Top Yeni Quotes

Browse top 83 famous quotes and sayings about Yeni by most favorite authors.

Favorite Yeni Quotes

1. "Sevgili Güllük;Yastik kanepenin üzerine konur. Tekme atilarak düsürülür o. Pazar günleri kuru fasulye yenir. Karsilikli, alt alta, üst üste ve daha degisik sekillerde durulur. Islak vardir. Portakalin içi de disi gibi portakal rengidir. Köstebeklerin uçma kabiliyeti bulunmaz. Kamyonlar yük tasirlar. Kaza olur. Kaza yaparlar. Süleyman, Çetin, Atif, Kemal, Necdet gibi erkek isimleri; Zeynep, Burçak, Burçak ve Burçak gibi kiz isimleri vardir. Patates cinsleri vardir; kizartmalik ve haslamalik. Çesitli ebatlarda dügün pastalari olur. Muz olur."
Author: Ah Muhsin Ünlü
2. "Yeni Baslayanlar Için Hallac-i Mansûr"Ögrenciydi.Bir kiza asiktiVe ayni zamanda baska bir senaryo üzerinde çalisiyordu."
Author: Ah Muhsin Ünlü
3. "Annemi üzdümBöylece hep bana tirenler çarpsinÇirkin oldugum için aynaya bakmazsam;güzelim.Aklima yeni fikirler boca oluncaBazen çok terliyorum, bazen ise kan!Yahya Kemal Madrid'teyken…- yeni ögrendim-Maalesef seni çok özlüyorum ben!…"
Author: Ah Muhsin Ünlü
4. "Birisi sana vurursa, sen de ona vurursun, degil mi? Siz gaddar serseriler de devlete çok sert vuruyorsunuz, öyleyse devlet niye ayni sekilde karsilik vermesin. Ama yeni bakis açisi buna hayir diyor. Yeni bakis açisina göre, kötüleri iyiye dönüstürmeliymisiz.(syf. 82)"
Author: Anthony Burgess
5. "Felek benim gibi taninmis bir bilimadimini ölüme mahkûm ettigi için, belki alti ay sonra bu salonda benim yerime dersi baskasi verecegi için aciyla haykirmaktan zor alikoyuyorum kendimi. Bagirmak istiyorum, çünkü zehirlendigimi, daha önceden bilmedigim yepyeni düsüncelerin ömrümün son günlerinde beni aguladigini, beynime sivrisinekler gibi zehir akittiklarini düsünüyorum. Böyle anlarda durumum bana o derece korkunç görünüyor ki, ögrencilerimin de dehset duyarak yerlerinden firlamalarini, aci çigliklarla kendilerini disari atmalarini bekliyorum."
Author: Anton Chekhov
6. "Bohemya Kralligi'ni tehdit eden büyük bir skandalin ve Sherlock Holmes'un bir kadinin zekasina yenilmesinin hikayesiydi bu. O günden beri bir daha kadinlarin zekasiyla ilgili espriler yaptigini duymadim. Ayrica Irene Adler'den veya fotografindan her zaman övgüyle söz etti."
Author: Arthur Conan Doyle
7. "Bu bir yenilgi. Toptan bir yenilgi. Yenildi ve bunun tuhaf hazziyla dolu, hayat bu, maglup olursun ve haz alirsin, ayni anda. Koynuna alir ve kovar. Ikisinin de tadi aynidir."
Author: Baris Biçakçi
8. "Uzaktaki sevilen, yosunlu deniz kokar. Rengi turkuvazdir."Anne özlemi" firindan yeni çikmis ev kurabiyesi kokar. Rengi yesildir."Baba özlemi" tütün kokar. Bu özlem deve tüyü rengindedir."
Author: Buket Uzuner
9. "Ben bütün hüzünleri denemisim kendimde Canimla besliyorum su hüznün kuslarini Bir bir denemisim bütün kelimeleri Yeni sözler buldum seni görmeyeli Kuliste yarasini saran soytari gibi Seni görmeyeli Kasketim egip üstüne acilarimin Sen yüzüne sürgün oldugum kadin Kardesim olan gözlerini unutmadim Çik gel bir kez daha beni bozguna ugrat Sen tutar kendini incecik sevdirirdin Bir umuttum bir misillemeydin yalnizliga Sanssizim diyemem kendi payima Hain bir ask bu kökü disarda Olur böyle seyler ara sira Olur ara sira"
Author: Cemal Süreya
10. "Insanlar, dogustan esittirler: kullukta, fanilikte esitlik. Sonra, iman sayesinde yeni bir esitlik kazanirlar, kardes olurlar."
