Top Felsefe Quotes

Browse top 4 famous quotes and sayings about Felsefe by most favorite authors.

Favorite Felsefe Quotes

1. "....Antik dönemde filozoflar,insanin mutlu olabilmesi için hangi maddi kosullarin gerekli hangilerinin gereksiz oldugu konusunda atesli tartismalar girmislerdir.Örnegin Epikür, insana yalnizca yemek ve barinagin yeterli oldugunu iddia ediyor, felsefeyle akil yürüten akilci insanlarin pahali evlerden ve mükellef yemeklerden kolayca vazgeçebileceklerini söylüyordu.Ancak ayni konuya yüzlerce yil sonra yeniden deginen Adam Smith,Uluslarin Zenginligi adli eserinde, modern ve maddiyatçi toplumlarda, insanlarin, fiziksel yasamin devamliligi açisindan hiç de gereksinimleri olmayan sayisiz seyle çevrili oldugunu,ancak pratik hayatta gereksiz gibi görünen birçok seyin,toplumun gözünde "gereksinimler" kategorisinde yer aldigini anlatiyordu.Bu "gereksinimler" olmadan hiç kimse, toplum içinde sayildigini hissedemiyor ve onlara sahip olmadan psikolojik açidan rahata eremiyordu."
Author: Alain De Botton
2. "Insan, insanlara var olmadiklarini inandirmak için bir felsefe incelemesine güvenemezdi. Bunun bir eylem olmasi gerekiyordu, gerçekten öylesine umutsuz bir eylem ki görüntüleri silsin götürsündü ve dünyanin hiçligini gün isigina göstersindi.Bir patlama, kan içinde genç bir beden halinin üstünde, bir kagida yazilmis sözcükler: Kendimi öldürüyorum, çünkü var degilim. Ve siz de insan kardeslerim, hiçsiniz!"
Author: Jean Paul Sartre
3. "...Bana öyle geliyor ki, Pythagorasçilar bazilarinin düsündügü gibi, ögretilerini paylasmaktan duyduklari kiskançliktan degil de, büyük insanlara ait böylesine güzel ve binbir zorlukla dolu kesif, maddî bir kazanci olmaksizin kalem oynatmayi sikici bulan ya da baskalarinin yüreklendirip örnek olmasiyla hür felsefe çalismasina özendirilse de aklî donukluklarindan ötürü filozoflar arasinda tipki bal arilarinin arasindaki erkek arilar gibi duran kisilerce hor görülmesin diye böyle yapiyordu."
Author: Nicolaus Copernicus
4. "Felsefe, insanin gücü ölçüsünde yüce Yaratici/lar olanin fiillerine benzemesidir."
Author: Rüzgar Yılmaz

Felsefe Quotes Pictures

Quotes About Felsefe
Quotes About Felsefe
Quotes About Felsefe

Today's Quote

See, the ‘small stuff' is what makes up the larger picture of our lives. Many people are like you, young man. But their perspective is distorted. They ignore ‘small stuff,' claiming to have an eye on the bigger picture, never understanding that the bigger picture is composed of nothing more than-are you ready?- ‘small stuff'."
Author: Andy Andrews

Famous Authors

Popular Topics