Top Duyu Quotes

Browse top 31 famous quotes and sayings about Duyu by most favorite authors.

Favorite Duyu Quotes

1. "Dinliyordum. Bana zeki dediklerini duyuyordum. Yalniz sunu anlamiyordum: Herhangi bir kimsedeki erdemler, nasil oluyordu da bir suçlu aleyhine ezici bir kanit olabiliyordu?"
Author: Albert Camus
2. "Önerme sudur: Beyin, sinir sistemi ve duyu organlarinin islevi aslinda eleyicidir, üretici degil. Her insan, her an kendi basina gelenleri animsamak ve evrenin her yerinde olan her seyi algiama yetenegine sahiptir. Beyin ve sinir sisteminin islevi büyük oranda yararsiz ve ilgisiz bu bilgi kütlesinin her yeri kaplamasindan ve kafamizi karistirmasindan bizi korumaktadir, bunu da dogal olarak her an animsayacagimiz veya algilayacagimiz seylerin çogunu disarida birakarak ve uygulamada yararli olabilecek görünenlere özel bir seçim sonucu çok az yer açarak yapar."
Author: Aldous Huxley
3. "Konusmak isteyenler, duyulsun. Isigi takip etmek isteyenler, görsün. Adaleti arayanlar, gerçegi bulsun. Birimizin onuru," diye bitirdi çocuk ve Kat, daha duyduklarini anlamlandiramadan yirmi dört kisi koro halinde, "hepimizin onurudur!" seklinde sesler yükseldi.(syf. 8)"
Author: Ally Carter
4. "O gün kapkaranlik sokaklarda dolastim sokaklarda.Içimde, bu sölen sofrasina çikarip "bu da benden!" diye koyacak birsey yoktu.Renkli giysileri içinde güzel bacaklarini,muhallebi karinlarini,gögüslerini gösteren,saçlarindan isiltilar saçilan kizlar bende yalnizca ve yalnizca bir kesis olma istegi uyandiriyordu.Bu istek de öfkelendiriyordu beni.Insanin en temel meselelerinden birine, "Arzu etme aci çekersin!" kaypak bilgeligiyle karsilik verenlere,insanlari gömdükleri gibi meselelerini de gömebileceklerini düsünen kazma-kürek erbabina öfke duyuyordum."
Author: Baris Biçakçi
5. "Dostluk, ask, sevgi, insanlik, esitlik, vefa, sagduyu, affetmek, hosgörü, özgürlük, güvenmek, inanmak, adil olmak, aklin yollari... hepsi, hepsi kullanimdan kalkmis veya tamamen içerik degistirmis, üstelik ciddiye alinmasi toplumsal yasalarla yasaklanmis kavramlardi artik."
Author: Buket Uzuner
6. "Dogal sayilabilecek ortalama tutkular vardir, örnegin vatan sevgisi, çocuklara, ana babaya ve dostlara duyulan sefkat. Siradan insan bütün bunlara çok önem verir. Ama azizler bu tür duygulari ya ruhlarindan söküp atmaya ya da ruhun ruhun en üst kösesine yükseltmeye çalisir; amaçlari babalarini babalari degilmis gibi sevmektir, sonuçta babanin can verdigi sadece beden degil de nedir?"
Author: Desiderius Erasmus
7. "VAAT EDILMIS BIR TOPRAGA SARKI Ay kumdan bir sapkadir diyor ve ayi çigneyip geçiyor. Duyulmamis öfkeleri vardir delilerin. Yildizlar tuz yiginlaridir diyor ve yemegini iki kere tuzluyor. Deliler sihir ustasidir. Senin saçinda uyurken buldum bu sarkiyi. Beni nerede unutuyorsun, görmüyorum artik. Ellerimizle bir esarp yapacagini da söylüyor, ama yalan söylüyor."sayfa 55"
Author: Edmond Jabès