Author: Cemil Meriç
11. "Bu yerlerde trenler dogudan batiya, batidan doguya gider gelir, gider gelirdi... Bu yerlerde demiryolunun her iki yaninda issiz, engin, sari kumlu bozkirlarin özegi Sari Özek uzar giderdi. Cografyada uzakliklar nasil Greenwich meridyeninden basliyorsa, bu yerlerde de mesafeler demiryoluna göre hesaplanirdi. Trenler ise dogudan batiya, batidan doguya gider gelir, gider, gelirdi..."
Author: Chingiz Aitmatov
12. "Yeni dönüstürülenler tek bir isim kullanirlar. Merit, eger bunu kullaniyorsan, adini degistirmemiz gerekmez. Sadece evlerin lliderleri soyadlarini koruyabilirler. Bu, hatirlaman gereken kurallardan sadece biri." Bana dogru egilerek suratinda pis bir ifadeyle konusmasina devam etti. " Ve kurallari çignemek düskünlere yarasir bir harelettir." Onun bu yumusak ikazi karanlikta yanan bir isaret feneri gibi zihnimde bir seyleri atesledi. Gözlerimi kirpistirarak ona baktim. "Bir insani rizasi olmadan dnüstürmek de bazilarinca düskünlere yarasir hareket olarak görülebilir, Helen"
Author: Chloe Neill
13. "Camerlengo öfkeli bir sesle yeniden konusmaya baslamisti. "Komutan, kayip kardinaller konusunda hiçbir sey yapmamaya vicdanimiz elvermez!" Olivetti, Camerlengo'nun gözlerinin tam içine bakti."St. Francis duasi signore. Hatirliyor musunuz?" Genç rahip acili bir sesle misrayi okudu. "Tanrim, degistiremediklerimi kabul etmek için bana güç ver." Olivetti, "Bana güvenin," dedi. "Bu o durumlardan biri."
Author: Dan Brown
14. "Müsaadenle bir hikâye anlatayim?" dedi Sems. Ve iste sunu nakletti. Vaktiyle biri Farisi, biri Arap, biri Türk, biri Rum dört ortak varmis. Ellerine geçen parayla ne yapacaklarina karar verememisler. Farisi, "Haydi, 'engür' alalim" demis; Arap'sa "O da ne öyle, istemem; 'ineb' alalim" demis; Türk'se tutturmus "Üzüm de üzüm" diye; bu arada Rum kararliymis, "Geçin hepsini, 'ingabil' alacagiz" demis. Çok geçmemis, kafadarlar kavgaya tutusmus. Nihayet dördünün de ayni seyi istediklerini anlamislar. Ama bu sefer yeni bir tartisma çikmis aralarinda. Her biri kendi üzümünü begenirmis. Biri kara, biri yesil, biri sari, biri mor üzüm salkimi tasirmis. Hepsi kendi üzümünü yere göge koyamazmis. Neyse ki oradan gönüllere tercüman bir Sufi geçiyormus. Kavga ettiklerini duyunca dört saticidan birer salkim üzüm almis, bir kaba koyup üzümleri ezmis. Üzümün suyunu çikarip kabugunu atmis. Çünkü aslolan meyvenin özüymüs, posasi degil."
Author: Elif Shafak
15. "Insanlar yapicidir, yeni yollar açmayi sever, bu su götürmez bir gerçektir. Fakat neden acaba bir yandan da yikmaya, her seyi kaos haline getirmeye bayilir?"
