Top Sevgi Quotes

Browse top 69 famous quotes and sayings about Sevgi by most favorite authors.

Favorite Sevgi Quotes

1. "Ah sen bana bakma tiyatrolarimi tasra tertiblerBenim anlattiklarimla biraz heterodoks kaçabilir sevgilimYani hükmetsene aksine ki, bir bin yil sirtimizda paklanmayacakVe Allah'in Isa isminde bir sevgilisi yok!Evet bugünlerde biraz siyaset ehli çocuklar oldukMesela bundan böyle senin adin Petrus olsun sevgilim……"
Author: Ah Muhsin Ünlü
2. "Sen beni öpersen belki de askimiz pratik karsilik bulurNe ikna edici bir intihar girisimidir simdi göz göze gelmakElbette ata binmek gibidir seni sevmek sevgilimElbette gayet rasyoneldir attan atlamak -Freud diye bir sey yoktur.Sen beni öpersen belki de ben gangsterlesirimBelki de sair olurum seni de aldiririm yanimaBilesin; gögsümde hangi yöne açmis tek gülsünYani ya bu eller öpülür, ya sen öldürülürsün. -Haydi iç de çay koyayim."
Author: Ah Muhsin Ünlü
3. "Su çiplak çocuk su tüyük bürk sairi ben-Ve emir ‘kûn' diyor, dogruluyorum-‘bu ülke'den daha biçkin tamlama bilmiyorum.AYAKKABILARINI KAPIMIN ÖNÜNDE GÖRMEYIISTIYORUM!Çünkü bu,Seni seviyorumun içine nal salmak demektir.Ve hareketinin bana durdugunu akla uydurur.Oysa seni sevmem toplumu mesru kilarVe gitmen beni dile indirger sevgilim.…"
Author: Ah Muhsin Ünlü
4. "Ne olursa olsun, her seyin anlamsiz oldugu, her seyden umut kesmek gerektigi düsüncesiyle nasil kalir insan? Her seyin anlamsiz oldugunu söyledigimiz anda bile anlamli bir sey söylemis oluyoruz. Dünyanin hiçbir anlami yoktur demek, her çesit deger yargisini ortadan kaldirmak olur. Ama, yasamak ve örnegin, yiyip içmek kendiliginden bir deger yargisidir. Ölmeye yanasmadigi sürece, insan yasamayi seçiyor demektir. O zaman da, görece de olsa, yasamaya bir deger veriyoruz demektir. Umutsuz bir edebiyat ne demek olabilir? Umutsuzluk susar. Kaldi ki susmak bile, eger gözler konusuyorsa, bir anlam tasir. Gerçekten umutsuzluk can çekisme, mezar ya da uçurumdur. Umutsuzluk konustu mu, hele yazdi mi, hemen bir kardes el uzanir sana, agaç anlam kazanir, sevgi dogar. Umutsuz edebiyat sözü birbirini tutmayan iki sözdür. Çünkü edebiyat olan her yerde umut vardir."
Author: Albert Camus
5. "Uyanik geçen gecelerIIsikli bir dinlenis bu, ne hararet ne bitkinlik, yataginüzerinde veya çayirlarin üstünde.Dost bu, ne atesli ne zayif. Dost.Sevgili bu, ne aci veren ne aci çeken. Sevgili.Hiç aranmamis hava ve dünya. Hayat.-Demek bu muydu?-Ve rüya siddetleniyor"
Author: Arthur Rimbaud
6. "Bir avuç rüsvetle, dünyadaki her seyin sevgisini satin alabilir, sonra da seni sevdigini düsünerek avunabilirdin."
