Top Zengin Quotes

Browse top 25 famous quotes and sayings about Zengin by most favorite authors.

Favorite Zengin Quotes

1. "....Antik dönemde filozoflar,insanin mutlu olabilmesi için hangi maddi kosullarin gerekli hangilerinin gereksiz oldugu konusunda atesli tartismalar girmislerdir.Örnegin Epikür, insana yalnizca yemek ve barinagin yeterli oldugunu iddia ediyor, felsefeyle akil yürüten akilci insanlarin pahali evlerden ve mükellef yemeklerden kolayca vazgeçebileceklerini söylüyordu.Ancak ayni konuya yüzlerce yil sonra yeniden deginen Adam Smith,Uluslarin Zenginligi adli eserinde, modern ve maddiyatçi toplumlarda, insanlarin, fiziksel yasamin devamliligi açisindan hiç de gereksinimleri olmayan sayisiz seyle çevrili oldugunu,ancak pratik hayatta gereksiz gibi görünen birçok seyin,toplumun gözünde "gereksinimler" kategorisinde yer aldigini anlatiyordu.Bu "gereksinimler" olmadan hiç kimse, toplum içinde sayildigini hissedemiyor ve onlara sahip olmadan psikolojik açidan rahata eremiyordu."
Author: Alain De Botton
2. "Insanlar Las Vegas'a pek çok sebeple gelirdi. Bazilari zengin olmak istedigi için, bazilari ise evlenmek istedigi için. Bazilari kaybolmak, bazilari bulunmak isterdi. Bazilari oraya kosarak giderdi. Bazilariysa oradan kaçardi. Las Vegas Kat'e daima insanlarin hiçbir sey vermeden bir seyler almayi umduklari koca bir hirsizlar sehri gibi gelmisti.(syf. 55)"
Author: Ally Carter
3. "Neden bir de rüya görürüz? Her sey olup bittikten sonra neden bir de rüya görürüz? Karmasanin,kesmekesin, hayatin yorucu zenginliginin içinde eksik kalan nedir ki,uykunun kuytusunda ille de tamamlanmasi gerekir?Rüyamizda,biririyle ilgisiz gibi görünen ayrintilari bilincimiz önden gürültülü bir lokomotif gibi çekip bir yere, örnegin bir anlama mi götürür?Yoksa o ayrintilar bilincimizin balonuna batan igneler midir?"
Author: Baris Biçakçi
4. "Hayatin gereginden genis ve fazla oldugunu, kulagina hep en yüksek sayilari fisildadigini düsünüyor. Dokuz yüz kirk dört kadin diye fisildiyor mesela, altmis üç bin kitap, yüz bin deniz, bir milyon bira... Balkonda oturmus mutlu mesut çayini içerken, hayat daha böyle bir milya nefis çayin zarif bardaklarda onu bekledigini fisildiyor kulagina, yaninda da mercimekli köfteyle elmali kurabiye var, diyor. Hayatin bu manasiz, bu sinir bozucu zenginligi ve vaatleri karsisinda çildirip delirmemek için hayal kuruyorum, diye düsünüyor Cemil. O bulanik genisligi, o yankisiz boslugu, hayallerimin görsel yankilariyla doldurmaya çalisiyorum. Sahip oldugum seyleri küçümseyen, bana durmadan daha yasanacak çok sey oldugunu söyleyen hayat ile baska türlü nasil bas ederim? Ya böyle kendini hayallerle avutan biri olacagim ya da gördügüm her seye saldiracagim. Insan olmak ne zor sey!"
Author: Baris Biçakçi
5. "Eskiden unlu maddeler pahali idi. Simdi de pirinç ve fasulye onlari gölgede birakti.Yeni zenginler gibi asillerin tarafina geçtiler. Demek siz de, fasulye ve pirinç, bizi terkettiniz?"
Author: Caroline Maria De Jesus
6. "Kuru fasulyeleri atese koydum. Onlari yikarken, "Bugün zengin insanlar gibiyim," dedim. "Fasulye hazirliyorum."
Author: Caroline Maria De Jesus
7. "Yoksul insanlar zengin adamin altinlari için ölür ve bu her zaman da böyle olacak, degil mi?"
Author: Diana Gabaldon