Author: Fyodor Dostoyevsky
16. "Evet, nedir kendimle ilgili dogru, herhangi bir kimseyle ilgili dogru? Noktalar halinde alabildigince küçük eylemsel ögeler, duygusal adimlar, düsünce irmagindan damlayan alabildigine küçük adimlar oldugu söylenebilir bunun. Ama o vakit bir kimsenin ‘tutumlu', ‘iyi yürekli', ‘korkak', ‘düsüncesiz' gibi agirlikla özelliklere sahip oldugu sonucu nasil çikarilabilir bundan? Bir kimsenin yasadigi ve saniyenin milyonda biri kadar süren hosnutluk, korku, tutku, nefret, huzur, heyecandan hangi sonuç çikabilir! Ve bir sonuç çikarilmasi gerekir mi bunlardan? Çikarilacak tek sonuç vardir: o kimsenin bütün bu özelliklere sahip oldugu ve hepsinin çilesini çektigi…"
Author: Ingeborg Bachmann
17. "Insanlar vedalasirken genellikle olayin sürekliligini inkar eden sözler dile getirmeyi severler. Birbirlerinden ayrilirken ‘Auf Wiedersehen', yani tekrar görüsene kadar, derler. Yeni bir araya gelme planlari yapmakta çok aceleci davranirlar, ama bunu unutmakta daha acelecidirler. Ben bu tür insanlardan degilim. Gerçegi söylemeyi tercih ederim ki gerçek de büyük bir ihtimalle bir daha karsilasmayacak oldugumuzdur."
Author: Irvin D. Yalom
18. "Aynayi birakti. Kirk iki yil kalmisti! Kirk iki yil daha nasil dayanacakti? Kirk iki yil daha yillarin geçmesini bekleyecekti. Kirk iki yil daha yaslanan gözlerine bakacakti. Zaman hapishanesinden kaçmanin bir yolu yok muydu? Ah, keske tekrar en bastan baslayabilseydi! Ama nasil? Nereden? Kiminle? Bertha ile olmazdi. O özgürdü istedigi zaman onun hapishanesine girip çikar ya da uçup gidebilirdi. Üstelik onunla asla "biz" olunamazdi; "bizim" yasamimiz, "bizim" yeni yasamimiz mümkün olamazdi."
Author: Irvin D. Yalom
19. "...kutsal bir sektör laiklestirildikçe, tanri yeniden göge yükselmeye hazirdir."
Author: Jean Paul Sartre
20. "Özgürüm: Hiçbir yasama nedeni kalmadi artik bana; denedigim bütün nedenler beni birakti; baskalarini da tasarlayamiyorum. Daha genç sayilirim, yeniden baslamaya yetecek gücüm var. Ama nereden baslamali? En siddetli korkulara, bulantilara düstügümde beni kurtarir diye Anny'ye ne kadar güvenmis oldugumu ancak simdi anliyorum. Geçmisim öldü, Bay de Rollebon öldü, Anny sadece bütün umutlarimi kirmak için geri geldi. Bahçeler boyunca uzayan su beyaz sokakta yalnizim. Yalniz ve özgür. Ama bu özgürlük ölüme benziyor biraz."
Author: Jean Paul Sartre
21. "Sarilmis bir yara yeniden kanar mi?Küllenmis bir ates yeniden yanar mi?"
Author: Kahraman Tazeoğlu
22. "Baskaldiridan devrime geçis, geçmis özleminden kurtulup yeni alternatifler yaratmayi gerektirir."
Author: Kate Millett
23. "O günlerde kimbilir kaçinci kez bir kadinla yeniden bulusmak, yeniden o çok ince çizgiyi çizmek ve bu oyunu bozmadan sürdürebilmek için direniyordum."
Author: Kürşat Başar
24. "O zamanlar hep ne çok uyudugumu söyler dururdun. Çogu kez ögleye dogru geldiginde uyuyor olurdum. Biraksalar bütün bir gece ve gün boyunca uyuyabilirdim. Belki de yeni bir güne baslayacak, o günü tasiyacak gücü bulamadigimdan uyuyordum. Yatagimda hiçbir sey, disardaki dünyanin acimasiz kavgasi, hatta salondan gelen bizimkilerin tartismalari bile bana dokunmuyordu. Orada öyle, gizlenmis, kimsenin umurunda olmayan bir canliydim ben."
Author: Kürşat Başar
25. "Elbette biliyorum, bu pek ise yaramaz. Hepimiz baskalarinin basina gelenleri biliriz, bize çok yabanci görünen hayatlari filmlerden, kitaplardan ögreniriz. Anatilanlardan, hiç yasamak bile, pek çok sey kalir aklimizda...Ama ancak kendimiz yasadigimiz zaman ne oldugunu gerçekten anlayabiliriz.Çogumuz, hayatimizi yikip yeniden kuracak kadar cesur degiliz. Onun için de bizi kimbilir nerede bekleyen gerçek mutlulugun pesinden kosamayiz."
