Top Kukla Quotes

Browse top 3 famous quotes and sayings about Kukla by most favorite authors.

Favorite Kukla Quotes

1. "Yasama tüm ciddiligini bizim özgürlügümüz kazandirir. Olgunlastirdigimiz duygular, içimizde gizledigimiz tutkular, karar verip uyguladigimiz eylemler; kisacasi, bizden gelen, tümüyle bizim olan seyler. Iste yasama kimi zaman dramatik, genellikle de ciddi bir hava veren bunlardir. Bütün bunlari komedyaya dönüstürmek için ne gereklidir. O görünürdeki özgürlügümüzün altinda iplerden olusan bir düzenegin yattigini ve bizlerin, ozanin dedigi gibi, su ölümlü dünyada,...Ipleri yazginin elindeZavalli kuklalaroldugumuzu düsünmek gereklidir. Öyleyse düs gücünün bu basit imgeyi çagristirarak komige kadar götürmeyecegi hiçbir gerçek, ciddi, hatta dramatik sahne yoktur. Önü bu kadar genis bir alana açik olan bir oyun da yoktur."
Author: Henri Bergson
2. "'Kukla, Fran and Ollie' occurred in real time and was a benign and bewitching example of pure television."
Author: Tom Shales
3. "Technically, 'Kukla, Fran and Ollie' was a kids' show, but adults watched almost religiously - and we're talking adult adults, celebrated adults - including James Thurber, Orson Welles, John Steinbeck, Adlai E. Stevenson and lyricist Stephen Sondheim."
Author: Tom Shales

Kukla Quotes Pictures

Quotes About Kukla
Quotes About Kukla
Quotes About Kukla

Today's Quote

Every Good Friday, this anchored but ever-changing anniversary of my accident, I go to the little creek that saved my life and light one more candle. I offer thanks for two facts: that I am one year older, and that I am one year closer to death."
Author: Andrew Davidson

Famous Authors

Popular Topics