Top Erkek Quotes

Browse top 45 famous quotes and sayings about Erkek by most favorite authors.

Favorite Erkek Quotes

1. "Sevgili Güllük;Yastik kanepenin üzerine konur. Tekme atilarak düsürülür o. Pazar günleri kuru fasulye yenir. Karsilikli, alt alta, üst üste ve daha degisik sekillerde durulur. Islak vardir. Portakalin içi de disi gibi portakal rengidir. Köstebeklerin uçma kabiliyeti bulunmaz. Kamyonlar yük tasirlar. Kaza olur. Kaza yaparlar. Süleyman, Çetin, Atif, Kemal, Necdet gibi erkek isimleri; Zeynep, Burçak, Burçak ve Burçak gibi kiz isimleri vardir. Patates cinsleri vardir; kizartmalik ve haslamalik. Çesitli ebatlarda dügün pastalari olur. Muz olur."
Author: Ah Muhsin Ünlü
2. "Hayat yasamaya degmez. Aslina bakarsaniz, insan ha otuzunda ölmüs ha yetmisinde, pek önemli degildi. Çünkü, her iki halde de pek dogal ki baska erkekler de baska kadinlar da yasayacaklardi hem de binlerce yil. Sözün kisasi, hiçbir sey böylesine açik degildi. Simdi de olsa yirmi yil sonra da olsa yine bendim ölecek olan"
Author: Albert Camus
3. "Iste kadinlarin zekalari böylece,kendilerini seven erkeklerden kalma tortulardan ileri gelir,tipki bunun gibi erkeklerin zevkinde de,yasamlarindan geçmis olan kadinlarin izi kalir; çogu kez de bir kadinin bize çektirdigi dayanilmaz acilar baska bir kadinin bizi sevmesine ve mutsuz olmasina neden olur."
Author: André Maurois
4. "...Bu dünyada sevismek diye birsey oldugunu,kolaycacik sevisen kadinlarin oldugunu ögrenmenin heyecani ve erkekligimde yarattigi tali sizi.O sizinin bitmesini isteyisim.Bunu bir mahkumiyete dönüsmesi."
Author: Baris Biçakçi
5. "Karsiliksiz veya söylenmemis bir aski olan genç kadin ya da erkek, asik oldugu kisinin hayatini is edinen bir dedektiflik bürosu kurar. Küçük parçalarini bildigi o hayatin bütününü görmek için ugrasir, çildirir. Çünkü ortaya çikacak bütünde kendi yerinin ne oldugunu ölesiye merak eder."
Author: Baris Biçakçi
6. "Erkekler böyle seylere dayanamiyor," diye ekledi kadin, kizgin gibi degil de ögrenmis, kaniksamis gibi."Uzun sürecegini düsündükleri seylere," diye açikladi annem."
Author: Baris Biçakçi
7. "Liman bazi kadinlar için bir erkek ismidir."
Author: Baris Biçakçi
8. "Kimi zaman öyle geliyor ki, hayatim boyunca kati hale geçemedim ben, durmadan masalarin, koltuklarin, sehpalarin altina ve yetiskinlerin ayaklarinin dibine çöken, bereket versin havadan agir bir gaz olarak yasadim bunca yili. Yirmi alti yili. Ve bu yirmi alti yil boyunca tek bir seyi istedim, tek bir seyin pesinden kostum, kos dedim ruhuma, kos alçak, kos pislik, o da kostu…Karsima çikan herkesin, kadin erkek, çoluk çocuk, herkesin bana asik olmasini istedim. Iste benim basit gerçegim! Ama artik, içkili ve kalabalik bir aksam yemegi hayal ediyorum. Açik havada, çiplak ampullerin altinda. Güzel seyler yiyip içmisiz. Nefis bir yaz gecesi. Masada kalan son kisi ben olmak istiyorum. Eslerin birlikte kalkmasini seyrediyorum sessizce. Sonra erkeklerden yemege yalniz gelmis kadinlari evlerine birakmalarini rica ediyorum. Masada tek basima kalmak istiyorum. Rüzgarla sallanan çiplak ampüllerin altinda. Agustosböceklerini dinliyorum ve bir parça kuru ekmek atiyorum agzima."
Author: Baris Biçakçi
9. "Çocukluklarindan beri tanisan, fakat bir türlü iyi geçinemeyen, sürekli birbirlerini igneleyerek yasamis iki erkek arasindaki iliski de bir çesit askmis."
Author: Buket Uzuner
