Top Tutku Quotes

Browse top 23 famous quotes and sayings about Tutku by most favorite authors.

Favorite Tutku Quotes

1. "Büyük duygular evrenlerini kendileriyle birlikte dolastirirlar, görkemli ya da düskün. Içinde kendi iklimlerine kavusturduklari ve yalniz kendilerine özgü bir dünyayi tutkulariyla aydinlatirlar."
Author: Albert Camus
2. "Siz bir romantiksiniz, Edith," diyerek sözünü yineledi Mr.Neville gülümseyerek. "Yanilan sizsiniz," diye yanitladi Edith. "Ömrüm boyunca bu suçlamayi dinledim durdum.Romantik degilim ben.Ben, evcil bir hayvanim. Ahlayip ohlayip taskin tutku gösterilerinin, büyük asklarin özlemini çekmiyorum, ask için dünyayi hepten gözden çikarmiyorum. Bütün bunlari biliyorum ve bunun insani yapayalniz biraktigini da biliyorum. Hayir, benim can attigim sey rutin yasamin yalinligi. Güzel bir havada kol kola bir aksam yürüyüsü.Bir iskambil oyunu. Gevezelik etmek. Bir yemegi birlikte hazirlamak"
Author: Anita Brookner
3. "KELIMELERKelimelere dikkat et,Özellikle mucizevi olanlara.Mucizevi olanlar için en iyisini yapariz, Bazen böcek sürüsü gibi toplanirlarSokmazlar ama bir öpücük birakirlar.Parmaklar kadar iyi olabilirler.Oturdugun kaya kadar güvenilir...Ayni zamanda hem papatyalar hem de yaralar gibi...Sözcüklere asigim, evet.Tavandan sarkan kugular onlar,Kucagimda duran alti kutsal portakal,Agaçlar onlar, yazin bacaklari, Ve günes, onun tutkulu yüzü. Genellikle yanilttilar beni.Söylemek istedigim çok sey vardi,Çok fazla hikaye, görüntü, atasözü ve saire...Ama kelimeler yeterince iyi degil.Yanlis olanlari öptü beni. Bazen bir kartal gibi uçarimAma bir çalikusunun kanatlariyla. Yine de dikkat etmeye çalisirimVe onlara nazik davranmaya. Kelimeler ve yumurtalar dikkatle tasinmalidir.Bir kere kirildilar mi, tamiri imkansizdir."
Author: Anne Sexton
4. "... ve kalbim, tutkusundan tas devri çiplakligini yasiyor. ehlilesmek istemiyorum. Çünkü araliksiz heyecanliyim."
Author: Arthur Cravan
5. "Dogal sayilabilecek ortalama tutkular vardir, örnegin vatan sevgisi, çocuklara, ana babaya ve dostlara duyulan sefkat. Siradan insan bütün bunlara çok önem verir. Ama azizler bu tür duygulari ya ruhlarindan söküp atmaya ya da ruhun ruhun en üst kösesine yükseltmeye çalisir; amaçlari babalarini babalari degilmis gibi sevmektir, sonuçta babanin can verdigi sadece beden degil de nedir?"
Author: Desiderius Erasmus
6. "Nerede tükettin ömrünü? Bir hareketin hatirasi, bir tutkunun isareti, bir maceranin pariltisi, güzel ve firari bir cinnet – geçmisinde bunlarin hiçbiri yok;hiçbir sayiklama senin ismini tasimiyor, seni hiçbir zaaf onurlandirmiyor. Iz birakmadan kayip gittin; senin rüyan neydi peki?"
Author: Emil Cioran
