Top Korku Quotes

Browse top 80 famous quotes and sayings about Korku by most favorite authors.

Favorite Korku Quotes

1. "Eger seninle evlenirsem, eger her gün bulusursak, seni özleyememekten korkuyorum. Daha kötüsü, senin beni özleyememenden korkuyorum. O zaman, yasamak için elimde çok daha az nedenim kalacak."
Author: Ahmet Ümit
2. "Felek benim gibi taninmis bir bilimadimini ölüme mahkûm ettigi için, belki alti ay sonra bu salonda benim yerime dersi baskasi verecegi için aciyla haykirmaktan zor alikoyuyorum kendimi. Bagirmak istiyorum, çünkü zehirlendigimi, daha önceden bilmedigim yepyeni düsüncelerin ömrümün son günlerinde beni aguladigini, beynime sivrisinekler gibi zehir akittiklarini düsünüyorum. Böyle anlarda durumum bana o derece korkunç görünüyor ki, ögrencilerimin de dehset duyarak yerlerinden firlamalarini, aci çigliklarla kendilerini disari atmalarini bekliyorum."
Author: Anton Chekhov
3. "Ve ben bir adim atarak korkuluga yaklasacagim, saçlarimi balkondan asagi sarkitacagim, kendimi bosluga birakacagim. Yolda karsima iyi niyetli biri çikacak ve soracak olursa, asagidaki insanlari gösterip, bir süre yere paralel gittikten sonra onlara anlayamayacaklari seyler anlattim diyecegim. Öyle olsun."
Author: Baris Biçakçi
4. "... bir armagan, bir mucize oldugu söylenen su hayatin saçma sapan bir sekilde bitebileceginden korktum hep. Içimde böyle bir korku varken de hayatin tam da bu sekilde, yani saçma sapan bir sekilde sürdügünü anlamadim. Asil bundan korkman gerektigini anlamadim."
Author: Baris Biçakçi
5. "Isin en korkunç yani, çocuklarin neden aç kaldiklarini, niçin yiyecek bulamadiklarini anlayamamasi."
Author: Chingiz Aitmatov
6. "Gdy siedze w korku, serce bije mi z normalna szybkoscia. Nie jestem sam. Utknawszy tam, moge uchodzic za normalnego czlowieka, który wraca do zony i dzieci, który ma dom. Moge udawac, ze moje zycie jest czyms wiecej niz tylko czekaniem na kolejna katastrofe. Ze wiem, jak funkcjonowac. Tak samo, jak dzieci bawia sie w dom."
Author: Chuck Palahniuk
7. "-Geç geldigim için özür dilerim. Aslinda seni yirmi dakikadan beri izliyordum. Korkuyordum ve çok heyecanliydim. Geldigimde sen zaten buradaydin. Ne kadar zamandir bekliyorsun?-Asagi yukari otuz bes yildir."
Author: Fabio Volo
8. "Ve o hastalik,ey Hamlet,o korkunç hastalik belki düsünce, belki içe bakis degil midir?Yoksa sen,yapmak yerine,yapmak istemediklerini ve yapmak zorunda olduklarini düsünen o adamlar familyasinin hüzünlü kahramani degil misin? Yoksa sen kelimeleri, ki onlar disidir,eylemlere,ki onlar erkektir,tercih eden o yorgun ve kadinsi ruhlardan degil misin?"
Author: Giovanni Papini
9. "Sonra aniden hatirladim ve bir insanin her seyi bilebilecegini sanan kit akilli adamlarin, geçmislerini baskalarinin geleceginden geri almaya çalisan kirkini asmis çocuklarin ve hemen her firsatta yarali güvercin rolü oynayan kadinlarin yani sira ben uzun ömürlü neselerle uykulardan da korkuyorum"
Author: Hasan Ali Toptas
10. "Acaba bugün nasil karsilayacak?" diye kendi kendime sorarken, o siralarda daralmasi kadar açilmasi da kolay ruhumun neler çektigini anlatamam... Sürekli olarak korku içinde yasamakti bu."