10. "Kadinlar sevistiklerinde çogalirken erkekler eksilir. Dolayisiyla kadinlar kendilerini çogaltani asla unutmazken, erkekler kendilerini eksilteni bir an önce unutma çabasina girer."
Author: Buket Uzuner
11. "Kadinlar ve erkekler üzerine genel fikir ve kesin yargiya sahip insanlarin yüzeleri, özellikle gözlerine dikkatle bakip, nerede incinip, nasil bu hale geldiklerini görmeye çalisirdi Tuna."
Author: Buket Uzuner
12. "Erkeklerin en çok yönlüsü bile monotondur, bu yüzden asil çok eslilige gereksinen kadinlardir. Çünkü cinsel çesitlilik ihtiyaci insani öldürmez ama duygusal yetmezlik öldürür."
Author: Buket Uzuner
13. "Insanlarin pek çogunun, hiç inanmayacakmis gibi görünenlerinin bile, özellikle ilk gençliklerinde 'ömür boyu' sürecek, 'güllük gülistan', 'tek yastikta kocanacak' bir kadin-erkek iliskisine en sakli, en özek köselerinde ayirdiklari, gizlice simartilmis, adeta gelismesine göz yumulmus bir inanç bulunuyor."
Author: Buket Uzuner
14. "Simdiye kadar 18.yüzyil leydilerinin bayilmasinin korselerinin siki oldugundan dolayi düsündügümü fark ettim ama simdi nedenini daha iyi görüyordum,bayilma sebepleri 18.yüzyil erkeklerinin ahmakligindan kaynaklaniyordu."
Author: Diana Gabaldon
15. "Sen daha bunlari bilmeyecek kadar toysun ama bir adamin aski mizacinin davamidir, evlat. Yani erkek kavgaci ise sevdasi da kavgalarla dolu olur. Kendine hep düsmanlar bulur. Sakin ve nazik ise sevdasi merhem gibi, bal gibidir. Eger kendisine acirsa ve zayifsa, aski da un ufak olup dagilir. Yok, eger neserli bir herifse sevdasi da senlikli olur."
Author: Elif Shafak
16. "Erkek kardes, kiz kardes, yoldas, sömürge burjuvazisi tarafindan yasaklanan sözcüklerdir, çünkü ona göre kardesim cüzdanimdir, yoldasim çevirdigim dolaplardir."
Author: Frantz Fanon
17. "Jaime: "Bir el kaybettim, bir baba, bir ogul, bir kiz kardes, bir sevgili ve çok yakinda bir erkek kardes kaybedecegim. Ve bana hâlâ Lannister Hanedani'nin bu savasi kazandigini söylüyorlar."
Author: George R.R. Martin
18. "Ve o hastalik,ey Hamlet,o korkunç hastalik belki düsünce, belki içe bakis degil midir?Yoksa sen,yapmak yerine,yapmak istemediklerini ve yapmak zorunda olduklarini düsünen o adamlar familyasinin hüzünlü kahramani degil misin? Yoksa sen kelimeleri, ki onlar disidir,eylemlere,ki onlar erkektir,tercih eden o yorgun ve kadinsi ruhlardan degil misin?"
Author: Giovanni Papini
19. "Haz ve acinin cennet ve cehennemle hiçbir ilgisi yoktur. haz ve aci- pöh! karanlikta, senin teologunun esrimesinin muhammet'in hurilerinden ne farki vardir ki. erkekler ve kadinlarin haz ve aci üzerine kurduklari bu pazar onlarin üzerindeki hayvan damgasidir. kendisinden geldikleri hayvanin onlar üzerindeki damgasi. aci! aci ve haz, bunlar sadece toz toprak içinde yuvarlandigimiz sürece ise yarar.dr. moreau"
Author: H.G. Wells
20. "Olursa iyi olur ama ne Nefertiti,ne de Isenheim Mihrabi istedigim yok benim.Tuttugunu koparan erkeklerden bahsetmedim,çünkü nefret ederim öylelerinden,onlardan daha can sikici kimse yoktur benim için;çokluk les gibi hüner marifet kokar onlar.Ama neyi ciddiye aldigini bir bilsem senin!Baska erkeklerin önem verdigi hiçbir seye aldirmiyorum;bir iki sey de var ki,öbür erkeklerin verdigi degerden daha degerli senin için.Bir is sahibi olamadin..."
Author: Heinrich Böll
21. "Herkes ayni yemegi yemekten bikar. Her güzel kadinin oldugu yerde, bir de onu düzmekten bikmis zavalli bir erkek vardir!"
Author: Irvin D. Yalom
