Top Uyku Quotes

Browse top 27 famous quotes and sayings about Uyku by most favorite authors.

Favorite Uyku Quotes

1. "Sen yoktun.Terkedilmis bir Istanbul vardi.Yaslanmis gökyüzünün umarsizligina.Eylül rüzgarlariyla sararan.Bayram kartpostallarina benzeyen.Sen yoktun.Bir çocuk aglardi istasyonlarda.Geceyarilari uykumu bölerdi hiçkiriklariTrenler geçerdi gözbebeklerimdenKirlenirdi bembeyaz umutlarimSen yoktun.Tüm dünyayi degistirebilirdimOysa aynalarda eskiyor yüzümNe yana baksam karsimda bir aniMeger Istanbul ne çok benziyormus sana."
Author: Ahmet Ümit
2. "Tekerlekler üzerinde kayan zindanimin karanliginda, yorgunlugun ta derinliklerinden gelismisçesine, sevdigim bir kenti, kendimi mutlu hissettigim belli bir saatin bütün bu alisilmis gürültülerini eskisi gibi, bir bir bulur gibi oldum. Gerginligini yitiren havada, gazete saticilarinin sesi, küçük parktaki son kuslarin ötüsü, sandviç saticilarinin bagrismasi, kentin yüksek dönemeçlerinde tramvaylarin çikardigi iniltili gicirtilar ve gögün daha gece limanin üzerine çökmeden önceki ugultusu, bütün bunlar, benim için, cezaevine düsmeden önce bildigim gözü kapali bir gezintiyi düzenliyordu. Evet, bu saat, bundan çok zaman önceleri, kendimi mutlu hissettigim bir saatti. Beni o zamanlar bekleyen, hep hafif ve deliksiz bir uykuydu. Ama yine de bir seyler degismisti. Yarini gözlerken, kendimi yeniden hücremde buluverdim. Yaz göklerinde uzanip giden o bildik yollar insani günahsiz uykulara da zindanlara da götürebiliyormus demek."
Author: Albert Camus
3. "Dünyada herkesin ilk planda yer almasi olanaksizdir ve buna gerek de yoktur. Bana sorarsan, herkes kendi çevreciginde kendi isini yapmali derim. Is her yerde vardir.. Çalisan insan, vakti geldiginde son uykusuna rahat yatar ve rahat uyur. Ön plana çikmak, toplumda ileri gelen biri olma konusunda duydugumuz siddetli arzu, bizim henüz olgunlasmadigimizi gösteriyor kanimca, kismen de kendimize saygisizligimizi... Olgunlasmamak ve kendine saygi duymamak, insani dis kosullara bagimli kilar." (Herzen, Suçlu Kim?, sf. 247)"
Author: Alexander Herzen
4. "Sevisemeyenlerin atarlandigi o tatli saatlerdeyiz. Bi de sevisip ruhunun açligindan uyku tutmayanlar var ki, bence sevisemeyenler onlara bakip hallerine sükretmeli. Ve çünkü yalniz olmak, yaninda biri varken yalniz hissetmeye yegdir."
Author: Arzum Uzun
5. "Neden bir de rüya görürüz? Her sey olup bittikten sonra neden bir de rüya görürüz? Karmasanin,kesmekesin, hayatin yorucu zenginliginin içinde eksik kalan nedir ki,uykunun kuytusunda ille de tamamlanmasi gerekir?Rüyamizda,biririyle ilgisiz gibi görünen ayrintilari bilincimiz önden gürültülü bir lokomotif gibi çekip bir yere, örnegin bir anlama mi götürür?Yoksa o ayrintilar bilincimizin balonuna batan igneler midir?"
Author: Baris Biçakçi