Author: Arzum Uzun
7. "******"Nasil istersen sevgilim.""Bana Charlotte diye hitap etmeni tercih ederim. 'Sevgilim', 'Düses Hanimefendileri' ve hatta 'Düses' diye bile degil. Sadece Charlotte.""Ah. Pekala. Eger yine de sen bana Phillip disinda, baska bir sekilde hitap etmek istersen, bilmeni isterim ki ben özellikle 'Hasmetmeaplari' demen taraftariyim."Charlotte basini yana egdi."Neden orada duralim ki? Neden arkasindan bir de Majesteleri demeyelim ki?"Phillip krallara layik bir reveransla karsilik verdi. "Madem israr ediyorsunuz."*******"Günden güne daha düsüncesiz ve kaba bir adam olup çiktigimi hissediyorum. Bu sabah uyandigimda, ilk düsüncem sirtimi ovman için seni uyandirmak oldu. Sadece o essiz hakimiyetim sayesinde kendimi yatak odana girmekten alikoyabildim."*******"Senin yaptigin her sey beni bastan çikariyor zaten. Yapman gereken tek sey nefes almak, sonra ben ne istersen yaparim."
Author: Ashley March
8. "Is yerlerinden yorgun argin çikanlar, demir köprüleri zangir zangir titreten, hemzemin geçitlerde çanlar çaldiran trenlere bakarak düslere dalar: Sevgiliye kavusmalar, büyük yolculuklar, alip basini gitmeler... Önce bozkir boyunca dümdüz, sonra yesillikler içinde kivrilarak... Ama iste düstür bütün bunlar ve belediye otobüsleri tiklim tiklimdir!"
Author: Baris Biçakçi
9. "Sevgililerin üçüncü sahislar için, genis bir araziyi dikenli telle çeviren, sonra da bir sürü eli silahli adam yerlestiren çokuluslu bir sirketten ne farki var?"
Author: Baris Biçakçi
10. "Dostluk, ask, sevgi, insanlik, esitlik, vefa, sagduyu, affetmek, hosgörü, özgürlük, güvenmek, inanmak, adil olmak, aklin yollari... hepsi, hepsi kullanimdan kalkmis veya tamamen içerik degistirmis, üstelik ciddiye alinmasi toplumsal yasalarla yasaklanmis kavramlardi artik."
Author: Buket Uzuner
11. "Ama ya yanlis türde bir sevgiye düserseniz? Ya kazara o kisiye asik olmak dünyanin en igrenç seyi oldugu için hayatta kimselere bahsedemeyeceginiz türde bir sevgiye düserseniz? Ölesiye derine gömmek zorunda oldugunuz için neredeyse kalbinizi bir kara delige dönüstüren br sevgiye? Daha derine ittiginiz ama ne kadar çabalasaniz da, bogulup gitmesi için umut etseniz de bir türlü basinizdan gitmeyen bir sevdaya? Yok olup gidecegine, daha da büyüyen, zamanla kocaman olup bütün varliginizi kaplayan ve sonunda sizin ta kendiniz olan, size dönüsen. Gördügünüz ya da düsündügünüz her seyi sizi o sevmemeniz gereken insana geri götürüyorsa?"
Author: Carol Rifka Brunt
12. "Sen el kadar bir kadinsindirSabahlara kadar beyaz ve kirpikliBazi agaçlara kapi komsuBazi çiçeklerin andirdigiIs bu kadarla bitse iyiBir insan edinmissindir kendineBir sarki edinmissindir, bir umutGüzelsindir de oldukça, çocuksundur daSaçlarinla beraber penceredeykenBesbelli arandigindan haberliGemiler eskirken, deniz eskirken limandaSevgili"
Author: Cemal Süreya
13. "Sevgilim, çocuklara saka yapilmaz. Ben de bir çocuktum."
Author: Cesare Pavese
14. "Dogal sayilabilecek ortalama tutkular vardir, örnegin vatan sevgisi, çocuklara, ana babaya ve dostlara duyulan sefkat. Siradan insan bütün bunlara çok önem verir. Ama azizler bu tür duygulari ya ruhlarindan söküp atmaya ya da ruhun ruhun en üst kösesine yükseltmeye çalisir; amaçlari babalarini babalari degilmis gibi sevmektir, sonuçta babanin can verdigi sadece beden degil de nedir?"
