Top Insan In Urdu Quotes

Browse top 28 famous quotes and sayings about Insan In Urdu by most favorite authors.

Favorite Insan In Urdu Quotes

1. "Bir hatirayi digerine bir fotograf albümü degil yasayan bir insan baglar."
Author: Baris Biçakçi
2. "Sen el kadar bir kadinsindirSabahlara kadar beyaz ve kirpikliBazi agaçlara kapi komsuBazi çiçeklerin andirdigiIs bu kadarla bitse iyiBir insan edinmissindir kendineBir sarki edinmissindir, bir umutGüzelsindir de oldukça, çocuksundur daSaçlarinla beraber penceredeykenBesbelli arandigindan haberliGemiler eskirken, deniz eskirken limandaSevgili"
Author: Cemal Süreya
3. "Antropologlar, yasam biçimlerimizin, inandigimiz degerlerin, mümkün olan yegâne yasam biçimleri ve degerler olmadigini; baska yasam tarzlarinin, baska deger sistemlerinin de insan topluluklarinin mutluluga ulasmasina imkân vermis oldugunu ve hâlâ da vermeye devam ettigini kanitlamaya çalisirlar. Dolayisiyla antropoloji, böbürlenmelerimize gem vurmaya, baska yasam tarzlarina saygi duymaya, bizi sasirtan, soke eden ya da tiksindiren baska usulleri ögrenmek suretiyle kendimizi sorgulamaya çagirir bizleri....Antropologun kendine özgü kültürler arasindaki farklara gösterdigi dikkat ve duydugu saygi, yaklasiminin özünü olusturur."
Author: Claude Lévi Strauss
4. "Ve insan bedeni ölürse, cehennemin ateslerinden ne olmak için dogduysa o olacak. -108"
Author: Darynda Jones
5. "Insanin bütün isi gücü, sanirim vida degil insan oldugunu her an kendi kendisine kanitlamaktir."
Author: Fyodor Dostoyevsky
6. "Baylar, belki de gerçekten, her insan için en yüksek çikarindan bile degerli ya da (mantik çerçevesi içinde kalmak için) daha yararli olan (ama demin bahsettigim listeye girmeyen), bütün çikarlarinin üstünde, gerektiginde insanin ugruna bütün kurallari çignemeye hazir oldugu, yani akla, serefe, huzura, refaha, kisacasi tüm güzel ve faydali seylere karsi gelebilecegi bir çikar vardir baylar."
Author: Fyodor Dostoyevsky
7. "Insanlardan nefret ettigin anlamina gelmez bu, ne diye onlardan nefret edesin ki? ne diye kendinden nefret edesin ki? keske insan türüne ait olmak, o dayanilmaz ve sagir edici gürültüyü de beraberinde getirmeseydi; keske hayvanlar aleminden çikip asilan o birkaç gülünç adimin bedeli, sözcüklerin, büyük tasarilarin, büyük atilimlarin o dinmek bilmeyen hazimsizligi olmasaydi! karsi karsiya getirilebilen basparmaklara, iki ayak üstünde durusa, omuzlar üzerinde basin yarim dönüsüne fazla agir bir bedel bu. yasam denen bu kazan, bu firin, bu izgara, bu milyarlarca uyari, kiskirtma, tembih, coskunluk, bu bitmek bilmeyen baski ortami, bu sonsuz üretme, ezme, yutma, engelleri asma, durmadan ve yeniden bastan baslama makinesi, senin degersiz varolusunun her gününü, her saatini yönetmek isteyen bu yumusak dehset."
Author: Georges Perec
8. "Su dünyada insanlar can sikici olmayan seylerden hemen bikarlar. Bikmadiklari seyler ise çogunlukla can sikici seylerdir. Bu her seyde böyle olur. Benim sikilmaya harcayacak zamanim var, ama bir seylerden bikmaya harcayacak zamanim yok. Çogu insan bu ikisi arasindaki ayrimi yapamaz."
Author: Haruki Murakami
9. "Bir bakima, insan gördüklerinin toplami kadar uyanik, görmedigi seylerin sonsuzlugu kadar uykuda oluyor"
Author: Hasan Ali Toptas
10. "Bu bencil dünyada bir sürü insan size duygularla ilerlenemeyecegini, ahlak kurallarina fazla saygi göstermenin yürüyüsü geciktirdigini söyleyeceklerdir; kendisine hiçbir yararlari olmadigi bahanesiyle, bir küçügü inciten, yasli bir kadina karsi kabalik suçu isleyen, iyi bir yasli adamin yaninda bir sikintiya katlanmaya yanasmayan, görgüsüz, bilgisiz ya da gelecegi göremeyen insanlar göreceksiniz; daha sonra, bu adamlarin kirip geçemeyecekleri dikenlere takildiklarini, hiç ugruna yasamlarini yaktiklarini göreceksiniz; oysa görev kuramina erkenden alismis insan hiçbir engelle karsilasmayacaktir; belki de o denli çabuk erisemeyecektir amacina, ama yeri saglam olacak, ötekilerinki yikildigi zaman onunki kalacaktir."
