Top Istek Quotes

Browse top 9 famous quotes and sayings about Istek by most favorite authors.

Favorite Istek Quotes

1. "Hapisteki sairin dedigi gibi, her insan sevdigi seyi öldürür. Ceza ögesi budur belki de.(syf. 100)"
Author: Anthony Burgess
2. "O gün kapkaranlik sokaklarda dolastim sokaklarda.Içimde, bu sölen sofrasina çikarip "bu da benden!" diye koyacak birsey yoktu.Renkli giysileri içinde güzel bacaklarini,muhallebi karinlarini,gögüslerini gösteren,saçlarindan isiltilar saçilan kizlar bende yalnizca ve yalnizca bir kesis olma istegi uyandiriyordu.Bu istek de öfkelendiriyordu beni.Insanin en temel meselelerinden birine, "Arzu etme aci çekersin!" kaypak bilgeligiyle karsilik verenlere,insanlari gömdükleri gibi meselelerini de gömebileceklerini düsünen kazma-kürek erbabina öfke duyuyordum."
Author: Baris Biçakçi
3. "Mantik, kuskusuz iyi seydir, ama olup olacagi bir mantiktir ve insanin düsünme gereksinmesini gidermekten öteye geçemez; oysa istek yasamin ta kendisidir, hem de en basit davranistan yüce mantiga kadar. Gerçi istegin eline kalmis bir yasam çogu zaman deli zirvasindan baska bir sey degildir, ama unutmayalim, gene de yasamdir, kare kökü almak degil."
Author: Fyodor Dostoyevsky
4. "Kadin olsaydiniz, hiçbir sey düzeltmeyen, ama her seyi düzelttikleri sanilan özenlere konu oldugunu gördükçe, gururlu bir ruhun nasil tiksintiyle karisik hüzünlere kapildigini anlardiniz. Birkaç gün, pohpohlanacagim, yapilan haksizlik bagislattirilmak istenecek. O zaman en akla uymaz istekleri bile kabul ettirebilirim. Bu düsüs, her seyin unutulduguna inanildigi gün sona eren bu oksayislar, beni alçaltiyor. Efendisinin iyiliklerini yalniz onun kusurlarina borçlu olmak..."
Author: Honoré De Balzac
5. "Yasamak ve üretmek için gerekli olanlari elde etmekten baska insanoglunun en en çok istedigi sey geriye kendisinden bir iz birakmaktir; belki de kendisinin gerçekten var oldugunu ispatlayacak bir kanit birakma pesindedir, bu kaniti bir tahta üzerine, tas üzerine ya da diger insanlarin yasantilari üzerine birakir. Bu derin istek herkes de vardir; tuvalet duvarlarina ayip ifadeler yazan çocuktan kendi imajini insan soyunun zihnine kaziyan Budda'ya kadar Yasam öylesine gerçek disi ki… Var oldugumuz konusunda ciddi kuskularimiz oldugunu ve bunu kanitlamaya çalistigimizi düsünüyorum."
Author: John Steinbeck
6. "Aski ölçmek, sinamak, denemek ve kurtarmak için aska yönelttigimiz bütün bu sorular belki de her seyin yanisira aski kisaltmaya da yariyor. Belki de sevemememizin nedeni çok sevmek istememiz, yani karsimizdaki kisiden hiçbir istekte bulunmaksizin, ondan onunla birlikte olmaktan baska bir sey istemeksizin kendimizi ona verecek yerde ondan bir sey (ask) talep etmemizdir."
Author: Milan Kundera
7. "ÇOCUKLAR GIBIBende hiç tükenmez bir hayat vardi Kirlara yayilan ilkbahar gibi Kalbim hiç durmadan hizla çarpardi Gögsümün içinde ates var gibi Bazi nur içinde, bazi sisteyim Bazi beni seven bir gögüsteyim Kah el üstündeydim, kah hapisteydim Her yere sokulan bir rüzgar gibi Askim iki günlük iptilalardi Hayatim tükenmez maceralardi Içimde binlerce istekler vardi Bir sair, yahut bir hükümdar gibi Hissedince sana vuruldugumu Anladim ne kadar yoruldugumu Sakinlestigimi, duruldugumu Denize dökülen bir pinar gibi Simdi siir bence senin yüzündür Simdi benim tahtim senin dizindir Sevgilim, saadet ikimizindir Göklerden gelen bir yadigar gibi Sözün siirlerin mükemmelidir Senden baskasini seven delidir Yüzün çiçeklerin en güzelidir Gözlerin bilinmez bir diyar gibi Basini gögsüme sakla sevgilim Güzel saçlarinda dolassin elim Bir gün aglayalim, bir gün gülelim Sevisen yaramaz çocuklar gibi"
Author: Sabahattin Ali
8. "Ben'in islevsel önemi, devinim üzerindeki kontrolün normal olarak onun payina düsmesinde ifadesini bulur. Ben'in, O ile iliskisi atin coskun gücünü dizginlemesi gereken binici gibidir, bir farkla; binici bunu kendi gücüyle yapmayi denerken, Ben ödünç aldigi güçlerle yapmaya çalisir. Bu benzetme bizi biraz daha ileriye götürür. Tipki attan düsmek istemedigi için baska çaresi kalmayan ve atin onu kendi istedigi yere götürmesine riza gösteren binici gibi, Ben de O'nun isteklerini, kendi istekleriymis gibi eyleme geçirmeye çalisir."Sigmund Freud, ‘Ben ve O', sayfa 49"
Author: Sigmund Freud
9. "Öyle bir an geliyor ki,insanin içinde bir seyler kiriliyor;ne enerji ne istek kaliyor. Yasamak gerekir diyorlar ama yasamak son vadede intihara sürükleyen bir sorun"
Author: Umberto Eco

Istek Quotes Pictures

Quotes About Istek
Quotes About Istek
Quotes About Istek

Today's Quote

I had a book that was given to me as a kid that was called 'Faeries.' It was this dark, sinister book with pictures that used to scare me because they were these creepy little creatures. But, I was always really drawn to that fantasy world, more than a sci-fi world, in terms of outer space stuff."
Author: Anna Silk

Famous Authors

Popular Topics