Author: Desiderius Erasmus
15. "..henüz genç ve saglikli bir bedene sahipken,zafer borularinin öttügü anda ölmek güzel olabilir; ama bir hastane kogusunda uzun uzun aci çektikten sonra ölmek daha kötüdür herhalde, evde, sevgi dolu inlemeler, hafif isiklar ve ilaç siseleri arasinda ölmek daha melankoliktir. ama bilinmeyen, yabanci bir diyarda, siradan bir han odasinda, yasli ve çirkinlesmis bir biçimde, dünyada, arkada hiç kimsenin kalmadigini bilerek ölmek kadar zor hiç bir sey olamazdi."
Author: Dino Buzzati
16. "Aski aramadan evvel düsün bir,ya benden nasil bir asik olur?Insanin sevdasi karakterinin yansimasidir.Sen kavgaci isen, ha bire öfkeli, aski da bir cenk gibi yasarsin.Gönlü pak olanin sevgisi de saf olur."
Author: Elif Shafak
17. "Hazmedememisti Iskender bu ihaneti. Sevip de kandirmayi. Insanin cani kadar sevdigi birini oyuna getirebilecegi aklinin ucundan dahi geçmemisti. O güne dek bilmezdi, birine bütün kalbinle muhabbet besleyip yine de onu incitmek istemenin mümkün olabilecegini.Sevginin ve askin karmakarisik halleri üzerine aldigi ilk hayat dersiydi bu."
Author: Elif Shafak
18. "Baskalarindan saygi, ilgi ya da sevgi bekliyorsan, önce sirasiyla kendine borçlusun bunlari. Kendini sevmeyen birinin sevilmesi mümkün degildir."
Author: Elif Shafak
19. "Asik olmak sevgilinin isimlerini kendine mal etmektir, askin bitmesi ise isimlerin iadesi. Isimler insanlarin varolus kalelerine uzanan köprülerdir. Onlar vasitasiyla baskalari, hem dostlar hem de düsmanlar parmak ucunda içeri girmenin bir yolunu bulurlar. Birinin adini ögrenmek varolusunun yarisini ele geçirmektir, gerisi parçalar ve ayrintilardan ibarettir. Çocuklar bunu ruhlarinin derinliklerinde bilirler. Bir yabanci isimlerini sordugunda içgüdüsel olarak söylemeyi reddetmeleri bundandir. Çocuklar isimlerin gücünü idrak eder ama büyüdüklerinde unutuverirler."
Author: Elif Shafak
20. "Keske sana ne kadar yalniz oldugumu anlatabilsem. Burasinin ne kadar soguk ve sert oldugunu. Her yerde bir çeliski ve cefa var. Tanri'nin bu yeri unuttugunu düsünüyorum. Sanirim cehennemi gördüm ve o beyaz, cehennem sevgili Edith, kar beyazi..."E. Gaskell - Kuzey ve Güney"
Author: Elizabeth Gaskell North And South
21. "Bir insani sevmek için diger insanin kendisini gizlemesi gerekir, yüzünü gösterdiginde sevgi kaybolur."
Author: Fyodor Dostoyevsky
22. "Jaime: "Bir el kaybettim, bir baba, bir ogul, bir kiz kardes, bir sevgili ve çok yakinda bir erkek kardes kaybedecegim. Ve bana hâlâ Lannister Hanedani'nin bu savasi kazandigini söylüyorlar."
Author: George R.R. Martin
23. "Belki de sevdiginiz insanlari düsünmektesiniz. Ama daha derine inin, sonunda sevdiginizin onlar olmadigini göreceksiniz: Siz bu sevginin içinizde yarattigi duygulari seviyorsunuz! Siz arzuyu seviyorsunuz, arzu edilen seyi degil."
Author: Irvin D. Yalom
24. "Insanin bütün eylemleri kendisine yöneliktir, bütün hizmetleri kendine hizmettir, bütün sevgisi kendini sevmesindendir."