6. "OKUYUCUMA SARKI Bulmayacaksin, Okur, bu sarkilar kitabinda, benim gözde sarkimi. Baska yerde saklaniyor, senin kirpiklerini yaldizlayan rüzgârda. Havalandirdigi bu bakis… Tam uykuya dalarken sarkimi duymalisin… Gecenin sözcüsü degilim ben. Güldügün yerde, gülüsünüm senin; agladigin yerde, gözyaslarina hayran yaban arisiyim. Dünyanin bütün özsuyu dudaklarinda. Tam uyandiginda, sarkimi söylemelisin…"sayfa 16"
Author: Edmond Jabès
7. "Uzunca bir süre kendine siginaklar kurup yiktin: düzen ya da eylemsizlik, basibos sürüklenme ya da uyku, geceleyin devriye gezmeler, yansiz anlar,gölgelerin ve isiklarin kaçisi.Daha uzun bir süre kendine yalan söylemeyi,kendini sersemlestirmeyi,kendi oyununa gelmeyi sürdürebilirsin belki.Ama oyun bitti,büyük senlik,ertelenmis yasamin yalanci sarhoslugu bitti.Dünya yerinden kipirdamadi ve sen degismedin. Kayitsizlik seni farkli kilmadi."
Author: Georges Perec
8. "Uyku tipki bir kedi gibi. Sadece onu görmezden geldiginde yanina yaklasiyor."
Author: Gillian Flynn
9. "Sonra aniden hatirladim ve bir insanin her seyi bilebilecegini sanan kit akilli adamlarin, geçmislerini baskalarinin geleceginden geri almaya çalisan kirkini asmis çocuklarin ve hemen her firsatta yarali güvercin rolü oynayan kadinlarin yani sira ben uzun ömürlü neselerle uykulardan da korkuyorum"
Author: Hasan Ali Toptas
10. "Bir bakima, insan gördüklerinin toplami kadar uyanik, görmedigi seylerin sonsuzlugu kadar uykuda oluyor"
Author: Hasan Ali Toptas
11. "Inceldiginde, çesitli sebeplerle delindigi de olur uykunun. Ne bileyim, bazen zihnimizdeki sivri uçlu bir hatira deler onu; bazen henüz hazmedemedigimiz bir sözün acisi, bazen kolu bacagi aklimizin disinda kalan bir düsünce yahut bir duygu, bazen de etrafimizda olup biten, bizim fark edemedigimiz meçhul bir sey deler. Iste o vakit delinen yerden içerisi görünmez ama disarisi görünür. Hakikat oradan gerçekte oldugu gibi görünmez tabii; uykunun sisi yüzünden, kendisinin biraz berisinde yahut gerisinde görünür."
Author: Hasan Ali Toptas
12. "Mahkümluk serüvenimn son gecesinn siniriyle hamagimda dönüp duruyorm. Yerimden kalkiyor,son aylarda çok iyi baktigm bahçemde geziniyorum.Ay isigi ortaligi gün gibi aydinlatiyor. Nehrin suyu, gürültü etmeden denize dogru akiyor. Kus sesi duyulmuyor, hepsi uykuda. Gökyüzü yildizlarla kapli, ama ay öylesine parlak ki yildizlari görebilmek için ona sirt çevirmek gerek. Tam karsimda sik orman, tek açiklik..El Dorado köyünün yapildigi yer. Doganin bu derin sessizligi beni dinlendiriyor. Içimdeki telas yavas yavas diniyor, bu anin durgunlugu…ihtiyaç duydugum huzuru sagliyor bana"
Author: Henri Charrière
13. "Soru buydu. Onda aradigim neydi? Bende eksik olan neydi ? Iyi bir yasamim yok muydu? Yasamimin giderek geri dönülmez bir biçimde daralan bir dehlize dönüsmekte oldugunu kime anlatabilirim? Çektigim iskenceyi, uykusuz gecelerimi, intiharla flört etmemi kim anlayabilirdi?"
Author: Irvin D. Yalom