7. "... Evren, eski küçük oyunlarin sahnelenemeyecegi kadar büyük. Sahnenin evrensel büyüklügüne olaylarin, islerin ve eylemlerin evrensel genisligi uymali. Yoksa yaniliyor muyum? Yildizlar çaginda da sevi olacak, kiskançlik, alçaklik ,büyüklük, cimrilik... Evet, akan bir suda her nokta kendine göre devinir. Kendi istegine göre gittigini sanir. Ama bütün noktalar ayni yere dogru akip giderler. Insanlar da böyle. Gündelik islere yapisip kalabilirler, ya da kendilerini tutkulara birakabilirler. Ama yine de bu, onlarin hep birlikte yildizlara gitmelerini önlemez. Sanat yildizlara dogru bu gidiste onlarin önünde olmalidir. Ama sonsuz göge meydan okuyan bir insan betimlemek ne zor! Yildizlara giden insanin iyiligini yigitligini, gücünü güçsüzlügünü hangi yontuda taslastiracagim? Bilginin sakin gücünü, coskunun atakligini ve duygusalligi, isikli melankolisini hep birden tasa nasil geçirmeli ? Sanat, sen bazen ne kadar güçsüzsün!Evrenin Türküsü - G. Altov - V. Juravleva sf. 137"
Author: Genrich Altshuller
8. "Yasama tüm ciddiligini bizim özgürlügümüz kazandirir. Olgunlastirdigimiz duygular, içimizde gizledigimiz tutkular, karar verip uyguladigimiz eylemler; kisacasi, bizden gelen, tümüyle bizim olan seyler. Iste yasama kimi zaman dramatik, genellikle de ciddi bir hava veren bunlardir. Bütün bunlari komedyaya dönüstürmek için ne gereklidir. O görünürdeki özgürlügümüzün altinda iplerden olusan bir düzenegin yattigini ve bizlerin, ozanin dedigi gibi, su ölümlü dünyada,...Ipleri yazginin elindeZavalli kuklalaroldugumuzu düsünmek gereklidir. Öyleyse düs gücünün bu basit imgeyi çagristirarak komige kadar götürmeyecegi hiçbir gerçek, ciddi, hatta dramatik sahne yoktur. Önü bu kadar genis bir alana açik olan bir oyun da yoktur."
Author: Henri Bergson
9. "Beni hayati olarak ilgilendiren tek sey var artik, o da kitaplarda bugüne kadar yazilmamis olan her seyi kayda geçirmek. Gördügüm kadariyla kimse hayata yön veren ve onu hareketlendiren unsurlari kullanmiyor. Sadece katiller ortaya koyduklarinin karsiligini aliyorlar hayatta. Çag siddet gerektiriyor ama yarim kalmis patlamalardan fazlasi yok elde. Devrim filizlenirken kesiliyor ya da basariya fazla hizla ulasiyor. Tutku kendini çabucak tüketiyor. Insanlar fikirlerinden taviz veriyor, alisilageldigi üzere. Yirmidört saatten fazla dayanacak hiçbir sey tasarlanmiyor. Bir neslin uzaminda milyonlarca hayat yasiyoruz. Böcekbilimden, derin deniz ya da hücre arastirmalarindan daha çok fayda sagliyoruz."
Author: Henry Miller
10. "Aslinda kötü bir aliskanliktir okumak, öteki bütün kötü aliskanliklarin yerini tutabilecek ya da onlarin yerine herkesi daha bir yogun biçimde yasamaya itebilecek bir aliskanliktir, delicesine bir yasam biçimidir, insani yiyip bitiren bir tutkudur. Hayir, uyusturucu kullanmiyorum, kitaplari kullaniyorum..."
Author: Ingeborg Bachmann
11. "Anliyorsun degil mi, atesli mektuplarim, atesli çagrilarim, atesli tutkularim, yanmis ellerimle kagida döktügüm bütün bir yangin -en çok korktugum sey, bütün bunlarin bir parça yanmis kagida dönüsebilme olasiligi. Dünyadaki tüm kagitlar sonunda ya kömürlesmistir ya da suda yumusamistir, çünkü atesin üstüne hep sulari püskürtür.Malina: Eskiler, aptal biri için, onun kalbi yoktur, derlerdi. Aklin ve zekanin bulundugu yer diye kalbi göstermislerdi.Kalbini her seye açmak, tüm söylevlerini ve mektuplarini atese bogmak zorunda degilsin.Ama ne kadar çok insanin yalnizca kafasi var ve kafasindan çok hiçbir seyi yok, bir bilsen! Ve onlarin kalpleri yok."