Author: Irvin D. Yalom
25. "Ve yine her zamanki gibi,ince,çevik kiralik sevgililer alevlerin pariltisi,ipekler,elmaslar ve açik kadin omuzlari arasinda kivriliyor ve dans ediyordu.(San Fransiskolu Adam adli öyküden)"
Author: Ivan Bunin
26. "Güçlü olmakla kendimin tanrisi da olurum.Kendimi benimsetirim.Güzellik sözcügü erkekler için kullanildiginda bana bir yüzün ve kimi zaman erkeksi zarifligi de ekledigim bir bedenin uyumlu niteligini belirtir.O zaman güzellik hayran olunacak, baskin,egemen hareketlere eslik eder.Çok özel ahlaksal tutumlarin bu hareketleri ortaya çikardigini düsünürüz ve böyle erdemlerin içimizdeki kültürü sayesinde, erkek sevgililerimizde dogal olarak bulunan bu gücü zavalli yüzlerimize, hasta bedenlerimize verebilecegimizi umariz.Yazik!Onlarin aslinda hiç de sahip olmadiklari bu erdemler bizim zayifligimizdir."
Author: Jean Genet
27. "Ah, gençligimin mabedi o sevgili nerelerde! Kaybolacak idiyse onu ne diye tanidim ben?.. Kendi kendime: Çilginsin! diyorum, artik bulunmasi olanaksiz bir sey ariyorsun!Ama ben ona, o sevgiliye bir zamanlar sarilmistim. Kalbinin atislarini duymustum. Yüce yaradilisi önünde kendimi benliküstüne yükselmis gibi görürüm. Çünkü onun yaninda ne kadar olabileceksem o kadar sezgili olurdum.Hey Tanrim! O zaman ruhumun hiçbir yetenegi bosa çikar miydi? Yüregimin tüm evreni kucaklamadaki sasilacak gücü onun önünde bütünüyle kendini ortaya koymaz miydi? Yüregin derinliklerinden yükselen ürpermeler, iki ruhun yüz yüze simseklenmesi aramizda her günün, bir alisverisine benzemez miydi? Ah, onunla her sohbetimiz ve igneli sakalarimiz dahil, her sözümüz inci gibi inceltilmisti, ben bunu bilirim...Asla unutamayacagim, onun ruhunun durulugunu, saglamligini, onun o göksel yumusakligini asla unutamayacagim..."
Author: Johann Wolfgang Von Goethe
28. "Onu bir kenara koyarken, anladigimi söyledim yalnizca. Ne kötüdür bilirim ama elimden bir sey gelmez. Baskasi da sana yardim edemez. Yalnizca geçecek diyebilirim ama sen buna inanamazsin. Yolun açik olsun. Bu dönemde birbirimize tahammül edemesek de, sevgim seninle olsun."
Author: John Steinbeck
29. "Askta kör olanlar, sevgilinin yalanci oldugunu bilmesine ragmen, ona "Kanmayi" degil, "Inanmayi" seçerdi."
Author: Kahraman Tazeoğlu
30. "Iyi seylerin hiçbiri bedava degildi.Sevgi bile.Her seyin bedelini ödüyordum.Ve eger yoksulsan,elindeki tek nakit ,kahir çekmekti."
Author: Khaled Hosseini
31. "Sözlükte bulunmayan bir tanim; Gitmemek: Sik sik çocuklar tarafindan fark edilen bir güven ve sevgi eylemi."
Author: Markus Zusak
32. "Sudan daha yumusak bir sey vardir: Sevginin dokunusu!"
Author: Mehmet Murat Ildan
33. "Sevgi bazen yaninda aciyi da getirir ama su an hissettigin acinin beraberinde sevgiyi de getirip getiremeyecegini bilmenin hiçbir yolu yoktur."
Author: Mercedes Lackey
34. "Ben buradayim sevgili okuyucum, sen neredesin acaba?"
