Top Uyar Quotes

Browse top 26 famous quotes and sayings about Uyar by most favorite authors.

Favorite Uyar Quotes

1. "Ergenlik suçlamalari,boyutlari ne olursa olsun,insanligin çektigi acilarin karmasikligini bir anda ortadan kaldiri veriyordu.Eger ergenlik suçlamasini edebiyat yapitlarina uyarlayacak olsaydik,dünya üzerindeki bütün edebiyat elestirmenleri islerinden olurdu.Hamlet'in,Raskolnikov'un ve Genç Werther'in sirri neydi?Erganlik bunalimlari tabi.Peki ya Don Quixote veya Humbert Humbert?Onda ne var canim,yanit:Orta yas bunalimlari.Öyleyse zavalli Anna Karenina'yi nasil açiklamaliydi?Yanit gayet baitti: regl öncesi sendromu,bir de fazla salgilanan hormonlar."
Author: Alain De Botton
2. "Wittgenstein'i bu duruma uyarlayacak olursak,dünyamizin sinirlarinin,baskalarinin bizi anlama sinirlari tarafindan belirlendigini söyleyebiliriz.Elimizde olmadan baskalarinin algilarinin parametreleri içinde var oluruz- baskalarinin bizim komikligimizi anlama sinirlari içinde komiklik yapariz;onlarin zekasi bizim zekamizi,cömertligi cömertligimizi,ironisi ironimizi belirler.Karakter,hem okura hem de yazara ihtiyaç duyan bir dil gibi isler.Shakespeare, yedi yasindaki çocugun gözünde saçmaliktan ibarettir,eger sadece yedi yasindakiler tarafindan okunacak olursa yedi yasindaki birinin anlama kapasitesi ölçüsünde takdir edilir."
Author: Alain De Botton
3. "Romantik dönem boyuncaruhun hisle bagdastirildigindan bahsetmistik; ancak sunu söylemekte yarar var ki çok kisa bir süre sonra his;zevkleri ya da mutluluklari degil de acilari hissetmekle özdeslerstirilir oldu.Bir seyleri derinden yasamak; mutlu olmak;dusta islik çalmak ya da bahçede sarki söylemek anlamina gelmiyordu: Ruhu olan insan acilara duyarli insan demekti artik."
Author: Alain De Botton
4. "Felek benim gibi taninmis bir bilimadimini ölüme mahkûm ettigi için, belki alti ay sonra bu salonda benim yerime dersi baskasi verecegi için aciyla haykirmaktan zor alikoyuyorum kendimi. Bagirmak istiyorum, çünkü zehirlendigimi, daha önceden bilmedigim yepyeni düsüncelerin ömrümün son günlerinde beni aguladigini, beynime sivrisinekler gibi zehir akittiklarini düsünüyorum. Böyle anlarda durumum bana o derece korkunç görünüyor ki, ögrencilerimin de dehset duyarak yerlerinden firlamalarini, aci çigliklarla kendilerini disari atmalarini bekliyorum."
Author: Anton Chekhov
5. "En degersiz gurur, milli gururdur. Bu, onunla gurur duyandaki bireysel özelliklerin yoksunlugunu ele verir. Çünkü insan neden milyonlarca insanlarla paylastigi bir özellige tutunma geregi duyabilir ki baska türlü? Dikkate deger kisisel niteliklere sahip olan, sürekli göz önünde bulundurdugu ülkesinin hatalarini açikça görebilecektir. Ama dünyada gurur duyabilecek hiçbir seyi olmayan her zavalli aptal gurur duyabilmek için son çare olarak ait oldugu ülkesi ile gurur duyar."
Author: Arthur Schopenhauer
6. "Ben dogru dürüst konusamadigim, konusmaktan tat alamadigim birine asik olamam. Konusmak için de ortak bir dil, ortak bir duyarlilik gerekir degil mi? Ortak dil bulmanin zorlugundan söz ediyorum. Kibir degil bu!"
Author: Baris Biçakçi