22. "Güçlü olmakla kendimin tanrisi da olurum.Kendimi benimsetirim.Güzellik sözcügü erkekler için kullanildiginda bana bir yüzün ve kimi zaman erkeksi zarifligi de ekledigim bir bedenin uyumlu niteligini belirtir.O zaman güzellik hayran olunacak, baskin,egemen hareketlere eslik eder.Çok özel ahlaksal tutumlarin bu hareketleri ortaya çikardigini düsünürüz ve böyle erdemlerin içimizdeki kültürü sayesinde, erkek sevgililerimizde dogal olarak bulunan bu gücü zavalli yüzlerimize, hasta bedenlerimize verebilecegimizi umariz.Yazik!Onlarin aslinda hiç de sahip olmadiklari bu erdemler bizim zayifligimizdir."
Author: Jean Genet
23. "Karin kaslari feci gelismisti. Mükemmeldi. Tamamen dokunulasiydi. On yedi yasindaki bir erkekte (tahminimce yasi buydu) görmeyi bekledigim türden bir karin degildi bu ama evet, sikâyetim yoktu. Konusamiyordum. Öylece bakakalmistim."
Author: Jennifer L. Armentrout
24. "Bu kasabada sadece bir tane trafik lambasi oldugunun farkindasin, degil mi?" Simdi sanki nasil bu kadar ahmak oldugumu sorguluyormusçasina her iki kasini da kaldirdi ve ben o zaman gözlerinde ki piriltinin anlamini çözdüm. asagilarcasina gülüyordu bana.Bir an için tek yapabildigim ona bakmak oldu. Muhtemelen, gerçek hayatta gördügüm en seksi erkekti ve tam bir öküzdü"
Author: Jennifer L. Armentrout
25. "Bir gün, güzellik ve çirkinlik bir deniz kiyisinda karsilastilar ve dediler, 'haydi denize girelim.' Giysilerini çikartip suda yüzdüler. Bir süre sonra, çirkinlik kiyiya dönüp, güzelligin giysilerine büründü ve yoluna gitti. Güzellik de denizden çikti, kendi giysilerini bulamadi; ama çiplak olmak utandiriyordu onu, çaresiz çirkinligin giysilerine büründü ve yoluna devam etti güzellik. O gün bugündür, erkekler ve kadinlar onlari birbirine karistirir. Ancak içlerinden güzelligin yüzünü önceden görmüs kimileri vardir ki, giysilerine bakmaksizin tanirlar onu. Ve yine çirkinligin yüzünü bilen kimileri vardir ki, gözlerinden tanirlar çirkinligi."
Author: Kahlil Gibran
26. "Ataerkik düzendeki sinifin baslica etkilerinden biri, bir kadini bir digerinin karsisina koymaktir. Geçmiste fahiselerle namuslu kadinlar karsilastirilirken, günümüzde de çalisan kadinlarla ev kadinlari karsi karsiya getirilmektedir. Bu kadinlardan birincisi ötekinin sahip oldugu "güvenlik" ve sayginliga gipta ederken, ikincisi de kendisine sayginlik kazandiran sinirlamalarin ötesinde, özgürlük, serüven, dünyayi tanimak diye adlandirdigi birinci kadinin yasantisina özlem duyar. Ikili düzen standardinin çesitli elverisliliklerinden yararlanan erkek, her iki kadinin da dünyasini paylasir ve üstün toplumsal ve ekonomik gücü ile de birbirlerine yabancilasmis bu kadinlari birbirlerine rakip duruma getirir."
Author: Kate Millett
27. "Yeterince erkeksi ya da kadinsi olmamak, dogal yapiya aykiri düsmek gibi gösteriliyor. Ve hepimiz kadin ya da erkek olarak dogdugumuz için, cinsel kisiligimizi yitirirsek yok olacagimiz gibi bir düsünceye uyarlanmak isteniyoruz."
Author: Kate Millett
28. "Bütün kadinlar erkeklerden daha maddecidir. Biz asktan muazzam bir sey yapariz, onlarsa her zaman terre-a-terre."
Author: Leo Tolstoy
29. "Iki tip ögretmen vardir: Kati olanlar ve yumusak olanlar. Yumusak ögretmenler içtenlikle yardim etmek isteyebilir ya da ezilirler. Genellikle heyecanlidirlar ve çocuklardan korkarlar. Özellikle de lisedeki erkek ögrencilerden. Kati olanlar ise bambaska bir hikâyedir. Onlar köpekbaligi gibidir. Sudaki kan kokusuyla sizi yemeye hazirlanan makinelerdir.(syf. 12)"