Author: Kürşat Başar
26. "Dwayne, hepsi de motelde kalan, Sanat Senligine gelmis olan seçkin ziyeretçilerden bazilarinin kokteyl salonuna gelecegini umuyordu. Onlarla konusmak, eger yapabilirse, yasam üzerine daha önce hiç duymadigi bazi gerçekleri bilip bilmediklerini ögrenmek istiyordu. Yeni gerçeklerin kendisine getirecegini umdugu seyler sunlardi. Güçlüklerine gülüp geçme, yasamaya devam etme ve onu Midland Bölgesi Genel Hastanesinin Kuzey Kanadindan, deliler hastanesinden uzak tutabilme gücünü kazanabilme.Vonnegut, Kurt. 1973. Sampiyonlarin Kahvaltisi, sf 208."
Author: Kurt Vonnegut
27. "Mesleki konumlarindan hosnut olmayan, bundan sikâyet eden, ama islerinde kalan insan sayisini bir bilseydin! Insan varligi degisimden, yenilikten korkar ve çogu zaman, çok güç olsa bile, alisildik kosullarda kalmayi, pek iyi tanimadigi yeni bir duruma geçmek için digerini terk etmeye tercih eder. Platon'un Magarasi'dir bu! Bugün birçok insan farkinda olmadan Platon'un Magarasi'nda yasiyor. Meçhul karsisinda yaman bir korkulari var ve kisisel olarak onlari etkileyecek her degisimi reddediyorlar."
Author: Laurent Gounelle
28. "Levin evleneli üç ay oluyordu. Mutluydu. Ama onun bekledigi mutluluk degildi bu. Adimbasi, eski hayallerinin kirildigini hissediyor; yeni beklenmedik hayal kirikliklariyla karsilasiyordu. Mutluydu, ama aile yasaminin içine girince her an, hayal ettigi seyin bu olmadigini hissediyordu. Sikça, durgun bir gölde küçücük bir kayigin düzgün, mutlu gidisini seyreden bir insanin, bu kayiga kendi bindigi anda hissedeceklerini hissediyordu. Bu kayikta yolculugun yalnizca sakin sakin, sallanmadan oturmak demek olmadigini, kayigin nereye gidecegini aklindan bir an çikarmamanin, durmadan düsünmenin, kafa yormanin; altinda suyun oldugunu, kürek çekmek zorunda oldugunu unutmamasinin, alisik olmadigi için avuç içleri acisa bile kürek çekmesinin gerektigini, bunu seyretmenin hos bir sey oldugunu, ama yapmanin, hos olsa bile, çok güç oldugunu görüyordu.iletisim yayinlari, sayfa:476."
Author: Leo Tolstoy
29. "Her alanda asil yenilgi unutmaktir, özellikle de sizi neyin gebertmis oldugunu unutmak, insanlarin ne derece hirt olduklarini anlayamadan gebermektir. Bizler, mezarin önüne geldigimizde, bosuna saklabanlik yapmaya kalkismamaliyiz, öte yandan, unutmamaliyiz da, tek sözcügünü bile degistirmeden her seyi anlatmaliyiz, insanlarda gördügümüz ne kadar kokusmusluk varsa, hepsini, sonra da yerimizi siradakine birakip, uslu uslu inmeliyiz deligin içine. Tüm bir yasami doldurmaya yetecek bir ugrastir bu."
Author: Louis Ferdinand Céline
30. "Her sabah uyandigimizda, günlük 86 bin 400 saniyelik kredi açiliyor bize; aksam yataga yattigimizda yarina hiçbir sey kalmiyor, gün içinde yasanmayan kaçmis, dün bitmis oluyor. Her sabah bu büyü yeniden basliyor, hesabimiza yeniden yasamin 86 bin 400 saniyesi yatiriliyor ve su degismez kuralla oynuyoruz: Banka, önceden uyarmadan, istedigi zaman hesabimizi kapatabilir: Yasam her an bitebilir. Öyleyse, günlük 86 bin 400 saniyemizi ne yapiyoruz? Yasamin saniyeleri, dolarlardan çok daha önemli degil mi?"
