Top Kavga Quotes

Browse top 7 famous quotes and sayings about Kavga by most favorite authors.

Favorite Kavga Quotes

1. "Kavgalar tatliya baglanabilir, ama baskalarini mahcup düsürenler asla tümüyle unutulamaz."
Author: Anita Brookner
2. "Müsaadenle bir hikâye anlatayim?" dedi Sems. Ve iste sunu nakletti. Vaktiyle biri Farisi, biri Arap, biri Türk, biri Rum dört ortak varmis. Ellerine geçen parayla ne yapacaklarina karar verememisler. Farisi, "Haydi, 'engür' alalim" demis; Arap'sa "O da ne öyle, istemem; 'ineb' alalim" demis; Türk'se tutturmus "Üzüm de üzüm" diye; bu arada Rum kararliymis, "Geçin hepsini, 'ingabil' alacagiz" demis. Çok geçmemis, kafadarlar kavgaya tutusmus. Nihayet dördünün de ayni seyi istediklerini anlamislar. Ama bu sefer yeni bir tartisma çikmis aralarinda. Her biri kendi üzümünü begenirmis. Biri kara, biri yesil, biri sari, biri mor üzüm salkimi tasirmis. Hepsi kendi üzümünü yere göge koyamazmis. Neyse ki oradan gönüllere tercüman bir Sufi geçiyormus. Kavga ettiklerini duyunca dört saticidan birer salkim üzüm almis, bir kaba koyup üzümleri ezmis. Üzümün suyunu çikarip kabugunu atmis. Çünkü aslolan meyvenin özüymüs, posasi degil."
Author: Elif Shafak
3. "Sen daha bunlari bilmeyecek kadar toysun ama bir adamin aski mizacinin davamidir, evlat. Yani erkek kavgaci ise sevdasi da kavgalarla dolu olur. Kendine hep düsmanlar bulur. Sakin ve nazik ise sevdasi merhem gibi, bal gibidir. Eger kendisine acirsa ve zayifsa, aski da un ufak olup dagilir. Yok, eger neserli bir herifse sevdasi da senlikli olur."
Author: Elif Shafak
4. "Aski aramadan evvel düsün bir,ya benden nasil bir asik olur?Insanin sevdasi karakterinin yansimasidir.Sen kavgaci isen, ha bire öfkeli, aski da bir cenk gibi yasarsin.Gönlü pak olanin sevgisi de saf olur."
Author: Elif Shafak
5. "Karikoca arasinda geçenleri, nasil sevistiklerini kimse bilmemeli, hiç kimse. Kavgalarini öz analarindan bile saklamali, birbirlerinden sikâyet ederek kimseden hakemligini istememelidirler. Her müskülü kendi aralarinda halletmeleri lazimdir. Ask kutsal bir sirdir, sevisenler arasinda ne geçerse, yabanci gözlerden saklanmalidir. Bu onun kutsalligini bir kat daha artirir. Böyle çiftler birbirlerini daha çok sayarlar ki, saygi pek çok seyin temelidir. Ortada ask olduktan, seviserek evlendikten sonra bu sevgi niçin sönsün?"
Author: Fyodor Dostoyevsky
6. "Nedir bürokrasimizdeki en büyük degisme?"American Spoil System" dedikleri, her gelen iktidarin hademeye kadar adam degistirmesidir. Bu, Cumhuriyetle gelmedi. Imparatorluktan Cumhuriyete geçtigimiz zaman böyle bir uygulama yapilmadi. Bu ne zaman geldi? 1970'lerin sag-sol kavgasi içinde; MC (Milli Cephe) hükümetleri, CHP koalisyonlari devrinde ortaya çikti. Herkes tepeden tirnaga degistiriyordu bürokrasiyi. Ve o bürokrasinin, kalemin içinde yetisen insanlari dislayarak yapiyordu bunu.Mesela bizim üniversitemizin, verimsiz, ise yaramayan üyelerini bürokrasiye aktarmasi gibi bir gelenek dogdu 1970'lerden itibaren. Fransa'da hiçbir ciddi profesörü kalkip bir yere müstesar yapamazsin. Adamin böyle bir seye vakti yoktur. Mesela kültür müsaviri olur, ama büyükelçi olur bir ara, devamli bürokraside kalmaz."
Author: Ilber Ortayli
7. "O zamanlar hep ne çok uyudugumu söyler dururdun. Çogu kez ögleye dogru geldiginde uyuyor olurdum. Biraksalar bütün bir gece ve gün boyunca uyuyabilirdim. Belki de yeni bir güne baslayacak, o günü tasiyacak gücü bulamadigimdan uyuyordum. Yatagimda hiçbir sey, disardaki dünyanin acimasiz kavgasi, hatta salondan gelen bizimkilerin tartismalari bile bana dokunmuyordu. Orada öyle, gizlenmis, kimsenin umurunda olmayan bir canliydim ben."
Author: Kürşat Başar

Kavga Quotes Pictures

Quotes About Kavga
Quotes About Kavga
Quotes About Kavga

Today's Quote

Dua. I'm the master of my own fate - I'm the Captain of my soul. I shall never believe that God plays dice with the world."
Author: Albert Einstein

Famous Authors

Popular Topics