14. "Sabahleyin azapli bir rüyadan uyaninca yok yere ona dogru kollarimi uzatiyorum...Daha böyle yari uykulu halde onu yanimda aradiktan sonra iyice uyanip da yalnizligimi anladigim zaman kalbimden gözyaslarimin pinari tasiyor ve önümde beliren gelecegin karanliklarina karsi bagirtiyla agliyorum."
Author: Johann Wolfgang Von Goethe
15. "Gerçekte, uykudan uyanip da kendi kendisiyle karsilasmayan insan yoktur."
Author: Jorge Luis Borges
16. "Geceden gündüze, uykudan uyanik yasama geçmek için heykellerle çevrili bir köprü gibi agir agir astigim bu sabah saatlerinin tembelligini de çok sevdigimi söylesem. Geceki düslerimin sürdügüne ve uykunun serüveniyle günün serüveninin bir uçurumla ayrilmadigina beni inandiricak ani bir rastlantiya, küçük bir mucizeye sonsuz minnet duyacagim anidir bugün"
Author: Milan Kundera
17. "MEMED'E SON MEKTUBUMDUR...Ölmekten, oglum korkmuyorum, ama ne de olsais arasinda bazan,irkilip ansizin, yahut yalnizliginda uyku öncesiningünleri saymak biraz zor.Dünyaya doymak olmuyor, Memetdoymak olmuyor...Dünyada kiraci gibi degil, yazligina gelmis gibi de degil, yasa dünyada babanin eviymis gibi...Tohuma, topraga, denize inan,insana hepsinden önce. Bulutu, makinayi, kitabi sev,insani hepsinden önce. Kuruyan dalin sönen yildizinsakat hayvaninduy kederini,ama hepsinden önce de insanin. Sevindirsin seni cümlesi nimetlerinsevindirsin seni karanlik ve aydinlik, sevindirsin seni dört mevsim,ama hepsinden önce insan sevindirsin seni...."
Author: Nâzım Hikmet
18. "Olmadi, kismet degilmis albayim. Mutfak temizligiyle olmuyormus. Uyaninca boynuma sarilmisti uykulu kollariyla. Ben de bütün is bundan ibaret diye sevinmistim, tabaklarin sulari bile akmadan onlari kurulamistim, beni azarlamisti, çünkü kurulama bezleri hemen islanmisti, ondan azarlamisti, beni bu kadar seven ve ikide bir kollarini boynuma saran kadin neden böyle önemsiz bir mesele için beni azarlamisti? Iyi niyetlerle iyi eserler verilemeyecegini neden hatirlatmisti? Neden neden neden albayim?"
Author: Oğuz Atay
19. "Bu rüyalar gerçekten uykularimizda gördügümüz seyler degildir hiç. Herkes güoegündüz gördügü rüyayi gece gördüm diye anlatir ki ise yarasin. Gece gördükleri gerçek rüyalari oldugu gibi ancak aptallar anlatir. O zaman ya seninle alay ederler, ya her seferinde oldugu gibi rüyani kötüye yorarlar. Gerçek rüyalari ise, görenler dahil kimse almaz ciddiye. Yoksa siz aliyor musunuz?"
Author: Orhan Pamuk
20. "Beyninin hücreleri arasinda; hatta gerçektekinden daha korkunç; bütün tuhafliklar içinde pusu kuran; ve gotik sanata onun sürekli canliligini bagislayarak onu zihinleri karasevdaya yakalanmis, bütün rüyasiz uyku hastaligina tutulmus olanlarin tam özel hayati yapan, su gergin hayatla dopdolu kuruntular kaynasirken, bunu neredeyse ölüme asik eden su kötü gecelerin, ya da dehset verici biçimsiz zevk gecelerinin birinden sonra günes dogarken bazen uyumamis insanlar aramizda fazla degildir. Beyaz parmaklar perdelerin arasina gizlice sürünür ve titrer görünür."
Author: Oscar Wilde