Author: Lili St. Crow
30. "Giden bir erkek, asla geri dönmemelidir."
Author: Marc Levy
31. "Simdi benden de güce ya da kendi kararimi verme hakkina sahip olmasizin yalnizca bir öpücük veya tatli bir fisiltiyla sevisip, kadinlarla erkeklerin yatak odalarinda yaptiklari diger tüm seyleri yaparak ikna gücümü kullanmam mi isteniyordu? Maalesef bunu düsünmek bile midemi bulandiriyordu.(syf. 50)"
Author: Margaret Peterson Haddix
32. "… hanimlarin görevi nahos durumlardan uzak durmaktir. Böylelikle ruhlarimiz – ve alnimiz – hüznün kiriyle kararmaz. Kadinlar çiçekler kadar narindirler, dünyaya renk ve güzellik katmak için var olurlar. Can sikici konularla ugrasmak erkeklerin görevidir.(syf. 23 – 24)"
Author: Margaret Peterson Haddix
33. "Sahi mi?'' Dudaklari kivrildiginda, bu kez hiç de eglenmedigi anlasiliyordu. ''Hala her yerinde izimi tasiyorsun.''Elena ellerini sivazladi. Lanet olasi sim, yapissmis gibi görünüyordu. ''Yikaninca geçer.''''Belki.''''Dua et de geçsin. Karanlikta piriltilar saçan bir avci hiçbir isine yaramaz.''Raphael'in gözlerinde fazlasiyla erkeksi bir kivilcim çakti. ''Istersen yalayabilirim."
Author: Nalini Singh
34. "...Bana öyle geliyor ki, Pythagorasçilar bazilarinin düsündügü gibi, ögretilerini paylasmaktan duyduklari kiskançliktan degil de, büyük insanlara ait böylesine güzel ve binbir zorlukla dolu kesif, maddî bir kazanci olmaksizin kalem oynatmayi sikici bulan ya da baskalarinin yüreklendirip örnek olmasiyla hür felsefe çalismasina özendirilse de aklî donukluklarindan ötürü filozoflar arasinda tipki bal arilarinin arasindaki erkek arilar gibi duran kisilerce hor görülmesin diye böyle yapiyordu."
Author: Nicolaus Copernicus
35. "Yazik ki erkekler, simartildiklari zaman nerede durmalari gerektigini çogu zaman bilemezler."
Author: Oğuz Atay
36. "Gördügünüz gibi Ölüm'üm ben, ama korkmaniz gerekmez, çünkü resimim de. Yine de benden korktugunuzu gözlerinizden okuyorum. Oynadiklari oyuna kendilerini kaptiran çocuklar gibi, benim gerçek olmadigimi bile bile, ölümün kendisiyle karsilasmis gibi dehsete kapilmaniz hosuma gidiyor. Bana baktikça, o kaçinilmaz son vakit gelip çatinca korkudan nasil altiniza dolduracaginizi seziyorsunuz. Bu bir saka degil; ölümle karsilastiginda, özellikle aslan huylu erkeklerin büyük çogunlugu, kendilerini koyuverirler. Binlerce kere naksettiginiz savas alanlari, sanildigi gibi kan, barut ve kizismis zirh degil, bu yüzden bok ve çürümüs et kokar."
Author: Orhan Pamuk
37. "Hiçbir seyi, kendimi erkeklere begendirmek için ögrenmedim. Hiçbir zaman erkeklerin önünde kizarmadim ve onlardan bir iltifat beklemedim. Bu hâl beni müthis bir yalnizliga mâhkum etti."
Author: Sabahattin Ali
38. "Dünyada sizden, yani bütün erkeklerden niçin bu kadar çok nefret ediyorum, biliyor musunuz? Sirf böyle en tabii haklariymis gibi insandan birçok seyler istedikleri için. Beni yanlis anlamayin, bu taleplerin muhakkak söz haline gelmesi sart degil. Erkeklerin öyle bir bakislari, öyle bir gülüsleri, ellerini kaldirislari, hulasa kadinlara öyle bir muamele edisleri var ki… Kendilerine ne kadar fazla ve ne kadar aptalca güvendiklerini fark etmemek için kör olmak lazim. Herhangi bir sekilde talepleri reddedildigi zaman düstükleri saskinligi görmek, küstahça gururlarini anlamak için kafidir. Kendilerini daima bir avci, bizi zavalli birer av olarak düsünmekten asla vazgeçmiyorlar. Bizim vazifemiz sadece tabi olmak, itaat etmek, istenilen seyleri vermek. Biz isteyemeyiz, kendiligimizden bir sey vermeyiz. Ben bu ahmakça ve küstahça erkek gururundan tiksiniyorum. Anliyor musunuz?"