Author: Ingeborg Bachmann
12. "Evet, nedir kendimle ilgili dogru, herhangi bir kimseyle ilgili dogru? Noktalar halinde alabildigince küçük eylemsel ögeler, duygusal adimlar, düsünce irmagindan damlayan alabildigine küçük adimlar oldugu söylenebilir bunun. Ama o vakit bir kimsenin ‘tutumlu', ‘iyi yürekli', ‘korkak', ‘düsüncesiz' gibi agirlikla özelliklere sahip oldugu sonucu nasil çikarilabilir bundan? Bir kimsenin yasadigi ve saniyenin milyonda biri kadar süren hosnutluk, korku, tutku, nefret, huzur, heyecandan hangi sonuç çikabilir! Ve bir sonuç çikarilmasi gerekir mi bunlardan? Çikarilacak tek sonuç vardir: o kimsenin bütün bu özelliklere sahip oldugu ve hepsinin çilesini çektigi…"
Author: Ingeborg Bachmann
13. "Bunun anlami sirtimda babami tasima yükünü tasimadim hiç, onun yargilarinin agirligi bogazima çökmedi, benim yasama hedefim onun tutkularini gerçeklestirmek biçimini almadi. Babamin ölümü bir nimet, bir özgürlük olarak da görülebilir. Onun geçici arzulari asla benim yasam haline dönüsmedi. Kimsenin daha önce geçmedigi kendi yolumu kendim kesfetmek üzere tek basima birakildim."
Author: Irvin D. Yalom
14. "Yoksa ben sigaraya kendi yeteneksizligimin ayibini yükleyebilmek için mi öylesine tutkundum? acaba sigara aliskanligimdan vazgeçsem o umdugum güçlü, üstün adam olur muydum? belki beni tiryakiligime zincirleyen de o kusku olmustur, çünkü insanin kendisini gizli kalmis bir büyük adam sanmasi rahat bir yasam biçimidir."
Author: Italo Svevo
15. "Diledigin kadar para,diledigin kadar yasamBir çok insanin hemen isteyecegi iki sey-asil sorun, insanlarin kendileri için en kötü seyleri istemetutkulari."
Author: J.K. Rowling
16. "Ah siz akilli insanlar! Tutku! Sarhosluk! Delilik! Empati kurmadan, orada öyle rahat rahat oturun, alkoligi elestirin, aklini kaçirmistan nefret edin, bir rahip gibi yanindan geçip gidin ve sizi onlardan biri yapmadigi için Ferisi gibi Tanri'ya sükredin. Ben birçok kez sarhos oldum, tutkularim delilikten hiç uzak degildi, her ikisinden de pisman degilim: Zira olanaksiz görünen önemli seyler yapan ve eskiden beri alkolik ve deli diye damgalanan tüm sira disi insanlari kendi ölçülerimle anlamayi ögrendim. Ama az çok özgür, soylu, beklenmedik bir is yapan hemen hemen herkesin arkasindan söyle söylendigini duymak, siradan yasamda bile katlanilmazdir: 'Bu insan alkolik, bu insan deli!' Utanin siz ayiklar! Utanin siz akillilar!"
Author: Johann Wolfgang Von Goethe
17. "..akan zamanin içinde, yitirilecek, bir daha yakalanamayacak anlari en azindan birkaç kareye sigdirip saklamak gibi saçma sapan ama vazgeçilmez bir tutkuyla makinenin ardindan ona bakarken onun bana bakisini belirleyen fotograflar."
Author: Kürşat Başar