Author: Honoré De Balzac
11. "Kimi zaman bana neden içinde her seyin iyi olacagi ütopik bir ülkeyi, bir ütopya niteliginde bir dünyayi tasarladigimi sordular. yasadigimiz günlük yasamin igrençligi göz önünde tutuldugunda, bu soruyu yanitlamak bir çeliskiye yol açabilir, çünkü bizler, günümüzde gerçekte hiçbir seye sahip degiliz. insan, ancak maddi seylerin ötesinde bir seylere sahipse zengindir. ve ben bu materyalizme, bu tüketim toplumuna, bu kapitalizme, burada cereyan eden bu korkunçluga, sirtimizdan yasamaya haklari olmayan bu insanlarin zenginlesmesine inanmiyorum. gerçekte inandigim bir sey var, ve ben buna 'bir gün gelecek' diyorum. ve özlemini çektigim sey, bir gün gelecek. evet, belki de gelmeyecek, ama ben yine de inaniyorum gelecegine. çünkü eger inanmazsam, artik yazamam."
Author: Ingeborg Bachmann
12. "Evet, nedir kendimle ilgili dogru, herhangi bir kimseyle ilgili dogru? Noktalar halinde alabildigince küçük eylemsel ögeler, duygusal adimlar, düsünce irmagindan damlayan alabildigine küçük adimlar oldugu söylenebilir bunun. Ama o vakit bir kimsenin ‘tutumlu', ‘iyi yürekli', ‘korkak', ‘düsüncesiz' gibi agirlikla özelliklere sahip oldugu sonucu nasil çikarilabilir bundan? Bir kimsenin yasadigi ve saniyenin milyonda biri kadar süren hosnutluk, korku, tutku, nefret, huzur, heyecandan hangi sonuç çikabilir! Ve bir sonuç çikarilmasi gerekir mi bunlardan? Çikarilacak tek sonuç vardir: o kimsenin bütün bu özelliklere sahip oldugu ve hepsinin çilesini çektigi…"
Author: Ingeborg Bachmann
13. "Sizi tutan bir sey var -bir korku, bir zaaf-, öfkenizi ifade etmenizi engelliyor. Bunun yerine yufka yürekliliginizden gurur duyuyorsunuz. Mecburen yaptiginiz seyleri erdeme dönüstürmeye çalisiyorsunuz. Duygularinizi derinlere gömüyor ve sonra da hinç hissetmediginiz için kendinizi azizlere benzetiyorsunuz. Anlayisla yaklasan doktor rolünü unutuyorsunuz; siz o rolün kendisi oluyorsunuz, kendinizi öfkelenemeyecek kadar iyi birisi gibi görünüyorsunuz. Josef, küçük bir intikam iyi bir seydir. Bastirilmis hinç insani hasta eder!"
Author: Irvin D. Yalom
14. "Of! Korkunç bir sey,diye söylendi kel kafasini egerek. Korkunç olanin ne oldugunu ne anlamaya çalisti ne de üstünde düsündü.Sonra aliskanlikla ve dikkatle eklem yerleri damla hastaligindan bozulmus kisa parmaklarina ve badem pembesi iri,çikintili turnaklarina bakti ve emin olarak "korkunç" diye yineledi. (Sanfransiskolu Adam adli öyküsünden)"
Author: Ivan Bunin
15. "Hava günesliyse durum o kadar kötü sayilmazdi, ama bir iki kez -tam iki kez- biz mezarliktayken yagmur basladi. Korkunçtu. Yagmur yagiyordu çocugun basindaki mezar tasina, karninin üstündeki çimlere. Her yer sirilsiklam olmustu. Mezarligi ziyarete gelen herkes deli gibi arabalarina kosmaya basladi. Iste bunu görünce deli oluyordum neredeyse. Bütün ziyaretçiler arabalarina atlayip, radyolarini açabilirler, yemege bir yerlere gidebilirlerdi; Allie disindaki herkes. Buna dayanamamistim."
Author: J.D. Salinger
16. "Camin öte tarafindan bana baktiklarini görmek için dönmem gerekli degil. Saskinlik ve tiksintiyle sirtimi gözlerler simdi; kendileri gibi bir kimse, bir insan oldugumu düsünüyorlardi, ama onlari aldattim ben. Bir adam görünüsünü ansizin kaybettim; bu insansal salondan bir yengecin kiçin kiçin disari çiktigini gördüler. Maskesi düsmüs yabanci kaçti artik, oyun devam ediyor. Ardimda bir yigin gözün ve korkuya kapilmis düsüncenin kaynayip durdugunu düsünmek canimi sikiyor.Sokagin öte yanina geçiyorum."