Author: Marc Levy
31. "Devrimler, seçkinlere karsi kendiliginden isyanlardan daha fazlasina ihtiyaç duyar. Devrimler, sadece yöneticinin veya birkaç yasanin degismesiyle yetinmeyen, ama asagidan yukariya toplumun her yönünü kavrayan yeni bir etik sistem getirmeye çalisan bir toplumsal kesimin varligini gerektirir."
Author: Mark Steel
32. "I'm sitting in the prow-shaped dining room of a tourist steamer, the Georgi Zhukov, on the Yenisei River, which flows from the foothills of Mongolia to the Arctic Ocean, thus cleaving the northern Eurasian plain – a distance of some two and a half thousand versts. Given Russian distances, and the general arduousness of Russian life, you'd expect a verst to be the equivalent of – I don't know – thirty-nine miles. In fact it's barely more than a kilometer."
Author: Martin Amis
33. "Coskun:… Artik benim sesimi de dinlemeli insanlar! Ister keman sesi olsun,ister oyun sesi;yeni bir ses getirmeliyim bu dünyaya!"
Author: Oğuz Atay
34. "Yeni bilgiler ögrenmek bir yana, eski bildiklerimi de unutmaya basladim. Düsüncelerimin dogrulugunu ölçmekten yoksun kaldim artik. Kimsenin gözünde anlattiklarimin yansimasini göremiyorum, artik? Her seyi unutuyorum, noktalamayi bile? Ünlem isaretinin nerede kullanilacagini bilmiyorum? Üstelik ne istirap çekmeyi ne de gerçekten korkuyu ögrenebildim (ya da ögrenemedim). Hangi sözü kullanacagimi bilmiyorum. Yalnizligin yalniz bana zarari dokundu. (Iste, bu cümlede iki kere 'yalniz' kelimesini kullandim.) Yenildigimi kabul ediyorum? Gizli mezhep kuvvetlerinin geri çekilmesini istiyorum."
Author: Oğuz Atay
35. "« "Mehmet'i ilk gördügümde" derdi Canan, bir bekleme salonundaki masalarin birine birakmis eski bir derginin kapagindan kendisine bakan Clint Eastwood'u hiç görmeden, "bütün hayatiminin degisecegini hemen anladim. Onu görmeden önce bir hayatim vardi, onu tanidiktan sonra baska bir hayatim oldu. Sanki çevremdeki her sey, bütün esyalar, yataklar, insanlar, lambalar, küllükler, sokaklar, bulutlar, bacalar bir anda renk ve biçim degistirdiler de ben bu yepyeni dünyayi hayranlikla tanimaya koyuldum" »"
Author: Orhan Pamuk
36. "Zaman geçti ve öylesine geçerken -ben istesem de istemesem de- sensiz yeni bir gerçeklik yaratti. Kendi içimde, senin hiç bilmedigin seylere baglanmayi denedim. Önce onlarin sayilarinin az oldugunu ve epeyce aramam gerekecegini düsündüm. Ama zaman geçtikçe senden sakladigim düsüncelerin ve duygularin ne kadar çok oldugunu fark edip sasirdim, bunlar senin birliktelik ve uyum arayisinla hiç temas etmemislerdi. Kasitli olarak saklamamistim onlari. Saklamak seni kandirmak anlamina gelirdi, böyle bir sey ise düsünülemezdi."
Author: Pascal Mercier
37. "Bir düse benzeyen bu simdiki zamanda, farkina varmasam da, senin eski yüzünü beklemedigim ve yenisini görünce dehsete düsmedigim bir tek anim bile olmadi."
Author: Pascal Mercier
38. "Niçin mi? Çünkü artik ben bir Fatih hizi olmak istemiyorum, anliyor musun? Böyle yasamaktan nefret ediyorum, eskilikten nefret ediyorum, yeniyi ve güzeli istiyorum, anliyor musun? Eski ve yirtik ve pis ve igrenç bir elbiseyi üstümden atar gibi bu hayattan ayrilmak, çikmak istiyorum. Ihtiyar adam, bozuk sokak, salaspur ev, giy giy, hey hey, ezan, helvaci... Biktim artik, ben baska seyler istiyorum, baska, bambaska, anlamiyor musun?"