Author: Honoré De Balzac
11. "Camin öte tarafindan bana baktiklarini görmek için dönmem gerekli degil. Saskinlik ve tiksintiyle sirtimi gözlerler simdi; kendileri gibi bir kimse, bir insan oldugumu düsünüyorlardi, ama onlari aldattim ben. Bir adam görünüsünü ansizin kaybettim; bu insansal salondan bir yengecin kiçin kiçin disari çiktigini gördüler. Maskesi düsmüs yabanci kaçti artik, oyun devam ediyor. Ardimda bir yigin gözün ve korkuya kapilmis düsüncenin kaynayip durdugunu düsünmek canimi sikiyor.Sokagin öte yanina geçiyorum."
Author: Jean Paul Sartre
12. "Gerçekte, uykudan uyanip da kendi kendisiyle karsilasmayan insan yoktur."
Author: Jorge Luis Borges
13. "Tek bir insanin yaptigi, sanki bütün insanlar tarafindan yapilmis gibidir. Bu nedenle cennet bahçesindeki söz dinlemezligin bütün insanligi kirletmesi haksizlik sayilmaz; gene bu nedenle tek bir Yahudi'nin çarmiha gerilmesinin insanligi kurtarmaya yetmesi de haksizlik sayilmaz. Belki de Schopenhauer hakliydi; ben baskalariyim, her insan bütün insanlardir. Shakespeare de neredeyse, zavalli John Vincent Moon'dur."
Author: Jorge Luis Borges
14. "Pride! In English it is a Deadly Sin. But in Urdu it is fakhr and nazish - both names that you can find more than once on our family tree."
Author: Kamila Shamsie
15. "Mesleki konumlarindan hosnut olmayan, bundan sikâyet eden, ama islerinde kalan insan sayisini bir bilseydin! Insan varligi degisimden, yenilikten korkar ve çogu zaman, çok güç olsa bile, alisildik kosullarda kalmayi, pek iyi tanimadigi yeni bir duruma geçmek için digerini terk etmeye tercih eder. Platon'un Magarasi'dir bu! Bugün birçok insan farkinda olmadan Platon'un Magarasi'nda yasiyor. Meçhul karsisinda yaman bir korkulari var ve kisisel olarak onlari etkileyecek her degisimi reddediyorlar."
Author: Laurent Gounelle
16. "Modern dünyanin adaletsizliklerine en büyük korumayi saglayan, bu adaletsizliklerin dogru oldugunu degil, kaçinilmaz oldugunu ileri süren görüstür; "Her zaman zenginler ve fakirler olacaktir," ya da "Her zaman üste çikacak birileri olacaktir." Eski Roma'da insanlarin söyle dediklerine eminim: "Kalabaliklari birbirlerini öldüren gladyatörleri seyretmekten alikoyamazsiniz; ne yapalim, insan dogasi böyle. Demek istedigim, birbirini kiliçla dogramak yerine, birbirine gol atmaya çalisan insanlari seyrederek eglenecek bir toplum asla olmayacak! Böyle bir seye siz inanabilir misiniz?"
Author: Mark Steel
17. "Çaglardir bir insan sevgili ile birlikte olmadim. Ama senin tadin...ilgimi çekiyor."
Author: Nalini Singh
18. "…çünkü yoruldum, çünkü her seyi birbirine karistirdim, çünkü bu dünyada gizli mezhep sorunu bile gelip beni buldu fakat sevebilecegim bir kadin, bol para, insan yakinligi beni hiç bulamadi. Ben de üç yil, dört ay önce acilastim, huysuzlastim, hiçbir seyi begenmez oldum; para kazanamayacagimi, insanlari sevemeyecegimi anlayinca uzaklara gittim, kimse beni bulmasin diye. Onlar da beni ciddiye aldilar, gelmediler…"
Author: Oğuz Atay
19. "Ilham Ilham sözcügü tehlikelidir.Ilk önce ilhamdir,sonra izleme,ardindan da taklit olur ve bir bakarsiniz bir kopya olmussunuz.Kimseden ilham almaya gerek yok.Gerekli olmasinin yani sira,ayrica tehlikelidir de.Her birey essizdir.Hiç kimse digerini takip edemez.Ilham bir lanete dönüsmektedir,bir lütfa degil.Her kaynaktan ögrenin,karsilastiginiz her essiz varliktan keyif alin ama kimseyi takip etmeyin ve asla baska birisi gibi olmayin.Sadece kendiniz olabilirsiniz.Milyonlarca insan için,ilham kaynagi olan kisilerin kendilerinin hiç kimseden ilham almamis olmasi çok garip bir olaydir.Ama kimse bunu fark etmez.Gautama Buda hiç kimseden etkilemedi ve bu da onu müthis bir ilham kaynagi haline getirdi.Sokrates kimseden etkilenmedi ki onu da böylesine essiz kilan buydu.Ilham kaynagi olarak düsündügünüz bütün bu insanlar baskalarindan etkilenmediler. Evet,ögrendiler ve birçok insani anlamaya çalistilar,farkli kisilikleri sevdiler ama kimseyi takip etmediler.Kendileri olmayi denediler."