Author: Jean Paul Sartre
17. "Her nevroz, kisi için bir dindir ve din, insanoglunun evrensel nevrozudur. Su hiç süphesiz dogru: Tanri'ya atfettigimiz özellikler ve güçler, önce bebekken ve sonra da küçük çocukken tasidigimiz korkulari ve dileklerimizi yansitiyor."
Author: Jed Rubenfeld
18. "Ölümü ilk kesfettigim an. . . Ben, annem, babam, büyükannem ve büyükbabam gün batarken çölde ilerliyorduk. Bir kamyon dolusu kizilderili baska bir kamyona ya da bir seye çarpmisti. Kizilderililer bütün ana yola dagilmisti ve kanlar içinde ölümü bekliyorlardi. Babam ve büyükbabam, arabadan neler olduguna bakmak için inmislerdi. Ben daha çocuktum, o yüzden arabada oturup beklemem gerekiyordu. Ben bir sey görmedim. – Tek gördügüm sey garip, kirmizi boya ve yerde yatan insanlardi, ama bir sey olduguna emindim. Çünkü onlarin yaydiklari dalgalari hissedebiliyordum ve birden yerde yatan insanlarin da olay hakkinda benim bildigimden daha fazlasini bilmediklerini farkettim. Iste o an ilk kez korkuyu tattim."
Author: Jim Morrison
19. "Beni öldürmen korkunç bir hata olur. Ailemdeki kadinlar kötü bir sekilde öldürüldükleri takdirde, hayalet olarak geri dönme egilimindedir." Thomas'in bakislari Fia'nin gözlerine kilitlendi. "Hayalet mi?" "Evet, süzülen beyaz elbisemi giyinir, bogazimdan aci sesler çikaririm. Böyle bir seyi görmekten pek hoslanmazsin."
Author: Karen Hawkins
20. "Merak ediyorum, niçin acaba belli bir noktadan sonra insanlari sanki igrendiriyorum. Tuhaf, degil mi! Baslarda hoslaniyorlar benden; beni alisilmadik ya da özgün buluyorlar; ama sonra onlardan hoslandigimi göstermek - hatta ipucu vermek - istedigim anda sanki korkup yok olmaya basliyorlar. Galiba daha sonra canimdan bezdirecek bu durum beni. Belki de onlara verecek çok fazla seyim oldugunu anliyorlar bir yolla. Belki onlari korkutan da bu. Ah, birisine verilecek öyle sinirsiz, sinirsiz sevgim oldugunu hissediyorum ki - birisini öylesine sonsuzca, öylesine bütünüyle sevebilirim ki - onu kollayabilirim - korkunç olan her seyi ondan uzak tutabilirim - bir seylerin yapilmasini istedikleri her kez bunu yapmak için yasadigimi hissettirebilirim. Ah bir hissedebilsem birisinin beni istedigini, birisine yararim dokunabilecegini, tümden baska bir kisiye dönüsürdüm."
Author: Katherine Mansfield
21. "Seni tanimadan önce cesaretin hiç korkmamak oldugunu sanirdim Anita .Sen bana cesaretin korkudan ölmene ragmen yapman gerekeni yapmak oldugunu ögrettin."
Author: Laurell K. Hamilton
22. "Mesleki konumlarindan hosnut olmayan, bundan sikâyet eden, ama islerinde kalan insan sayisini bir bilseydin! Insan varligi degisimden, yenilikten korkar ve çogu zaman, çok güç olsa bile, alisildik kosullarda kalmayi, pek iyi tanimadigi yeni bir duruma geçmek için digerini terk etmeye tercih eder. Platon'un Magarasi'dir bu! Bugün birçok insan farkinda olmadan Platon'un Magarasi'nda yasiyor. Meçhul karsisinda yaman bir korkulari var ve kisisel olarak onlari etkileyecek her degisimi reddediyorlar."