Author: Peyami Safa
39. "Kendimi ararken hangi sapa yollarda yolumu yitiririm? Beni koruma numarasiyla, beni kendimden ayiran perde ne? Beni olusturan bu ufalanmis parçalarin içinde kendimi nasil yeniden kesfedebilirim? Kendimi kavrama konusunda asla bilmedigim bir belirsizlige dogru ilerliyorum. Sanki önümdeki yol önceden belirlenmis. Sanki iç dünyam, kendi yarattigini sandigi; ama gerçekte onu biçimlendiren zihinsel bir manzaranin çizgilerinin bir parçasi. Saçma -dünyanin rasyonelligini onayladigi ve tartismasiz kabul edildigi için saçmalar saçmasi- bir güç beni durmaksizin siçramaya zorluyor; ama asla terk edemedigim sert bir zeminde ayaklarim. Ve kendime dogru yaptigim bu yararsiz atlayisimla, sadece bugünle olan bagimi yitirme basarisini gösteriyorum: çogu kez, kendimden uzakta, ölü zamanin ritmiyle yasarim."
Author: Raoul Vaneigem
40. "Vardigin yer orasi degil. Onun çok ötesindesin. Ama geldiginde inandigin yer orasi ve bunda sakinca yok. Seni dogru okuyorum degil mi, sevgili ölümlü? Her zaman içinde bulunan, sana uçma fantezini yasatan su mavi tüylü kanatlarin sahibi oldugunun farkina yeni vardin. Bir mil yüksekligindeki bir uçurumun kenarinda duruyorsun, güven duyarak öne dogru egiliyorsun, kanatlar açiliyor, denge durumundan çikarken o konuma havada gelecegini umuyorsun. Öyle mi?"
Author: Richard Bach
41. "Bu oda karanlik" diyordum, "bu oda yalniz bugün degil, her zaman böyle karanlik.. Burada kitaplarimla ben yasariz ve bize aydinlik getirecek kimsemiz yok… Ben burada yalnizligi bardak bardak içiyorum. Ve ihtiyar kanepelerle konusmak istedigim zaman, onlar artik bana anlatacak yeni bir sey bulamiyorlar.. Sen bu odaya hiç görülmemis bir sey gibi geldin.. Bu sari duvarlar, bu yillanmis esya seni bir daha unutamazlar. Bana her gün senden bahsedeceklerdir. Onlar da benimle beraber seni arayacaklar, buraya her girisimde sorucu gözlerle bakarak: "Nerede o?.." diyeceklerdir. Tahmin etmiyorum ki senin bulundugun yerler buradan daha aydinlik olsun. Buraya gelmek, tekrar basini gögsüme koymak, ellerini böyle yumruk yaparak avucuma vermek istedigin anlar olacaktir. O zaman hiç düsünmeden gel; beni kitaplarimin temiz arkadasligindan ayiracagindan korkma.."
Author: Sabahattin Ali
42. "Kitaplar yeni tanidiklarina karsi çok ketum olurlar. Bir kere de onlarla laubali oldunuz mu size malik olduklari her seyi verirler ve onlar bizim isteyebilecegimiz her seye fazlasiyla maliktirler. Kitaplari bir kadin gibi sevenler, yalniz bekar odalarinin azabini daha az duyarlar. Ellerinde bir kitapla beraber yattiklari, basuçlarindaki lambayi yaktiklari zaman, bahtiyar bir evlilik hayatinin daima tekrar edilen saadetini hissederler. Kitaplarla zifafa girmesini bilen adam, beserliginden kurtulmaya baslamistir.Ve biz daima, daima beseriz."
Author: Sabahattin Ali
43. "Yeni resim gokyuzu kadar manasiz ve bos, fakat gokyuzu kadar derin ve zengindir. Maviligi seven bir adamin yeni resmi sevmemesine imkan yoktur. Fakat maviligi sevebilmek meseledir."