Author: Osho
20. "Bir insan bunca yil bekleyerek ve ruhunda hiçbir sey degismeden yasamaya devam edemez, diye düsündüm. Birkaç adim ötede seninle hiç degismemis olarak karsilasmak - bu bana o anda, uzaklardayken tutundugum ve simdi, tam da gerçeklesecekken, yikilan umarsiz bir yanilsama gibi geldi."
Author: Pascal Mercier
21. "Seanabhean is ea mise anois go bhfuil cos léi insan uaigh is an chos eile ar a bruach. Is mo bogradh is cruatan curtha agam díom ón gcéad lá do saolaíodh me go dtí an lá atá inníu ann. Dá mbeadh 'fhios agam go mbeadh a leath, ná a thrian, i ndán dom ní bheadh mo chroí ná m'intinn chomh haerach ná chomh misníúil is do bhí i dtosach mo shaoil."
Author: Peig Sayers
22. "Kimse kimseye acimasaydi, hiç bir insan acinacak halde bulunmazdi."
Author: Peyami Safa
23. "Bir insan tanrilarin varligina hiç inanmasa da, eger ayni zamanda dürüst bir mizaci varsa, böyle kisiler insanlardaki kötülükten nefret eder; yanlisliklara karsi olan nefretleri, onlari yanlis isler yapmaktan uzaklastirir; haksizliktan kaçinirlar ve namuslu yasarlar"
Author: Plato
24. "Bir aksam eve dönerken mahallenin bakkalina ugramis, öteberi almistim. tam kapidan çikacagim sirada, karsi evin bir odasinda kira ile oturan bekarin radyosu weber'in oberon operasi uvertürünü çalmaya basladi. az daha elimdeki paketleri yere düsürecektim. maria ile beraber gittigimiz birkaç operadan biri de buydu ve onun weber'e hususi bir muhabbeti oldugunu biliyordum; yolda hep onun uvertürünü islikla çalardi. kendisinden daha dün ayrilmis gibi taze bir hasret duydum. kaybedilen en kiymetli esyanin, servetin, her türlü dünya saadetinin acisi zamanla unutuluyor. yalniz kaçirilan firsatlar asla akildan çikmiyor ve her hatirlayista insanin içini sizlatiyor. bunun sebebi herhalde "bu öyle olmayabilirdi!" düsüncesi yoksa insan mukadder telakki ettigi seyleri kabule her zaman hazir."
Author: Sabahattin Ali
25. "Bu aksam anladim ki, bir insan diger bir insana bazen hayata baglandigindan çok daha kuvvetli baglarla sarilabilirmis. Gene bu aksam anladim ki, onu kaybettikten sonra, ben dünyada ancak kof bir ceviz tanesi gibi yuvarlanip sürüklenebilirim."
Author: Sabahattin Ali
26. "Sarildi.Onu kendi yatagina götürdü.Yorgani üstlerine çekti;sogumaya baslayan vücudu isitmaya çalisti.Vücudunu,hayatiyetini bu soguk insana asilamaya ugrasti.Sonra,âciz,onu köse minderinin üzerine atti.Bütün arzusuna ragmen o gün aglayamadi.Gözleri yandi,yandi,bir damla yas çikarmadi.Aynaya bakti.En büyük kederin karsisinda,bir gece uykusuz kalmis insan çehresinden baska bir çehre almak kabil olmayacak miydi?"
Author: Sait Faik Abasıyanık
27. "Yeniden dogulmaz. Dogsan bile n'olacak? Seni iki senede, iki senede degil, iki günde ayni insan ederiz. Ayni kendini düsünen, ayni haris, ayni kiskanç, ayni kötü huylu, ayni sarhos, ayni budala oluverirsin. Seni ayni hastalikla yikmak için elimizde her sey var."
Author: Sait Faik Abasıyanık
28. "Sizler, tanimadigim okurlarim, sizler bize oranla muhtemelen çocuksunuz (sonuçta bizim arkamizda TekDevlet var ve haliyle insan için en mümkün en yüksek doruklara erdik). Ve tipki çocuklar gibi, aci seyleri ancak tatli ve kalin bir macerayla kaplayip verirsem yutacaksiniz."
Author: Yevgeny Zamyatin

Insan In Urdu Quotes Pictures

Quotes About Insan In Urdu
Quotes About Insan In Urdu
Quotes About Insan In Urdu

Today's Quote

On a slightly unconnected note, I am sorry to report that babies, as a collective species, are largely oblivious to my charms."
Author: Amruta Patil

Famous Authors

Popular Topics