8. "Müsaadenle bir hikâye anlatayim?" dedi Sems. Ve iste sunu nakletti. Vaktiyle biri Farisi, biri Arap, biri Türk, biri Rum dört ortak varmis. Ellerine geçen parayla ne yapacaklarina karar verememisler. Farisi, "Haydi, 'engür' alalim" demis; Arap'sa "O da ne öyle, istemem; 'ineb' alalim" demis; Türk'se tutturmus "Üzüm de üzüm" diye; bu arada Rum kararliymis, "Geçin hepsini, 'ingabil' alacagiz" demis. Çok geçmemis, kafadarlar kavgaya tutusmus. Nihayet dördünün de ayni seyi istediklerini anlamislar. Ama bu sefer yeni bir tartisma çikmis aralarinda. Her biri kendi üzümünü begenirmis. Biri kara, biri yesil, biri sari, biri mor üzüm salkimi tasirmis. Hepsi kendi üzümünü yere göge koyamazmis. Neyse ki oradan gönüllere tercüman bir Sufi geçiyormus. Kavga ettiklerini duyunca dört saticidan birer salkim üzüm almis, bir kaba koyup üzümleri ezmis. Üzümün suyunu çikarip kabugunu atmis. Çünkü aslolan meyvenin özüymüs, posasi degil."
Author: Elif Shafak
9. "Baylar, bazi sorular içimi kemirip duruyor; ne olur bana bunlarin çözümünü verin. Mesela siz insani eski aliskanliklarindan vazgeçirmek, iradesini bilimle, sagduyuyla bagdasacak tarzda düzenlemek istiyorsunuz. Fakat insanlarda böyle bir islahin sadece mümkün degil, ayni zamanda mecburi oldugunu nereden biliyorsunuz? Insan iradesinin bu derece islaha muhtaç oldugu hükmünü neye göre veriyorsunuz? Kisacasi, böyle bir islahin insana gerçekten fayda saglayacagina nasil karar verdiniz? Açik konusalim; aklin ve aritmetigin destekledigi gerçek, normal çikarlara karsi gelmemenin insan için daima faydali olduguna, hepimiz için bir kanun sayilacagina neden bu kadar kuvvetle eminsiniz? Bu simdilik bir tahminden ibarettir."
Author: Fyodor Dostoyevsky
10. "Ne kimseyi görme, ne konusma, düsünme, disari çikma, yerinden kimildama istegi duyuyorsun."
Author: Georges Perec
11. "Kayitsizlik dili geçersiz kiliyor,isaretleri anlasilmaz hale getiriyor.Sabirlisin ama beklemiyorsun, özgürsün ama seçmiyorsun,müsaitsin ama hiçbir sey seni harekete geçirmiyor. Hiçbir sey istemiyor,hiçbir sey talep etmiyor, hiçbir seyi dayatmiyorsun.Hiç dinlemeden duyuyor,hiç bakmadan görüyorsun."
Author: Georges Perec
12. "Onsuz yalnizlik duyuyordum, ama yalnizlik duyabilmem bile bana bir avuntu gibi geliyordu. Yalnizlik o denli de kötü bir duygu degildi. Küçük kuslar uçup gittikten sonra akmesenin sesizligi gibi bir seydi."
Author: Haruki Murakami
13. "Mahkümluk serüvenimn son gecesinn siniriyle hamagimda dönüp duruyorm. Yerimden kalkiyor,son aylarda çok iyi baktigm bahçemde geziniyorum.Ay isigi ortaligi gün gibi aydinlatiyor. Nehrin suyu, gürültü etmeden denize dogru akiyor. Kus sesi duyulmuyor, hepsi uykuda. Gökyüzü yildizlarla kapli, ama ay öylesine parlak ki yildizlari görebilmek için ona sirt çevirmek gerek. Tam karsimda sik orman, tek açiklik..El Dorado köyünün yapildigi yer. Doganin bu derin sessizligi beni dinlendiriyor. Içimdeki telas yavas yavas diniyor, bu anin durgunlugu…ihtiyaç duydugum huzuru sagliyor bana"
Author: Henri Charrière