Author: Sabahattin Eyüboğlu
44. "Biyoloji tarafindan destekelnen kuramsal kabuller temelinde, organik hayati cansiz duruma geri döndürme görevi verilen bir ‘ölüm güdüsü' varsayimi ileri sürmüstük, öte yandan Eros; hayati, parçaciklara bölünmüs canli maddeyi karmasiklastirmak ve durmaksizin bir araya getirmek, bu arada, tabii ki onu korumak hedefine yönelir. Her iki güdü de yasamin ortaya çikmasiyla bozulmus bir durumun yeniden olusturulmasina çalisirken, kelimenin en dar anlamiyla tutucu davranirlar. O halde yasamin ortaya çikisi, yasamayi sürdürmenin ve ayni zamanda ölüme yönelen çabanin sebebi olmaktaydi; yasamin kendisi de bu iki çaba arasindaki mücadele ve uzlasma idi. Böylece yasamin kökenine iliskin soru kozmolojik bir soru olarak kalirken, hayatin hedefi ve amaci sorunu ikili bir sekilde yanitlanmis oluyor."Sigmund Freud, ‘Ben ve O', sayfa 72"
Author: Sigmund Freud
45. "Sirça fanusun içinde ölü bir bebek gibi tikanip kalmis biri için dünyanin kendisi kötü bir düstür. Bir gün bir yerde -okulda, Avrupa'da, herhangi bir yerde- o bogucu çarpitmalariyla sirça fanusun yeniden üzerime inmeyecegini nasil bilebilirdim?"
Author: Sylvia Plath
46. "Zaman hiç kesintiye ugramadan hep ayni sekilde akarsa, elimizden kaymaya baslar ve zaman duygumuz, yasam duygumuzla öylesine baglantili ve iç içedir ki, bu duygulardan birinin zayiflamasi demek, öbürünün de aci ve yipratici bir deneyimden geçmesi demektir. Can sikintisinin kaynagi ile ilgili bir yigin yanlis düsünce dolasir ortalikta Can sikintisi denen sey, aslinda, zamanin tekdüzeliginin neden oldugu sagliksiz bir kisalmadir. Aliskanlik, zaman duygusu uykuya yatarsa ortaya çikar ve insana gençlik yillari yavas yavas, daha sonraki yillar ise gitgide hizlanarak akip gidiyor gibi gelirse bu aliskanlik yüzündendir. Yeni aliskanliklar edinmenin ya da eskilerini degistirmenin altinda yatan sey, yasami korumak, zaman duygumuzu yogunlastirmak, zaman deneyimimizi yavaslatmak ve böylece yasam duygumuzu yenilemek arzusudur."
Author: Thomas Mann
47. "Itiraf ruha iyi gelir, Montjean. Ruhu bosaltir, yeni günahlar için yer hazirlar."
Author: Trevanian
48. "Kafamda bu dusunceler gecip duruyordur, kalbim parcalanmisti, perisandi, cevremdeki insanlarla sevinmek istiyor, ama bunu yapamiyordum. Kendimi bir hain gibi hissediyordum, o buyuk hatayi ben yapmisim gibi, buna bizzat kendi, varligim ve kisiligimle ben neden olmusum gibi. Annem insanin kendi kendine acimasina neden olan o sucluluk duygusunu ogretmisti bana, hayatimin buyuk bir bolumunde bu duyguyu hep yasadim. Cocukca ve yanlis oldugunu bildigim icin bu duyguyla savastimsa da, o gerginlik ve baski altinda cocuklasmak, yanlis yapmak, tekrar bu duyguya yenik dusmek cok kolaydi."
Author: Ursula K. Le Guin
49. "Saklanmislar kendi içlerine, burunlarinin ucunu görmüyorlar. Saklanmislar, yumulmuslar kendi karanliklarina. Bunlar su Yeni Cami önündeki kurtarilmayi, kurtulup da su kirlenmis Bogazin üstüne dogru uçmayi bekleyen küçücük, parlak, kafesterin içinde çirpinan kusçuklari mi görecekler? Binmisler biribirlerinin sirtina, biribirlerinin karanliklarina gidiyorlar kiyamete."
Author: Yaşar Kemal
50. "Kar yeni yagmisti, yerler kaygandi. ‘Her askin ilk günlerinde duygularin kaygan olmasi gibi,' dedi içinden. Bu durumda ask bir sehir, duygular da o sehrin her kösesine kadar uzanan sokaklar oluyordu."Yekta KOPAN, ‘Kara Kedinin Gölgesi', sayfa 51"
Author: Yekta Kopan

Yeni Quotes Pictures

Quotes About Yeni
Quotes About Yeni
Quotes About Yeni

Today's Quote

For every hand extended another lies in wait. Keep your eye on that one girl...anticipate."
Author: Ani DiFranco

Famous Authors

Popular Topics