedenini niçinini. Birbirlerinden nefret etmekle yetinirler, o kadar"
Author: Louis Ferdinand Céline
26. "Moment adinda bir kavram: ne otobüste çikar karsimiza ne de sinemada. Kimse birbirini öldürmez moment yüzünden. Bizim sinifta biri vardi: momente inanmiyorum diye tutturmustu. Ben nefret ediyorum momentten: günümü zehir ediyor."
Author: Oğuz Atay
27. "Annemle dükkan vitrinlerinin önünden geçerken, ona insanlarin neden tekme atip camlari kirmadigini sordugumu animsiyorum. Annem de, insanlarin birlikte yasayabilmelerini saglayan, kelimelere dökülmeyen bir takim toplumsal davranis kurallarinin varligindan söz etmisti. Bunu duydugumda, her seyin bizden öncekiler tarafindan belirlenmesinden ve yol haritasinin çikarildigi bir dünyada yasamaktan dolayi kendimi sinirlandirilmis hissetmistim. Yikici güdülerimi bastirip, yaratici olanlara yogunlasmak üzere kendimi egitmistim. Yine de, kurallardan nefret eden tarafim büsbütün ölmüs degildi."
Author: Patti Smith
28. "Izah mükemmeldi. Gülümsedim. Dün gece bu nüansi niçin kaçirmistim? Içimdeki muhalefetin oyunudur bu. Kalbe karsi bu muhalefetin akildan veya gururdan geldigi sanilir. Bence bu, kalbin kendi kendisine karsi müdafaasidir. Sevgilide kaybolmamak için nefret sebepleri arar, bulamazsa yaratir. Iste böyle, kendi kendini aldattigini anlayinca da utanir ve ona daha çok baglanir. Kendi yalanlarini kabul etmeyen kalbin kendine verdigi ceza."
Author: Peyami Safa
29. "Âsiklara haber vermek isterim. Kalbin bütün meseleleri kalbde halledilir. Çünkü bir hissin hakkindan ancak baska bir his gelir. Ümitsiz bir askin panzehiri nefrettir."
Author: Peyami Safa
30. "Kalbin bütün meseleleri yalniz kalbde halledilir. Çünkü bir hissin hakkindan ancak baska bir his gelir. Ümitsiz bir askin panzehiri nefrettir. Fikirler ancak bu mukavemet hislerini yaratan tahrik ve telkin unsurlaridir."
Author: Peyami Safa
31. "Niçin mi? Çünkü artik ben bir Fatih hizi olmak istemiyorum, anliyor musun? Böyle yasamaktan nefret ediyorum, eskilikten nefret ediyorum, yeniyi ve güzeli istiyorum, anliyor musun? Eski ve yirtik ve pis ve igrenç bir elbiseyi üstümden atar gibi bu hayattan ayrilmak, çikmak istiyorum. Ihtiyar adam, bozuk sokak, salaspur ev, giy giy, hey hey, ezan, helvaci... Biktim artik, ben baska seyler istiyorum, baska, bambaska, anlamiyor musun?"
Author: Peyami Safa
32. "Bir insan tanrilarin varligina hiç inanmasa da, eger ayni zamanda dürüst bir mizaci varsa, böyle kisiler insanlardaki kötülükten nefret eder; yanlisliklara karsi olan nefretleri, onlari yanlis isler yapmaktan uzaklastirir; haksizliktan kaçinirlar ve namuslu yasarlar"
Author: Plato
33. "Dünyada sizden, yani bütün erkeklerden niçin bu kadar çok nefret ediyorum, biliyor musunuz? Sirf böyle en tabii haklariymis gibi insandan birçok seyler istedikleri için. Beni yanlis anlamayin, bu taleplerin muhakkak söz haline gelmesi sart degil. Erkeklerin öyle bir bakislari, öyle bir gülüsleri, ellerini kaldirislari, hulasa kadinlara öyle bir muamele edisleri var ki… Kendilerine ne kadar fazla ve ne kadar aptalca güvendiklerini fark etmemek için kör olmak lazim. Herhangi bir sekilde talepleri reddedildigi zaman düstükleri saskinligi görmek, küstahça gururlarini anlamak için kafidir. Kendilerini daima bir avci, bizi zavalli birer av olarak düsünmekten asla vazgeçmiyorlar. Bizim vazifemiz sadece tabi olmak, itaat etmek, istenilen seyleri vermek. Biz isteyemeyiz, kendiligimizden bir sey vermeyiz. Ben bu ahmakça ve küstahça erkek gururundan tiksiniyorum. Anliyor musunuz?"
Author: Sabahattin Ali
34. "Kalabalik beni sahiden sikti. Ben ikide birde böyle oluyorum, bazen bütün insanlari boyunlarina sarilip öpecek kadar seviyorum, bazen de hiçbirinin yüzünü görmek istemiyorum. Bu nefret filan degil… Insanlardan nefret etmeyi düsünmedim bile… Sadece bir yalnizlik ihtiyaci. Öyle günlerim oluyor ki, etrafimdan küçük bir hareket, en hafif bir ses bile istemiyorum. Fakat sonra birdenbire etrafimda bana yakin birilerini ariyorum. Bütün bu beynimde geçenleri teker teker, uzun uzun anlatacak birini. O zaman nasil hazin bir hal aldigimi tasvir edemezsiniz. Kis günü sokaga atilmis bir kedi gibi kendimi zavalli hissediyorum."
Author: Sabahattin Ali
35. "Ancak klinik gözlemler bize nefretin sadece beklenmedik siklikta sevginin yoldasi oldugunu, insan iliskilerinde sevginin bir öncülü oldugunu söylemekle kalmiyor, kimi durumlarda nefretin sevgiye ve sevginin de nefrete dönüsebildigini gösteriyor. Sayet bu dönüsüm sadece zamana bagli ardil bir yer-degistirmeden ibaret degilse, birbirine ters yönlerde seyreden fizyolojik süreçleri öngören, erotik güdülerle ölüm güdüleri arasindaki o temel ayrimin dayandigi zemin kaymis olur."Sigmund Freud, ‘Ben ve O', sayfa 76"
Author: Sigmund Freud
36. "Warner, benim hiçbir seyim olmadan büyüdügümü ve bunlardan nefret etmedigimi anlamamisa benziyordu. Eskiden de elbiseler, mükemmel ayakkabilar ya da pahali seylerde degildi gözüm. Ipeklere sarmalanmak istemezdim. Tek istedigim uzanip baska bir insana sadece ellerimde degil, kalbimle de dokunabilmekti."
Author: Tahereh Mafi

Nefret Quotes Pictures

Quotes About Nefret
Quotes About Nefret
Quotes About Nefret

Today's Quote

Panic is a sudden desertion of us, and a going over to the enemy of our imagination."
Author: Christian Nestell Bovee

Famous Authors

Popular Topics