Author: Oğuz Atay
35. "Ne dediniz? Gene de seviyorlar miymis beni? Iste beni bu incelikler öldürüyor. Batili amcalarin buldugu bu incelikler! Yalniz kendimi sevdigim halde, bunu baskalarina sevgi seklinde belirtmek suretiyle kendimi aldatmak ve ayni zamanda bir bakima onlarin daha gerçek sayilmasi gereken asklarini, bu aldatici askimin yaninda önemsiz görmekle, bir kere daha kisiligime duydugun aski ve vazgeçemedigim benligimi ortaya koymakla kendinisevengillerin birtürlügerçekleri göremedigiiçinbaskalarininsevgisinemuhtaçgiller - familyasina mi giriyormusum?"
Author: Oğuz Atay
36. "(...)Ey zavalli milletim dinle! Su anda hepimiz burada seni kurtarmak için toplanmis bulunuyoruz. Çünkü ey milletim, senin hakkinda az gelismistir, geri kalmistir gibi söylentiler dolasiyor. Ey sevgili milletim! Neden böyle yapiyorsun? Neden az gelisiyorsun? Niçin bizden geri kaliyorsun? Bizler bu kadar çok gelisirken geri kaldigin için utanmiyor musun? Hiç düsünmüyor musun ki, sen neden geri kaliyorsun diye düsünmek yüzünden, biz de istedigimiz kadar ilerleyemiyoruz. Bu milletin hali ne olacak diye hayati kendimize zehir ediyoruz."
Author: Oğuz Atay
37. "Çünkü içinizde kalbinize nakseylediginiz bir sevgilinin yüzü yasiyorsa eger, dünya hala sizin evinizdir."
Author: Orhan Pamuk
38. "Sevginin tahammül edebilecegi sinirlama ne kadardir? Ona hala sevgi denebilmesi için?"
Author: Pascal Mercier
39. "Vardigin yer orasi degil. Onun çok ötesindesin. Ama geldiginde inandigin yer orasi ve bunda sakinca yok. Seni dogru okuyorum degil mi, sevgili ölümlü? Her zaman içinde bulunan, sana uçma fantezini yasatan su mavi tüylü kanatlarin sahibi oldugunun farkina yeni vardin. Bir mil yüksekligindeki bir uçurumun kenarinda duruyorsun, güven duyarak öne dogru egiliyorsun, kanatlar açiliyor, denge durumundan çikarken o konuma havada gelecegini umuyorsun. Öyle mi?"
Author: Richard Bach
40. "Iste adasim, sana seven bir Çingene'nin hikayesi. Çiçeklerin açtigi mevsimde, senin kollarina yaslanan ve çiçekler kadar güzel kokan bir vücutla uzak su kenarlarinda oturmak ve öpüsmek, yoruluncaya kadar öpüsmek hos seydir... Seni gördügü zaman zalimce basini çeviren magrur bir dilberin kapisi önünde ve ay isigi altinda sabaha kadar dolasmak, bunu candan arkadaslara aglayarak anlatmak, -söz aramizda- gene hos seydir. Fakat sevgili bir vücutta bulunmayan bir seyi kendisinde tasimaya tahammül etmeyerek onu koparip atabilmek, iste adasim, yalniz bu sevmektir."
Author: Sabahattin Ali
41. "Içinde hakikaten sevmek kabiliyeti olan bir insan hiçbir zaman bu sevgiyi bir kisiye inhisar ettiremez ve kimseden de böyle yapmasini bekleyemez. Ne kadar çok insani seversek, , asil sevdigimiz bir tek kisiyi de o kadar çok ve kuvvetli severiz. Ask dagildikça azalan bir sey degildir"
Author: Sabahattin Ali
42. "Bu söylediginiz bir an meselesidir." dedim. "Içinizde mevcut olan sevgi, alaka, sarih olarak bilinmeyen bazi vesilelerle, zamani tayin edilemeyecek olan bir anda, birdenbire birikir, yogunlasir; nasil tatli tatli isitan günes isigi bir zaman sonra bir noktada toplaniyor ve yakmaya basliyorsa, kuvvetini fevkalade arttiran bu sevgi de sizi sarar ve tutusturur. Onu disaridan birdenbire gelen bir sey zannetmek dogru degildir. O, içimizde zaten mevcut olan hislerin bizi sasirtacak kadar siddetlenivermesinden ibarettir."
