Top Toprak Quotes

Browse top 11 famous quotes and sayings about Toprak by most favorite authors.

Favorite Toprak Quotes

1. "RüzgarSimdi bir rüzgar geçti buradanKostum ama yetisemedim,Nerelerde gezmis tozmusÖgrenemedim.Besbelli denizden çikipKiyilar boyunca gitmistir,Tuz kokusu, katran kokusu, ter kokusuYüregini allak bullak etmistir.Sonra baslamis tirmanmaya daglara dogruBulutlari koyun gibi gütmüstür,Oksayip otlari yaylalardaBüyütmüstür.Köylere de ugradiysa egerIslak, karanlik odalarda besik sallanmistir,Günes altinda çalisanlaraImdat eylemistir.Sonra baslayip alçalmaya ovalara dogru,Hashas tarlalarinda eflatun, pembe, beyaz,Kiraçlarda mavi dikenler..Toz toprak gözlerine gitmistir.Sehirlere ugramis ki yanimdan geçti,Hashas çiçegine benzer kizlar görmüstür,Bir gülüs, bir tel saç, allik pudraAlip gitmistir.Simdi bir rüzgar geçti buradanKostum ama yetisemedim,Soraydim söylerdi herhaldeSoramadim."
Author: Cahit Külebi
2. "Insanin oturdugu topraklarin altinda ölüleri yoksa, o adam o topragin insani degildir."
Author: Gabriel Garcí­a Márquez
3. "Haz ve acinin cennet ve cehennemle hiçbir ilgisi yoktur. haz ve aci- pöh! karanlikta, senin teologunun esrimesinin muhammet'in hurilerinden ne farki vardir ki. erkekler ve kadinlarin haz ve aci üzerine kurduklari bu pazar onlarin üzerindeki hayvan damgasidir. kendisinden geldikleri hayvanin onlar üzerindeki damgasi. aci! aci ve haz, bunlar sadece toz toprak içinde yuvarlandigimiz sürece ise yarar.dr. moreau"
Author: H.G. Wells
4. "Eski zamanlari hatirlayin. Perilere layik Büyük Pasta'nin yapildigi zamanlari; sadece kuyruk isirandan korkan ejderhalari, kötü krallari, topraklarinizda gezinen devleri, azalmaya baslayan sövalyeler dönemini. Ve siz elinizde eski ve üzerinde yazilar bulunan bir kiliçla ejderha avlamak zorunda kalirsaniz..Yapraklari agaçtan daha iyi resmeden türden bir ressamsaniz..Yagmurlu, rüzgarli ve gün isiginin da çekip gittigi bir gece, odanizin içinde açan bir sarmasik yapraginin sesini duyarsaniz.. Elinizi beyaz kabuguna dayadiginiz agaç, bir gün, ''Uzaklara git. Rüzgar senin pesinde. Git ve asla dönme'' derse; Üstünüzde koca bir yorgunluk ve yoksunluk duygusuyla kendinize gelircesine etrafa bakip, ''Niye yalniziz?'' diye sorarsiniz; Küçük bir çocuk elinizi sessizce tutup ''Üzgünüm'' diyecektir.¦ J.R.R. Tolkien - Masallar kitabi Altikirkbes Yayinlari Arka Kapak Yazisi"
Author: J.R.R. Tolkien
5. "Alaska topraklari merhametsizdir, ne umutlari ne de özlemleri umursar."
Author: Jon Krakauer
6. "Biz erkek kismi günesin,havanin,suyun çocuklariyiz belki,ama kadinlar muhakkak topraktan."
Author: Sait Faik Abasıyanık
7. "Dünya degisiyor dostlarim. Günün birinde gökyüzünde, güz mevsiminde artik esmer lekeler göremeyeceksiniz. Günün birinde yol kenarlarinda, toprak anamizin koyu yesil saçlarini da göremeyeceksiniz. Bizim için degil ama, çocuklar, sizin için kötü olacak. Biz kuslari ve yesillikleri çok gördük. Sizin için kötü olacak. Benden hikâyesi."
Author: Sait Faik Abasıyanık
8. "Bir biz variz güzel öbürleri hep çirkin Birde bu terli karanlik Sonra bir sey daha var muhakkak ama adini bilmiyorum Nereden baslasam sonunda o isikla karsilasiyorum Yari çiplak utanmaz bir kadin resmini aydinlatiyor Aksam oluyor ya bir türlü inanamiyorum Oturmus iri yapili adamlar esrar çekiyorlar Daha bir aydinlik olsun diye içtikleri su Sari toprakdan testileri güneste pisiriyorlar Bir korkuyorum yanliz kalmaktan bir korkuyorum Gündüzleri delice çalisiyorum geceleri kadinlarla yatiyorum Sonra birden büyümüs görüyorum agaçlari Kisraklari birden yavrulamis Havalari birden günesli Kadinlarla yattigim yetse ya Birde kadinlarla yattigima inanmam gerekiyor Hoslanmiyorum"
Author: Turgut Uyar
9. "Bir sonbahar, bir sabah ve bir yagmur olacakToprak ve insan kokulariyla,Ugultulu bir sarhosluk içinde, yillar içinBasimi alip gidecegim."
Author: Turgut Uyar
10. "...gece yarisi bütün sinirlar silinince toprak nasil seklini alir, tipki Romalilarin ilk gördükleri gibi, ilk ayak bastiklarinda, bulutlu, tepelerin adlari yok; irmaklar kestiremedikleri yerlere dogru kivriliyor- iste öyleydi yalnizligi."
Author: Virginia Woolf
11. "Ölçüsüzlügün hüküm sürdügü bir yerde sayginin esamesi bile okunmaz. O zaman doga da sapar yolundan. Uysal sular taskinlara dönüsür bir anda, bir anda toprak batakliga dönüsür, haklilar degil güçlüler kazanir bütün davalari. Zalim evlat kiyar babasinin canina, hakkin hukukun yerine zorbalik adalet dagitmaya baslayinca da hakliyla haksizi ayirt etmenin imkani kalmaz. Adaletin de adi kalir, kendi yok olur gider. Güç, iradenin emrinden çikip ihtirasin emrine girer ve istahli bir kurt gibi önüne ne çikarsa saldirip kemire kemire yok eder. En sonunda da kendi basini yer..."
Author: William Shakespeare

Toprak Quotes Pictures

Quotes About Toprak
Quotes About Toprak
Quotes About Toprak

Today's Quote

Ich dachte früher, wer nicht mehr zu lange zu leben hat, sagt die Wahrheit.Aber vielleicht sind die, die nicht mehr lange zu leben haben, die schlimmsten Lügner. Wenn sie sichjetzt nicht in Szene setzen, wann dann? Die Wahrheit... Was ist die Wahrheit, auf die der Richter einem keinen Brief und kein Siegel gibt? Und was die Lüge, auf die er es einem gibt? Was ist die Wahrheit, wenn sie nur durch die Köpfe vagabundiert und nicht gehörig festgestellt wird?"
Author: Bernhard Schlink

Famous Authors

Popular Topics