Author: Laurent Gounelle
23. "Korku insana evet de demez, hayir da. O, yani korku, her seyi alir, her aklinizdan geçeni, her agzinizdan çikani.Böyle durumlarda karanlikta gözlerini fal tasi gibi açmak bile fayda etmez. Gerçi, zaten görüp göreceginiz de dehsetten ibarettir ya, daha ötesi yok. Gece her seyi ele geçirmistir, hatta bakislari bile. Içinizi bosaltmistir o. Yine de el ele tutusmak gerek, yoksa düsersiniz. Gündüzün insanlari artik sizi anlayamazlar. O korku tümüyle sizi onlardan ayirmistir ve bunun yükü altinda ezilirsiniz, ta ki her sey su ya da bu biçimde bitinceye dek, iste ancak ondan sonra o genel geçer adilerin yanina geri dönme hakkiniz dogar, yasamda ya da ölümde.."
Author: Louis Ferdinand Céline
24. "Insanlar korku içinde ve korku için yasiyorlardi. Bu korkuyla çikisi olmayan bir dolambaç olusturuyorlardi, konusmalarina ve yemeklerine korku eslik ediyordu. En önemsiz olaylari bile uygunsuz bir önlemle donatiyorlardi; geceleri, daha iyi günleri ya da geçmisi düslemek için degil de, karanlik ve yogun bir korku batakligina atilmak için yataga giriyorlardi; gün dogarken onlari yataklarindan gözlerinin altinda mor halkalarla ve daha da ürkmüs olarak kaldiran ölü saatler korkusu."
Author: Luis Sepúlveda
25. "Insan hayata erken atilmissa, bir gün dinlenecegini düsündükçe belli bir huzur duyar. Belki de zaman geçtikçe bedenlerimiz. Bazi seyleri bize daha zor kabul ettirdiginden. Bir sey gitgide daha güç ve yorucu bir hale gelir; o zaman sonsuza dek uyuma düsuncesi, eskisi kadar korkutmamaya baslar."
Author: Marc Levy
26. "Aci çekmekten korkuyorsan, elbette aci çekme olasiligini azaltirsin. Ip cambazlarini düsün, gerçekte ipte yürürken düsebileceklerini düsündüklerine inaniyor musun? Hayir, bu riski kabul ediyorlar ve bu tehlikeye meydan okuyabilmenin tadina variyorlar. Hayatini hiçbir yerini kirmamaya dikkat ederek geçirirsen inanilmaz sikilirsin, biliyorsun… Tedbirsizlikten daha eglenceli bir sey bilmiyorum! Kendine bir bak! ‘Tedbirsizlik' dedigimde gözlerin parliyor! Ah ah! 14 yasindayken bir kiz için Avrupa'yi kat etmeye kalkmak, bu tedbirsizlige karsi büyük bir tutku degil de nedir?(syf. 49)"
Author: Mathias Malzieu
27. "Ben öyle yerlere varmistim ki hayalimde bu ayrilmayi bir ihanet saydim gücendim. Hayir benimle basa çikilmaz beni birak Günseli. Herkes için öyle hayaller kurdum ki senin için de bir kurmaya baslarsam...Bak Günseli düsün beni tanidigin kadariyla seviyorsun, bir bilsen bilmediklerinin yaninda bildiklerin ne kadar az yer tutuyor. Belki ben öyle esasli bir adamim ki, her seyimi bilsen askin da korkunç olacak ben dayanamayacagim.Sonra birden suratini asardi. Bunlarin dogru olmadigini içimde bir yerde biliyorum. Belki tanidikça benden uzaklasacaksin. Belki ben, tanidigin kadar bir seyim. Geride bir sey yoktur ben de kurcalamak istemiyorum altindan bir yokluk, bir hiçlik çikarsa, sen belki dayanirsin buna, fakat ben dayanamam, yasayamam.Müsaade edin bana hayattan ayriliyorum, kendi istegimle ayriliyorum."
Author: Oğuz Atay
28. "Yatagimin karsisinda bir pencere var. Odanin duvarlari bombos. Nasil yasadim on yil bu evde? Bir gün duvara bir resim asmak gelmedi mi içimden? Ben ne yaptim? Kimse de uyarmadi beni. Iste sonunda anlamsiz biri oldum. Iste sonum geldi. Kötü bir resim asarim korkusuyla hiç resim asmadim; kötü yasarim korkusuyla hiç yasamadim"
Author: Oğuz Atay
29. "Yeni bilgiler ögrenmek bir yana, eski bildiklerimi de unutmaya basladim. Düsüncelerimin dogrulugunu ölçmekten yoksun kaldim artik. Kimsenin gözünde anlattiklarimin yansimasini göremiyorum, artik? Her seyi unutuyorum, noktalamayi bile? Ünlem isaretinin nerede kullanilacagini bilmiyorum? Üstelik ne istirap çekmeyi ne de gerçekten korkuyu ögrenebildim (ya da ögrenemedim). Hangi sözü kullanacagimi bilmiyorum. Yalnizligin yalniz bana zarari dokundu. (Iste, bu cümlede iki kere 'yalniz' kelimesini kullandim.) Yenildigimi kabul ediyorum? Gizli mezhep kuvvetlerinin geri çekilmesini istiyorum."