14. "Sizi tutan bir sey var -bir korku, bir zaaf-, öfkenizi ifade etmenizi engelliyor. Bunun yerine yufka yürekliliginizden gurur duyuyorsunuz. Mecburen yaptiginiz seyleri erdeme dönüstürmeye çalisiyorsunuz. Duygularinizi derinlere gömüyor ve sonra da hinç hissetmediginiz için kendinizi azizlere benzetiyorsunuz. Anlayisla yaklasan doktor rolünü unutuyorsunuz; siz o rolün kendisi oluyorsunuz, kendinizi öfkelenemeyecek kadar iyi birisi gibi görünüyorsunuz. Josef, küçük bir intikam iyi bir seydir. Bastirilmis hinç insani hasta eder!"
Author: Irvin D. Yalom
15. "Uygarligin olmadigi yerlerde ev bir evle degil, bir eylem ya da eylemler kümesiyle temsil edilir. herkesinki kendine özgüdür. bir zorunluluk duyulmadan seçilmis eylemler kendi içlerinde geçici olabilirlr belki, ama herhangi bir binadan daha kalici ve saglam siginaklar sunarlar. Ev o zaman bir mekan olmaktan çikar, yasanan bir hayatin anlatilmamis öyküsü olur. En can alici noktaysa, evin aslinda insanin adindan baska bir sey olmadigidir - birçok kisiye göre de insan adsizdir."
Author: John Berger
16. "Ne için buradasin?""Sinirden.""Ah, mümkün degil, gerçekten inanamam buna.""Tam anlamiyla dogru," dedim coskum sönerken. Çelik gibi sinirleri oldugundan kusku duyulmamasindan daha tedirgin edici sey yoktur bir kadin için."
Author: Katherine Mansfield
17. "Carolina'dan America Singer, Bes." Kafami geriye çevirdim ve iste oradaydi. Bu, Aspen'in benimle evlenmek için birikim yaptigini ögrendigimde çekilen fotografimdi. Fotograftaki kiz isildiyordu, umutlu ve güzeldi. Âsik gibiydi. Ve ahmaklardan biri bu askin Prens Maxon'a duyulan ask oldugunu düsünmüstü."
Author: Kiera Cass
18. "Buradayim. yagmur öyle çok yagiyor ki görmesen bile sürekli onu duyuyorsun. uyurken hep islaniyormusum gibi geliyor. sana ne çok yaziyorum ama hiçbirini yollamiyorum. yazar yazmaz her sey eskiyor sanki, sözcükler uzakliga ve zamana dayanikli degil. sen de hep bu yeniden kurgulanmis, ayiklanmis kartlarla yetinmek zorunda kaliyorsun. sevmeyi bilmedigim dogru ama özlemeyi ve hissetmeyi bildigimi saniyorum. buradayim, yagmur yagiyor ve anlayabildigim, kendim hakkinda, sözcükler halinde belirginlestirebildigim tek sey bu? komik mi?"
Author: Kürşat Başar
19. "Ama büyük ask duygusu, ilk pariltinin az ötesinde kendini kanitlamaya kalkinca, küvetteki bir yük gemisi gibi karaya oturmaya mahkumdur. Böylece daha çok yere ihtiyaç duyulur, daha fazla ve daha fazla yere… Aydan büyük bir zevk alinir, ama günes de istenir.(syf. 78)"
Author: Mathias Malzieu
20. "Asiri uçlar, ardinda yasamin sona erdigi sinirlar demektir ve sanatta da politikada da, asiriliga duyulan tutku, ölüme duyulan örtük bir özlemdir aslinda."
Author: Milan Kundera
21. "Herkesin istedigi gibi yasadigi uzak ülkenin özlemini duyuyorum."
Author: Oğuz Atay
22. "Ask evlilikten sonra gelir. Unutma: Evlenmeden önce alevlenen ask yangini evlilikle söner ve geriye bos ve kederli bir yangin yeri kalir. Evlendikten sonra duyulan ask da biter elbette, ama onun yerini mutluluk alir. Buna ragmen bazi aceleci budalalar evlenmeden önce âsik olup yana yana bütün aski tüketirler. Niye? Çünkü hayatta en büyük amaci ask sanarlar."
Author: Orhan Pamuk
23. "Semua yang baik datang berduyun-duyun. Hanya karena aku sudah memulai. Yang lain-lain akan datang dengan sendirinya. Semua membutuhkan permulaan. Permulaan sudah ditempuh."