Author: Sabahattin Ali
39. "Biz erkek kismi günesin,havanin,suyun çocuklariyiz belki,ama kadinlar muhakkak topraktan."
Author: Sait Faik Abasıyanık
40. "Tapilmak, özgür olmak demek degildir. Çünkü tapinma eylemi baska birisinin kafasinda olmaktir; o kafa da Erkek kafasidir. Böylece tarih boyunca, kültürün her evresi ve her türünde, kadinlar bedensel islevleri yüzünden ezilmislerdir."
Author: Shulamith Firestone
41. "Görüyorsunuz ya, ne zaman Tanri'yi aramaya kalksam, bir erkeklekarsilasiyorum; hangi dine yönelecegimi sasirdim."
Author: Simone De Beauvoir
42. "Richie, "Seni okulda gördüm," dedi. Sonra arkasinda sessizce duran Stan'i hatirladi. Ben'e, "Iste bu da Erkek Stan Uris," dedi. "Yahudi o. Ayrica Ðsa'yi da öldürmüs. Daha dogrusu, Victor Criss geçenlerde bana öyle söyledi. O günden beri Stan'in pesini birakmiyorum. O kadar yasli olduguna göre bize bira almayi basarabilir. Öyle degil mi, Stan?"
Author: Stephen King
43. "Sairin bana siirinde okudugu Troya'nin dususu hikayesinde kralin kizi Cassandra olacaklari onceden goruyor ve Troyalilarin buyuk ati sehre sokmalarini onlemeye calisiyor, ama onu kimse dinlemiyordu: Uzerrindeki lanetti bu, hakikati gorecek, bunu soyleyecek, ama onu kimse duymayacakti. Erkeklerden ziyade kadinlarin uzerindeki bir lannetir bu. Erkekler hakikatin kendilerine ait olmasini, kendi kesifleri, kendi mulkleri olmasini ister."
Author: Ursula K. Le Guin
44. "Bütün bu yüzyillar boyunca kadinlar, erkegi oldugundan iki kat büyük gösteren bir ayna görevi gördüler, büyülü bir aynaydi bu ve müthis bir yansitma gücü vardi. Böyle bir güç olmasaydi dünya hâlâ bataklik ve balta girmemis ormanlardan ibaret olurdu. Savaslarda zafer kazanildigi duyulmazdi... Çar ve Kayzer ne taç giyerler, ne de tahttan inerlerdi. Uygar toplumlarda hangi ise yararlarsa yarasinlar, bütün siddet ya da kahramanlik eylemlerinde aynalar gereklidir. Iste bu yüzden Napoléon da Mussolini de kadinlarin erkeklerden asagi oldugunda bu kadar israrcidirlar, eger onlar asagida olmasalardi kendileri büyüyemezlerdi."
Author: Virginia Woolf
45. "Bütün çaglarin trajedisi bu. Ku-ya-ra; 'Kumda yatma rahatligi.' A-da-ko: 'Agaç dali kompleksi.' Simdi kumda yattigim için kuyara diyorum. Daha da genisletilebilir. Kuyara, alisilmis tatlarin sürüp gitmesindeki rahatliktir. Düsünmeden uyuyuvermek. Biteviye geçen günlerin kolayligi. Ya adako? Agaç dalindaki, gövdeden ayrilma egilimini fark ettin mi bilmem? Hep öteye öteye uzar. Gövdenin topraga kök salmis rahatligindan bir kaçistir bu. Özgürlüge susamisliktir. Buna ben 'agaç dali kompleksi' diyorum. Genç hastaligidir. Çogunlukla kuyara disidir. Adako erkek. Pek seyrek cins degistirdikleri de olur. Agaç dali kompleksine tutulmus kisi tedirgindir. Insanlarin agaç dallarini budayip gövdeye yaklastirdiklari gibi, yakinlari onun içindeki bu Adako'yu da budarlar. Onu gövdeden ayirmamak için ellerinden geleni yaparlar. Kimi insana ne yapilsa yarari olmaz. Asi daldir o. Ayrilir. Balta islemez ona."
Author: Yusuf Atılgan

Erkek Quotes Pictures

Quotes About Erkek
Quotes About Erkek
Quotes About Erkek

Today's Quote

In a land of fear... incorruptibility is like a lamp set upon a stand, giving light to all in the house."
Author: Alan Paton

Famous Authors

Popular Topics