Author: Oğuz Atay
30. "Çok yüksege çikamam; bende yükseklik korkusu var. Kimseyi yari yolda birakamam; bende ‘alçaklik' korkusu var. Hayatta silgim hep kalemimden önce bitti. Çünkü kendi dogrularimi yazacagim yere, tuttum baskalarinin yanlislarini sildim. Beklenen hep geç geliyor; geldigi zaman da insan baska yerlerde oluyor. Kimseye göstermem üzüntümü. Gündüz gülerim, geceleri yalniz aglarim."
Author: Oğuz Atay
31. "Prens Sabahattin'in adi hiç duydun mu?" diye sordu Nusret. "Her neyse. Simdi Paris'te. O da bir Jöntürk sayilir. Bütün prensler gibi aptalin tekidir, ama bir düsüncesi var..." Eliyle odanin bir kösesindeki kitaplari isaret etti. "Ya da, herkesin yaptigi gibi, baskasindan asirilmis bir düsüncesi var ki, dogru buluyorum. Demolins'e göre Ingilizlerin üstünlügünü, orada bireylerin, insanlarin daha özgür olmasinda aramak lâzim. Iste, bizde bu yok. Bizde öyle özgür, aklini kullanan, girisken insan yok! Bizde herkes köle, herkes boyun egmek, toplumun içinde erimek, anneyle teyzenin saçma tehditleri. Din, korku, karanlik düsünceler, ezberlenmis seyler... Sonunda boyun egmekten baska bir sey ögrenmiyorlar. Kimse kendi çabasiyla, topluma karsi çikarak yükselmiyor. Kimse kendi hesabina düsünmüyor. Düsünürse, korkuyor... Herkes olsa olsa kendi hesabina kulluk ediyor." (...)"
Author: Orhan Pamuk
32. "Beyninin hücreleri arasinda; hatta gerçektekinden daha korkunç; bütün tuhafliklar içinde pusu kuran; ve gotik sanata onun sürekli canliligini bagislayarak onu zihinleri karasevdaya yakalanmis, bütün rüyasiz uyku hastaligina tutulmus olanlarin tam özel hayati yapan, su gergin hayatla dopdolu kuruntular kaynasirken, bunu neredeyse ölüme asik eden su kötü gecelerin, ya da dehset verici biçimsiz zevk gecelerinin birinden sonra günes dogarken bazen uyumamis insanlar aramizda fazla degildir. Beyaz parmaklar perdelerin arasina gizlice sürünür ve titrer görünür."
Author: Oscar Wilde
33. "Istirabin derinlerine indikçe sevincimizi kaybetmek korkusu kalmadigi için, yeni bir sevinç basliyor: Istirabin ilaci istiraptir. Ikisinin hasil-i zarbi: Sevinç."
Author: Peyami Safa
34. "Bazen etrafimizda o kadar esrarli bir hâdise olur ki ince teferuatina kadar bunu sezeriz, fakat hiçbir sey idrak etmeyiz; ruhumuzun içinde ikinci bir ruh her seyi anlar, fakat bize anlatmaz, böyle korkunç isaretlerle bizi muammanin derinliklerine atar ve bogar."
Author: Peyami Safa
35. "Hepimiz, ama hepimiz köleyiz Will Henry...Bazilarimiz korkunun kölesiyiz.Bazilarimizda mantigin ya da en ilkel arzularimizin kölesiyiz. Köle olmak kaderimiz. Will Henry, asil mesele neye inanacagimiz.Gerçege ya da yalana mi bagli kalmaliyiz, umuda ya da çaresizlige mi, yoksa isiga ya da karanliga mi? Ben isiga hizmet etmekten yanayim, ama ne yazik ki çogu zaman kendimi karanlikta buluyorum."