Author: Pramoedya Ananta Toer
24. "Insan oturdugu odanin duvarlarindan biri yok oluvermis gibi bir noksanlik, bir çiplaklik duyuyor, bir gün evveline kadar kolumuz, bacagimiz gibi pek tabii surette mevcut olan bir seyin birdenbire hiç olmasina inanmak istemiyordu."
Author: Sabahattin Ali
25. "Sana önceSiirlerin tadiniAsklarin tadiniKitaplardan tattirmaliyimResimlerden duyurmaliyim, resimlerden...Söylemeliyim,YokYok... meydanlarda bagirmaliyim.Bu küçükGüllerin buram buram tüttügüAnadolu sehri kahvesindeKiraz mevsimininSevisme vakti oldugunu."
Author: Sait Faik Abasıyanık
26. "Gemi bir gün hazirdi.Bu gemi Trifon için bir dünya demekti.Trifon bu gemi için içinde bir seylerin çarptigini hissediyor,bu gemiye bakarken Trifon,küçük kizlarin önünden geçtigi zaman duydugu yumusakligi,bir nevi sarsintiyi,bas dönmesini duyuyordu.Bu gemi Trifon için mavi gözlü bir kizdi.En tuhafi bu mavi gözlü kizi Trifon kendisi yaratmisti.Bu mavi gözlü kiz da Trifon'u seviyordu.Hiç mavi gözlü sahici kizlar Trifon'u severler miydi?"
Author: Sait Faik Abasıyanık
27. "Kitaplar,bir zaman bana, insanlari sevmek lazim geldigini,insanlari sevince tabiatin, tabiati sevince dünyanin sevilecegini oradan yasama sevinci duyulacagini ögretmistiler. (s.40)"
Author: Sait Faik Abasıyanık
28. "Sizi bekliyorum. Sizi görecegim; içimde bir sey kosacak. Siz görmeden geçeceksiniz. Ben kederle sevinci duyup dalacagim istedigim aleme. Dünyayi yeniden kederlerle kuracagim."
Author: Sait Faik Abasıyanık
29. "Chaol'a "ne zamandir uyuyorum?" diye fisildasa da yüzbasi ona yanit vermedi. Bir kez daha "Ne zamandir uyuyorum?" diye sordugunda Chaol'un yanaklarinin hafifçe kizardigini fark etti. "Sende mi uyudun?""Agzinin duyu omzuma akana kadar uyuyordum."Celaena " Aman aman, nasil da üste çikiyor bu genç adam," deyince Chaol onun bacagini dürttü."
Author: Sarah J. Maas
30. "Algi , Ben için, O'da güdülerin oynadigi role karsilik gelir. Tutkulari içinde barindiran O'nun tersine, Ben akil ve sagduyu olarak adlandirdiklarimizi temsil eder. Tüm bunlar herkesçe bilinen popüler farklarla örtüsür, ama yalnizca ortalama ya da ideal durumda dogru olarak kabul edilmelidir."sayfa 49"
Author: Sigmund Freud
31. "Bütün bu yüzyillar boyunca kadinlar, erkegi oldugundan iki kat büyük gösteren bir ayna görevi gördüler, büyülü bir aynaydi bu ve müthis bir yansitma gücü vardi. Böyle bir güç olmasaydi dünya hâlâ bataklik ve balta girmemis ormanlardan ibaret olurdu. Savaslarda zafer kazanildigi duyulmazdi... Çar ve Kayzer ne taç giyerler, ne de tahttan inerlerdi. Uygar toplumlarda hangi ise yararlarsa yarasinlar, bütün siddet ya da kahramanlik eylemlerinde aynalar gereklidir. Iste bu yüzden Napoléon da Mussolini de kadinlarin erkeklerden asagi oldugunda bu kadar israrcidirlar, eger onlar asagida olmasalardi kendileri büyüyemezlerdi."
Author: Virginia Woolf

Duyu Quotes Pictures

Quotes About Duyu
Quotes About Duyu
Quotes About Duyu

Today's Quote

The king of the jailhouse and the queen of the road think sharing the burden will lighten the load."
Author: Aimee Mann

Famous Authors

Popular Topics