8. "Beni ancak zengin bir kancik kurtarir,' diyor büyük bir yilginlikla. ‘Sürekli yeni kanciklar pesinde kosmaktan yoruluyor insan. Mekaniklesiyor. Asik olamiyorum, asil sorun bu, anliyor musun? Fazlasiyla bencilim. Kadinlar düs kurmama yardimci oluyor sadece, hepsi bu. Kötü bir aliskanlik gibi, alkol gibi, afyon gibi. Her gün yeni bir am bulmayiliyim kendime; yoksa hastalikli bir hal aliyorum. Fazla düsünüyorum. Bazen kendime, isi ne kadar çabuk bitirdigime sasiyorum - ve aslinda ne kadar az anlami olduguna. Otomatige baglamisim sanki. Bazen kadin filan düsünmüyorum ama birden kadinin tekinin bana baktigini fark ediyorum ve küt! Yeniden basliyor. Ne yaptigimi anlamadan bir bakiyorum ki odamdayiz. Ne dedigimi bile hatirlamiyorum. Onlari odama getiriyorum, kiçlarina bir saplak atiyorum ve göz açip kapayinaya degin bir bakiyorum ki is bitmis. Düs gibi.. Anliyor musun ne demek istedigimi?"
Author: Henry Miller
9. "Yoksullugunu hep unuturdu. Sanki karni hep tok, parasi, isi gücü varmis gibi yasardi. Pek söz etmedi denebilir yoksullugundan.Bir defasinda yoksullugunun üstüne basa basa; onu görmüyormus gibi konustu:'Ben zenginim' dedi.Öyleydi, elbet.Bu giderek bir onur oldu onun için.Yeryüzündeki yerine öyle bakti.Hakli da çikti.-Ilhan Berk'ten ECE AYHAN"
Author: Ilhan Berk
10. "Kimi zaman bana neden içinde her seyin iyi olacagi ütopik bir ülkeyi, bir ütopya niteliginde bir dünyayi tasarladigimi sordular. yasadigimiz günlük yasamin igrençligi göz önünde tutuldugunda, bu soruyu yanitlamak bir çeliskiye yol açabilir, çünkü bizler, günümüzde gerçekte hiçbir seye sahip degiliz. insan, ancak maddi seylerin ötesinde bir seylere sahipse zengindir. ve ben bu materyalizme, bu tüketim toplumuna, bu kapitalizme, burada cereyan eden bu korkunçluga, sirtimizdan yasamaya haklari olmayan bu insanlarin zenginlesmesine inanmiyorum. gerçekte inandigim bir sey var, ve ben buna 'bir gün gelecek' diyorum. ve özlemini çektigim sey, bir gün gelecek. evet, belki de gelmeyecek, ama ben yine de inaniyorum gelecegine. çünkü eger inanmazsam, artik yazamam."
Author: Ingeborg Bachmann
11. "Çevresini saran karanlik, kalles dünya birden gizli zenginliklerini sunuyormus, yasamdan hala, toplu sözlesmenin saat ücreti, ek ücret,çocuk yardimi, pahalilik yardimi disinda da bir sey beklenebilirmis gibi geldi Marcovaldo'ya."
Author: Italo Calvino
12. "Basimi egdim ve Totoca'nin dedigi gibi, yalniz zengin kisileri seven küçük Isa'yi düsündüm."
Author: José Mauro De Vasconcelos
13. "Yoksul aydin, zengin aydindan çok daha kuvvetli görür.(s.128)"
Author: Knut Hamsun
14. "Modern dünyanin adaletsizliklerine en büyük korumayi saglayan, bu adaletsizliklerin dogru oldugunu degil, kaçinilmaz oldugunu ileri süren görüstür; "Her zaman zenginler ve fakirler olacaktir," ya da "Her zaman üste çikacak birileri olacaktir." Eski Roma'da insanlarin söyle dediklerine eminim: "Kalabaliklari birbirlerini öldüren gladyatörleri seyretmekten alikoyamazsiniz; ne yapalim, insan dogasi böyle. Demek istedigim, birbirini kiliçla dogramak yerine, birbirine gol atmaya çalisan insanlari seyrederek eglenecek bir toplum asla olmayacak! Böyle bir seye siz inanabilir misiniz?"
Author: Mark Steel
15. "Sisli sabahlarin güzelliklerini bilen fakir bir balikçi, öglene kadar sarayinda uyuyan zengin bir adamdan çok daha zengindir!"
Author: Mehmet Murat Ildan
16. "Yine de bu kaba ve yikilmaz dünyayi seviyor, baskalarinin da sevdigini biliyor, hem yoksullarin hem zenginlerin, hiç kimse bunun nedenlerinden özel olarak söz etmese de. Yoksa, ne kadar kararsiz olsak da, ne kadar yara almis olsak da neden yasamak için çaba harcayalim ki?"
Author: Michael Cunningham
17. "Zenginler, hiçbir seye aldirmama, hiçbir seyden heyecanlanmama lüksüne sahiptirler; bu nedenle çok yasarlar."
Author: Oğuz Atay