Author: Rick Yancey
36. "Duygularda korkunç bir ölümlülük var."
Author: Romain Gary
37. "Bu hareketsizligin,korkuya dayanan bu tereddüdün daha zararli oldugunu,insan münasebetlerinde bir noktada tas kesilmis gibi kalinamayacagini,ileriye atilmayan her adimin insani geriye götürdügünü ve yaklastirmayan anlarin muhakkak uzaklastirdigini seziyor.."
Author: Sabahattin Ali
38. "Hiçbir sey beni, hakkimdaki bir kanaati düzeltmek kadar korkutmazdi."
Author: Sabahattin Ali
39. "Zaten küçüklügümden beri saadeti israf etmekten korkar, bir kismini ilerisi için saklamak isterdim... Bu hal gerçi birçok firsatlari kaçirmama sebep olurdu, fakat fazlasini isteyerek talihimi korkutmaktan her zaman çekinirdim."
Author: Sabahattin Ali
40. "Içimizde seytan yok... Içimizde aciz var... Tembellik var... Iradesizlik, bilgisizlik ve bunlarin hepsinden daha korkunç bir sey: hakikatleri görmekten kaçmak itiyadi var..."
Author: Sabahattin Ali
41. "Artik korkuyorum. Saadetin bizi korkutacak kadar çok ve kesif olmasi nedir bilir misiniz?"
Author: Sabahattin Ali
42. "Insanlarin arasinda yalniz olmaktan daha korkunç bir sey yoktur."
Author: Stefan Zweig
43. "Korkulari senin lehine olacak," diye fisildasi kulagima."
Author: Tahereh Mafi
44. "Halbuki korkulacak hiç bir sey yoktu ortaliktaHer sey naylondandi o kadarVe ölünce bes on bin birden ölüyorduk günese karsi.Ama geyikli geceyi bulmadan önceHepimiz çocuklar gibi korkuyorduk"
Author: Turgut Uyar
45. "Oysa simdi, dünyanin zararsiz bir bilmece oldugunu, ardinda bir gerçek varmis gibi onu açiklamaya kalkisma çilginligimizin onu korkunçlastirdigina inaniyorum."
Author: Umberto Eco
46. "Ölümden korkuyordum. Ölümden o kadar korkuyordum ki belki de ölüyorsunuzdur diye, size bakamiyordum bile. Benim için ölmemenin, eger bulabilirsem, bir... bir yolu oldugundan baska hiçbir sey düsünemiyordum. Fakat, sanki büyük bir yara varmis da kaniyormus gibi, -sizinki gibi- hayat sürekli akip gidiyordu. Fakat her seyde bu vardi. Ve ben hiçbir sey, hiçbir sey yapmadim; sadece ölmenin korkusundan saklanmaya çalistim."
Author: Ursula K. Le Guin
47. "Kadinlar ne kadar severse o kadar korkar. Sevgileri de kuskulari da varsa asiri var. Yoksa hiç yoktur. Siz bilirsiniz. Benim ne türlü sevdigimi. Öyleyse anlayin ne türlü korktugumu. Büyük sevgide, küçük kuskular korkuya döner, Küçük korkular büyüdükçe artar büyük sevgiler."
Author: William Shakespeare
48. "Hepimiz korkagiz. Korktugumuz için severiz; korktugumuz için yasariz; korku yüzünden ölürüz."
Author: Yusuf Atılgan
49. "Yasamanin amaci aliskanlikti, rahatlikti. Çogunluk çabadan, yenilikten korkuyordu. Ne kolaydi onlara uymak!"
Author: Yusuf Atılgan
50. "Belki de Scott'in Cyn'i seksi bulup Anna'yi bulmamasinin sebebi Anna'nin kendisini seksi bulmamasiydi. Cyn gibi çilgin ve vahsi maceralar yasayamamasinin sebebi bunlara açik olmamasiydi. Korkunç gerçek, on sekizine yaklasmasina ragmen Anna'nin kabugunu kiramamis olmasiydi."
Author: Zoey Dean

Korku Quotes Pictures

Quotes About Korku
Quotes About Korku
Quotes About Korku

Today's Quote

I knew from my youngest age I wanted to be a fashion designer. I was always draping fabric and working with color palettes."
Author: Catherine Malandrino

Famous Authors

Popular Topics