Top Tarih Quotes

Browse top 18 famous quotes and sayings about Tarih by most favorite authors.

Favorite Tarih Quotes

1. "Ne diyebilirdim ki, bu kentin tarihi konusunda tam bir cahildik. Birakin Yunan, Roma dönemini, Osmanli dönemi hakkinda bile hiçbir sey bilmiyorduk. Bütün bu bilgisizligimize ragmen, lafa geldi mi, utanip sikilmadan, sanli ceddimiz diye nutuk atmaya bayiliyorduk."
Author: Ahmet Ümit
2. "Bir tarih kitabinin üzerinde bunalmaktansa dogru dürüst sevismeyi ögrenmek mübahtir."
Author: Boris Vian
3. "Ayni alanda yetenekli olan birisine yardim etmek, öncelikle rüstünü ispat etmis bir özgüven ve o kisinin ileri tarihte rakip olamayacagina dair bir ön-onay gerektirir."
Author: Buket Uzuner
4. "Odrastao sam medu knjigama, okružen nevidljivim prijateljima koje sam nalazio na stranicama što su se medu mojim prstima mrvile u prah; taj miris starih knjiga još danas osjecam na rukama."
Author: Carlos Ruiz Zafón
5. "Ölmek istiyorum, dekorsuz, poz almadan. Batan bir günes gibi ihtisamla degil, kaderin bileklerime taktigi prangalardan kurtulmak için ölmek. Mütevazi bir odadan süslü bir salona geçer gibi, realiteden tarihe geçmek umurumda degil. Ah inanabilseydim. Istirap gayyasinda aylarca kaldim, orada yalniz sükut vardi. Neredesin, yanan alnimi müsfik avuçlarinda dinlendirecek Meçhul Dost?"
Author: Cemil Meriç
6. "."Kadim çaglarin pisligini üzerimde tasiyorum… Ben kimim ki tarihe müdahale edeyim?"–Pig-Pen"
Author: Charles M. Schulz
7. "Biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrilari, rock yildizlari olacagimiza inanarak büyüdük ama olamayacagiz...Hepimiz heba oluyoruz...Bütün bir nesil benzin pompaliyor, garsonluk yapiyor ya da beyaz yakali köle olmus...Reklamlar yüzünden araba ve kiyafet pesindeyiz...Nefret ettigimiz islerde çalisiyor, gereksiz seyler aliyoruz... Bizler tarihin ortanca çocuklariyiz...Bir amacimiz yok; ne büyük savas ne de büyük bir buhran yasadik...Bizim savasimiz ruhani savas... Ve bunalimimiz kendi hayatlarimiz..."
Author: Chuck Palahniuk
8. "Paige'le birbirimize bakiyoruz. Gerçekte kim oldugumuzu bilerek bakiyoruz. Ilk kez.Hayatimizin geri kalanini, dünyanin bize kim oldugumuzu söylemesine izin vererek geçirebiliriz. Akilli veya deli. Aziz veya seks bagimlisi. Kahraman veya kurban. Tarihe birakiriz, iyi mi yoksa kötü mü oldugumuzu söylemeyi.Geçmisimizin gelecegimizi belirlemesine izin verebiliriz.Ya da kendi adimiza karar verebiliriz.Ve belki de bizim isimiz daha iyi bir sey icat etmektir."
Author: Chuck Palahniuk
9. "Bizler, tarihin ortanca çocuklariyiz. bir amacimiz ya da yerimiz yok, ne büyük savasi yasadik ne de büyük buhrani. bizim savasimiz ruhani bir savas, en büyük buhranimiz; hayatlarimiz."
Author: Chuck Palahniuk
10. "Apartman u kojem je Devereux Warren spokojno slabio i gasnuo bio je jednako velik kao i onaj senora Parda y Cuidad Reala - u ovom je hotelu bilo mnogo soba u kojima imucne ruine, bjegunci pred pravdom, pretendenti na prijestolju razvlaštenih državica, žive na derivatima opijuma ili barbitola, vjecno slušajuci neizbježan radio, surove napjeve starih grijeha. Ovaj kutak Europe ne privlaci toliko ljude, koliko ih prihvaca bez neugodnih pitanja."
Author: F. Scott Fitzgerald
11. "Papaz efendi o tarihlerde bunamaya baslamisti. Bu bunakligi giderek artacak ve yillar sonra papaz, seytanin Tanriya baskaldirisinin belki de zaferle sonuçlandigini ve gaflet içindekileri faka bastirmak için gerçek kimligini gizleyerek, gökler katindaki taht'a seytanin oturdugunu ileri sürecekti."
Author: Gabriel Garcí­a Márquez
12. "Vakit öldürmenin binbir yolu vardir ve hiçbiri ötekine benzemez, ama hepsi de esdegerdedir; bir sey beklememenin bin sekli vardir, uydurabilecegin ve aninda vazgeçebilecegin binlerce oyun vardir.____________________Artik sen dünyanin adsiz efendisisin, tarihin üzerinde artik etki yapmadigi kisisin, yagmurun yagdigini artik hissetmeyen, gecenin gelisini artik görmeyen kisisin."
Author: Georges Perec