18. "Kapidan çikarlarken üstlerine semsiye tutuluyordu; zaten arabaya kadar iki adimlik bir yoldu. Bu nedenle ince pabuçlar giyebiliyorlardi. Nedense bizim ince pabuçlarimiz, hemen nasir yapiyordu ayaklarimizda; üstelik bulutlarin yagmuruna ve sokaklarin tozuna dayanmiyordu. Bizler, birer zengin karikatürü gibi dolasiyorduk ortalarda. ( Onlar görünmeden dolasiyorlardi.) Ayakkabilardan nasirlarimiz, gömleklerden killarimiz, daracik pantalonlarimizdan mendillerimiz ve paralarimiz ve cep defterlerimiz firliyordu. Ayakkabilarimizin burnu taslara takiliyordu. Onlar, kapidan arabaya, arabadan kapiya, rihtimdan motora bir rüya gibi kayarak gidiyorlardi. Sanki bir tünelin içinde, bize görünmeden dolasiyorlardi."
Author: Oğuz Atay
19. "(...)bana bak saydam etek!bana bak güzel bacaklar!kiminle konustugunun farkinda misin?beni hemen anlamalisin,çünkü ben kitap degilim,çünkü ben öldükten sonra kimse beni okuyamaz,yasarken anlasilmaya mecburum,ben Van Gogh resmi degilim,öldükten sonra beni müzeye koyamazsiniz,beni tanimalisiniz ki benden bahsedin,çocuklariniza beni örnek gösterin,herkes zengin olmak yerine Hikmet olmak istesin,ah bir Hikmetim olsaydi desin(...)"
Author: Oğuz Atay
20. "Yoksul uluslarda halkin rahati yerindedir.Zengin uluslardaysa, halk, genellikle yoksuldur."
Author: Paul Lafargue
21. "Yeni resim gokyuzu kadar manasiz ve bos, fakat gokyuzu kadar derin ve zengindir. Maviligi seven bir adamin yeni resmi sevmemesine imkan yoktur. Fakat maviligi sevebilmek meseledir."
Author: Sabahattin Eyüboğlu
22. "Yine Istanbul çirkin. Istanbul mu? Istanbul çirkin sehir. Pis sehir. Hele yagmurlu günlerinde. Baska günler güzel mi, degil; güzel degil. Baska günlerde Köprüsü balgamlidir. Yan sokaklari çamurludur, molozludur. Geceleri kusmukludur. Evler günese sirtini çevirmistir. Sokaklar dardir. Esnafi gaddardir. Zengini lakayttir. Insanlar her yerde böyle. Yaldizli karyolada çift yatanlar bile tek."
Author: Sait Faik Abasıyanık
23. "Ama ne yazik ki tarihte hep ayni trajedi tekrarlanmaktadir, çünkü fikir adamlari zamani gelince, dava adami olma sorumlulugunu üstlenmekte zorlanirlar ve pek nadir durumlarda harekete geçerler. Düsün dünyasi zengin, yaratici insanlarda bu ikilem her zaman ortaya çikar: Çünkü yasadiklari dönemin saçmaliklarini en iyi görenler ve gözleyenler onlardir ve bir cosku aninda, kendilerini büyük bir tutkuyla siyasi mücadelenin içine atarlar, ama öte yandan da zorbaliga zorbalikla karsilik vermekte çekinir, tereddüt ederler. Duyduklari sorumluluk onlari siddete basvurmaktan, kan dökmekten alikoyar; o bir anlik tereddüt, saygili geri durus, siddeti tesvik ederek onlarin elini kolunu baglar ve tüm güçlerini yok eder."
Author: Stefan Zweig
24. "Küçük mucizeleri kabul ettigimiz zaman kendimizi büyük mucizeleri hayal edebilecek yeterlilikte hissederiz. bir istiridyenin içinden parlak, canli, lezzetli bir canlinin çikabilecegini kabul ettigimiz anda ayni kabuktan afrodit'in gelecegini de kbul etmisiz demektir. bununla da yetinmeyerek afrodit'in kabugundan büsbütün uzaklasacagini, kendine bir stüdyo daire edinecegini, tipki istiridye gibi onu istegi biçimde donatacagini da düsünebiliriz; ama hayal gücü, pek zengin degilse bu noktadan önce bir yerde durmaka zorundadir."
Author: Tom Robbins
25. "Örnegin zenginler çogunlukla öfkelidirler, çünkü yoksullarin onlarin servetine göz diktiginden kuskulanirlar."
Author: Virginia Woolf

Zengin Quotes Pictures

Quotes About Zengin
Quotes About Zengin
Quotes About Zengin

Today's Quote

In the midst of the sense of tragedy or loss, sometimes laughter is not only healing, it's a way of experiencing the person that you've lost again."
Author: Alan Alda

Famous Authors

Popular Topics