Author: Sabahattin Ali
43. "Içki, sevgili,ev, aile, arkadas, eglence, dünya isleri, bir aralik fikir bile...Hepsi, hepsi zarina igne batirilmis, cigara tutulmus irmizi, yesil, sari, turuncu balonlara döndügü günlerimiz olur. Her sey rengini, uçarligini, sevincini lahzada bosaltir. Öyle zamanlarimiz olmamasina imkan mi vardir? Balonlarina hiç igne batirilmayan insanlar da yasiyor. Onlari gün olur kiskanir, gün olur küçük görürüm."
Author: Sait Faik Abasıyanık
44. "Su uyku insanin sevgilisi gibi bir sey, gelmeyince sinirlendiriyor. (s.32)"
Author: Sait Faik Abasıyanık
45. "Düsmanligin hiçbir doyum ihtimali yoktur, bu yüzden – yani ekonomik nedenlerden ötürü – daha fazla doyum, yani bosalim olanagi sunan sevgi yaklasimiyla yer degistirir."Sigmund Freud, ‘Ben ve O', sayfa 77"
Author: Sigmund Freud
46. "Dar görüs, beyin egodan daha az enerjik oldugunda çogalan optik bir mantar yüzünden olusur. Siyasete maruz kalinca karmasik bir hal alir. Iyi bir düsünce, siradan dar görüsün filtre ve kompresörlerinden geçirilince öte taraftan ölçü ve deger açisindan azalmis olarak çikmakla kalmaz, yeni dogmatik biçimlenimiyle baslangiçta niyetlenilenin tersi etkiler üretir.Iste bu sekilde, Isa Mesih'in sevgi dolu düsünceleri, Hiristiyanlik'in kötülük saçan kliseleri haline gelmistir. Iste bu nedenle, tarihteki neredeyse her devrim basarisizliga ugramistir: Ezilenler iktidari ele geçirir geçirmez "devrimi korumak" için totaliter taktiklere basvurarak ezenlere dönüsürler. Iste bu nedenle, önyarginin ortadan kalkmasini arzulayan azinliklar hosgörülerini yitirir, baris arzulayan azinliklar militanlasir, esitlik arzulayan azinliklar kendilerini üstün görmeye baslar ve özgürlesmeyi arzulayan azinliklar saldirganlasir (kendini baski altinda tutmanin ilk belirtisi gergin bir kiç deligidir)."
Author: Tom Robbins
47. "Kadinlar ne kadar severse o kadar korkar. Sevgileri de kuskulari da varsa asiri var. Yoksa hiç yoktur. Siz bilirsiniz. Benim ne türlü sevdigimi. Öyleyse anlayin ne türlü korktugumu. Büyük sevgide, küçük kuskular korkuya döner, Küçük korkular büyüdükçe artar büyük sevgiler."
Author: William Shakespeare
48. "Ben toplumdaki degerlerin ikiyüzlülügünü, sahteligini,gülünçlügünü göreli beri,gülünç olmayan tek tutamagi ariyorum: Gerçek sevgiyi."
Author: Yusuf Atılgan
49. "Bu sevginin onlardaki güdük sevgi ölçüsünü asan baskaligini, törelere uymazligini görünce nasil tedirgin olacaklar! Bizi aralarindan atarlar. Çocuklarina kötü örnek oldugumuzu söylerler. Sanki çocuklarina kendilerinden daha kötü örnek olabilirmis gibi."
Author: Yusuf Atılgan
50. "Bir gün sana dünyada dayanilacak tek seyin sevgi oldugunu ögretecem."
Author: Yusuf Atılgan

Sevgi Quotes Pictures

Quotes About Sevgi
Quotes About Sevgi
Quotes About Sevgi

Today's Quote

This is what keeps ghosts locked to the earth, that sweet burning need for something they loved and gave up too soon."
Author: Cathie Pelletier

Famous Authors

Popular Topics