21. "Annem bana dua etmeyi ögretti, ona da kendi annesinin ögrettigi bir duaydi bu: Simdi uykuya yatiyorum. Ruhumu korumasi için Isa'ya dua ediyorum. Geceleri, ben küçük yatagimin yaninda diz çöküp onun sözlerini tekrarlarken, o da agzindan hiç düsürmedigi sigarasi ile yani basimda ayakta bekler, beni dinlerdi. Tek dilegim dua etmekti ama sözleri kafami karistirirdi ve annemi soru yagmuruna tutardim. Ruh nedir? Ne renktir? Çok yaramaz oldugu için ruhumun ben uyurken gizlice kaçip sonra da geri dönmeyeceginden korkuyordum. Uyuyakalmamak için elimden geleni yapardim; böylece ruhumu ait oldugu yerde içimde tutacaktim."
Author: Patti Smith
22. "Çocuklugumdan beri belki ilk defa olarak; hayatimin sebepsizligini ve boslugunu düsünerek içim ezilmeden , "Bugün de geçti iste…Ve bütün günlerim hep böyle geçecek sonra ne olacak sanki!" demeden uykuya daldim."
Author: Sabahattin Ali
23. "Sarildi.Onu kendi yatagina götürdü.Yorgani üstlerine çekti;sogumaya baslayan vücudu isitmaya çalisti.Vücudunu,hayatiyetini bu soguk insana asilamaya ugrasti.Sonra,âciz,onu köse minderinin üzerine atti.Bütün arzusuna ragmen o gün aglayamadi.Gözleri yandi,yandi,bir damla yas çikarmadi.Aynaya bakti.En büyük kederin karsisinda,bir gece uykusuz kalmis insan çehresinden baska bir çehre almak kabil olmayacak miydi?"
Author: Sait Faik Abasıyanık
24. "Su uyku insanin sevgilisi gibi bir sey, gelmeyince sinirlendiriyor. (s.32)"
Author: Sait Faik Abasıyanık
25. "Önümüzde hayat... Her gün bir baska uykuya yatip bir baska rüya görecegiz. Halbuki her zaman, agir agir bizimle beraber akan nehir, bir göle variyordu. Bu gölde artik biz akmiyor, dalgalanmiyorduk. Yahut bana öyle geliyordu."
Author: Sait Faik Abasıyanık
26. "Insan hicbir seylere aldirmamaya bir basladi mi. Ne kendi durumunu, ne de butun durumlari, ustunde durulmaya deger bulmadi mi? Bu bir kis uykusudur ki hicbir yaz sokemez..."
Author: Sevgi Soysal
27. "Zaman hiç kesintiye ugramadan hep ayni sekilde akarsa, elimizden kaymaya baslar ve zaman duygumuz, yasam duygumuzla öylesine baglantili ve iç içedir ki, bu duygulardan birinin zayiflamasi demek, öbürünün de aci ve yipratici bir deneyimden geçmesi demektir. Can sikintisinin kaynagi ile ilgili bir yigin yanlis düsünce dolasir ortalikta Can sikintisi denen sey, aslinda, zamanin tekdüzeliginin neden oldugu sagliksiz bir kisalmadir. Aliskanlik, zaman duygusu uykuya yatarsa ortaya çikar ve insana gençlik yillari yavas yavas, daha sonraki yillar ise gitgide hizlanarak akip gidiyor gibi gelirse bu aliskanlik yüzündendir. Yeni aliskanliklar edinmenin ya da eskilerini degistirmenin altinda yatan sey, yasami korumak, zaman duygumuzu yogunlastirmak, zaman deneyimimizi yavaslatmak ve böylece yasam duygumuzu yenilemek arzusudur."
Author: Thomas Mann

Uyku Quotes Pictures

Quotes About Uyku
Quotes About Uyku
Quotes About Uyku

Today's Quote

Medicare provided guaranteed equal coverage, something that the private sector could not."
Author: Bennie Thompson

Famous Authors

Popular Topics