18. "Aci çekmekten korkuyorsan, elbette aci çekme olasiligini azaltirsin. Ip cambazlarini düsün, gerçekte ipte yürürken düsebileceklerini düsündüklerine inaniyor musun? Hayir, bu riski kabul ediyorlar ve bu tehlikeye meydan okuyabilmenin tadina variyorlar. Hayatini hiçbir yerini kirmamaya dikkat ederek geçirirsen inanilmaz sikilirsin, biliyorsun… Tedbirsizlikten daha eglenceli bir sey bilmiyorum! Kendine bir bak! ‘Tedbirsizlik' dedigimde gözlerin parliyor! Ah ah! 14 yasindayken bir kiz için Avrupa'yi kat etmeye kalkmak, bu tedbirsizlige karsi büyük bir tutku degil de nedir?(syf. 49)"
Author: Mathias Malzieu
19. "Asiri uçlar, ardinda yasamin sona erdigi sinirlar demektir ve sanatta da politikada da, asiriliga duyulan tutku, ölüme duyulan örtük bir özlemdir aslinda."
Author: Milan Kundera
20. "Iyi etki diye bir sey yoktur, Mr. Gray. Tüm etkiler ahlaka aykiridir. Evet, bilim açisindan da ahlaka aykiridir. Neden mi? Çünkü etki altinda kalan kisi, kendi düsüncelerini kullanmaz, kendi tutkularinin pesine takilmaz olur. Yasamin amaci benligin gelistirilmesidir. Kisinin kendi özünü bütünüyle gerçeklestirmesidir. Bunun için buradayiz. Bir insan, hayatini tam ve bütün olarak yasamalidir. Her duygusuna biçim vermeli, her düsüncesini ifade etmeli ve her rüyasini gerçeklestirmelidir. Bizi çeken seylerden kurtulmanin tek bir yolu vardir ve bu da onlara teslim olmaktir. Direnirsek, ruhumuz kendine yasakladigi seylerin özlemiyle hastalanir. Bastirdigimiz her dürtü zihnimizde kuluçkaya yatar ve bizi zehirler. Ruhu yalnizca duygular iyilestirebilir, ayni duygulari da yalnizca ruhun iyilestirebilecegi gibi."
Author: Oscar Wilde
21. "Romantizmi ayakta tutan sey tekrardir; tekrar bir istahi sanata dönüstürür. Üstelik insanin her aski tek askidir. Hedeflerin degismesi tutkunun biricikligini zedelemez ki! Sadece yogunlastirmaya yarar. Hayatta tas çatlasa bir tek yüce deneyim geçebilir basimizdan; yasamin sirri da bu deneyimi olabildigince çogaltabilmektir."
Author: Oscar Wilde
22. "Algi , Ben için, O'da güdülerin oynadigi role karsilik gelir. Tutkulari içinde barindiran O'nun tersine, Ben akil ve sagduyu olarak adlandirdiklarimizi temsil eder. Tüm bunlar herkesçe bilinen popüler farklarla örtüsür, ama yalnizca ortalama ya da ideal durumda dogru olarak kabul edilmelidir."sayfa 49"
Author: Sigmund Freud
23. "Ama ne yazik ki tarihte hep ayni trajedi tekrarlanmaktadir, çünkü fikir adamlari zamani gelince, dava adami olma sorumlulugunu üstlenmekte zorlanirlar ve pek nadir durumlarda harekete geçerler. Düsün dünyasi zengin, yaratici insanlarda bu ikilem her zaman ortaya çikar: Çünkü yasadiklari dönemin saçmaliklarini en iyi görenler ve gözleyenler onlardir ve bir cosku aninda, kendilerini büyük bir tutkuyla siyasi mücadelenin içine atarlar, ama öte yandan da zorbaliga zorbalikla karsilik vermekte çekinir, tereddüt ederler. Duyduklari sorumluluk onlari siddete basvurmaktan, kan dökmekten alikoyar; o bir anlik tereddüt, saygili geri durus, siddeti tesvik ederek onlarin elini kolunu baglar ve tüm güçlerini yok eder."
Author: Stefan Zweig

Tutku Quotes Pictures

Quotes About Tutku
Quotes About Tutku
Quotes About Tutku

Today's Quote

Right now, they feel they have lost their voice, and their miseries have increased since my departure."
Author: Benazir Bhutto

Famous Authors

Popular Topics