13. "Pjesnik ciji nas stihovi ushicuju možda je bio tužan usamljenik a glazbenik neki sjetan sanjar, ali i tada njegovo djelo dijeli vedrinu bogova i zvijezda. Ono što nam umjetnik daje, to više nije njegov mrak, njegova patnja ili tjeskoba, to je kaplja cišste svjetlosti, vjecite vedrine. Kad i cijeli narodi i jezici pokušavaju doprijeti do dubine svijeta, u mitovima, kozmologiji i raznim religijama, ono posljednje i najviše što mogu dostici, to je ta vedrina. Sjecas li se starih Indijaca, naš je stari waldzellski ucitelj jednom o njima pricao: svijt patnje, razmišljanja, pokore, askeze; ali posljednja velika otkrica njegova duha bila su svijetla i vedra, vedar je smješak onih koji su preboljeli svijet i smješak Buddhe, vedri su likovi njegove dubokoumne mitologije."
Author: Hermann Hesse
14. "Tapilmak, özgür olmak demek degildir. Çünkü tapinma eylemi baska birisinin kafasinda olmaktir; o kafa da Erkek kafasidir. Böylece tarih boyunca, kültürün her evresi ve her türünde, kadinlar bedensel islevleri yüzünden ezilmislerdir."
Author: Shulamith Firestone
15. "Ama ne yazik ki tarihte hep ayni trajedi tekrarlanmaktadir, çünkü fikir adamlari zamani gelince, dava adami olma sorumlulugunu üstlenmekte zorlanirlar ve pek nadir durumlarda harekete geçerler. Düsün dünyasi zengin, yaratici insanlarda bu ikilem her zaman ortaya çikar: Çünkü yasadiklari dönemin saçmaliklarini en iyi görenler ve gözleyenler onlardir ve bir cosku aninda, kendilerini büyük bir tutkuyla siyasi mücadelenin içine atarlar, ama öte yandan da zorbaliga zorbalikla karsilik vermekte çekinir, tereddüt ederler. Duyduklari sorumluluk onlari siddete basvurmaktan, kan dökmekten alikoyar; o bir anlik tereddüt, saygili geri durus, siddeti tesvik ederek onlarin elini kolunu baglar ve tüm güçlerini yok eder."
Author: Stefan Zweig
16. "Dar görüs, beyin egodan daha az enerjik oldugunda çogalan optik bir mantar yüzünden olusur. Siyasete maruz kalinca karmasik bir hal alir. Iyi bir düsünce, siradan dar görüsün filtre ve kompresörlerinden geçirilince öte taraftan ölçü ve deger açisindan azalmis olarak çikmakla kalmaz, yeni dogmatik biçimlenimiyle baslangiçta niyetlenilenin tersi etkiler üretir.Iste bu sekilde, Isa Mesih'in sevgi dolu düsünceleri, Hiristiyanlik'in kötülük saçan kliseleri haline gelmistir. Iste bu nedenle, tarihteki neredeyse her devrim basarisizliga ugramistir: Ezilenler iktidari ele geçirir geçirmez "devrimi korumak" için totaliter taktiklere basvurarak ezenlere dönüsürler. Iste bu nedenle, önyarginin ortadan kalkmasini arzulayan azinliklar hosgörülerini yitirir, baris arzulayan azinliklar militanlasir, esitlik arzulayan azinliklar kendilerini üstün görmeye baslar ve özgürlesmeyi arzulayan azinliklar saldirganlasir (kendini baski altinda tutmanin ilk belirtisi gergin bir kiç deligidir)."
Author: Tom Robbins
17. "Beyler," dedi, "gidip su kulübeyi ölçmenizi rica ediyorum. Tezgahin uzunlugunun 149 santimetre oldugunu göreceksiniz, yani Dünya ile Günes arasindaki uzakligin yüz milyarda biri. Kulübenin arka tarafinin yüksekligini, pencerelerin genisligine bölerseniz 176:56=3,14 çikar. Ön tarafin yüksekligi 19 desimetredir; bu da, Yunan aydönümü yillarinin sayisina esittir. Iki ön kösenin yüksekligi ile iki arka kösenin yüksekliginin toplami ise (190x2)+(176x2)=732'dir; bu da Poitiers zaferinin tarihidir. Tezgahin kalinligi 3,10 santimetre, pencerenin kornisinin genisligi ise 8,8 santimetredir. Tam sayilarin yerine onlara denk düsen alfebe harflerini (3 yerine C, 8 yerine H) koyarsak, C10H8'i elde ederiz. Bu da naftalinin formülüdür.""Olaganüstü!" dedim, "Bütün bu ölçümleri yaptiniz mi?""Hayir," dedi Aglié, "Jean-Pierre Adam diye biri, baska bir kulübe üstünde yapti. Sanirim piyango bileti satilan kulübelerin boyutlari az çok aynidir."
Author: Umberto Eco
18. "Düssel planda kadin son derece önemlidir; gerçek yasamda ise tümüyle önemsiz. Siiri bir bastan öbür basa kaplar; tarihte ise hiç görülmez. Kurmaca yazinda krallarin ve fatihlerin yasamlarina hükmeder; gerçek yasamda ailesinin parmagina bir yüzük geçirdigi herhangi bir oglanin kölesidir. Kurmaca yazinda en esin dolu sözler, en derin düsünceler onun dudaklarindan dökülür; günlük yasamda hemen hemen hiç okuyup yazamaz ve kocasinin malidir. Tarih kadindan hemen hemen hiç söz etmez."
Author: Virginia Woolf

Tarih Quotes Pictures

Quotes About Tarih
Quotes About Tarih
Quotes About Tarih

Today's Quote

Years of science fiction have produced a mindset that it is human destiny to expand from Earth, to the Moon, to Mars, to the stars."
Author: Barney Oliver

Famous Authors

Popular Topics