7. "Insan ömrü kisaydi, bir kurtçugunkinden farksiz. Ya da ipekböcegininkinden. Ademogullari, Havvakizlari tuhaf mahluklardi. Kurtçuga benzetsen alinir, ipekböcegine benzetilmekten keyif duyarlardi. Böceklerden igrenir ama parmaklarina ugurböcegi konsa hayra alamet sayarlardi. Siçanlardan tiksinir, sincaplara bayilirlardi. Akbabalari itici, kartallari heybetli bulurlardi. Sinekleri hor görür, atesböceklerine bayilirlardi. Bakir ve demire ehemmiyet vermez, altina taparlardi. Ayaklarinin altindaki taslara dönüp bakmazken mücevherler için delirirlerdi."
Author: Elif Shafak
8. "Kurnaz insanlar böylesi basit seylerden tuzaga düserler. Insan ne kadar kurnazsa, basit seylerden tuzaga düsürüleceginden o kadar az kusku duyar."
Author: Fyodor Dostoyevsky
9. "Insanlardan nefret ettigin anlamina gelmez bu, ne diye onlardan nefret edesin ki? ne diye kendinden nefret edesin ki? keske insan türüne ait olmak, o dayanilmaz ve sagir edici gürültüyü de beraberinde getirmeseydi; keske hayvanlar aleminden çikip asilan o birkaç gülünç adimin bedeli, sözcüklerin, büyük tasarilarin, büyük atilimlarin o dinmek bilmeyen hazimsizligi olmasaydi! karsi karsiya getirilebilen basparmaklara, iki ayak üstünde durusa, omuzlar üzerinde basin yarim dönüsüne fazla agir bir bedel bu. yasam denen bu kazan, bu firin, bu izgara, bu milyarlarca uyari, kiskirtma, tembih, coskunluk, bu bitmek bilmeyen baski ortami, bu sonsuz üretme, ezme, yutma, engelleri asma, durmadan ve yeniden bastan baslama makinesi, senin degersiz varolusunun her gününü, her saatini yönetmek isteyen bu yumusak dehset."
Author: Georges Perec
10. "Duyarsiz degil, yansiz."
Author: Georges Perec
11. "Açik konusalim: Her rejim, hatta en otoriter olan bile degisken bir denge durumunda ayakta kalabilir, bu nedenle kendi baski donaniminin varligini sürekli olarak hakli göstermesi gerekir ve baski uygulayacak bir seylere gereksinme duyar."
Author: Italo Calvino
12. "Kürtler oldukça yabani bir millet...Sabahtan aksama kadar tüm günlerini nerdeyse uyuyarak geçiriyorlardi.Gürcüler ise ya türkü saylüyor ya da arkaya dogru kolayca savrulan genis kollu elbiseleriyle hoplayarak ziplayarak dans ediyor elleriyle tempo tutarak kalabaligin içinde süzülüyor,birbirlerine kur yapiyorlardi.( Gençlik ve Yaslilik öyküsünden)"
Author: Ivan Bunin
13. "Eski zamanlari hatirlayin. Perilere layik Büyük Pasta'nin yapildigi zamanlari; sadece kuyruk isirandan korkan ejderhalari, kötü krallari, topraklarinizda gezinen devleri, azalmaya baslayan sövalyeler dönemini. Ve siz elinizde eski ve üzerinde yazilar bulunan bir kiliçla ejderha avlamak zorunda kalirsaniz..Yapraklari agaçtan daha iyi resmeden türden bir ressamsaniz..Yagmurlu, rüzgarli ve gün isiginin da çekip gittigi bir gece, odanizin içinde açan bir sarmasik yapraginin sesini duyarsaniz.. Elinizi beyaz kabuguna dayadiginiz agaç, bir gün, ''Uzaklara git. Rüzgar senin pesinde. Git ve asla dönme'' derse; Üstünüzde koca bir yorgunluk ve yoksunluk duygusuyla kendinize gelircesine etrafa bakip, ''Niye yalniziz?'' diye sorarsiniz; Küçük bir çocuk elinizi sessizce tutup ''Üzgünüm'' diyecektir.¦ J.R.R. Tolkien - Masallar kitabi Altikirkbes Yayinlari Arka Kapak Yazisi"
Author: J.R.R. Tolkien
14. "Belirmekte olan bütünüyle önemli bir sey gözlerimizin önüne gelir, gözlerimiz gibi duygularimiz da onun içine karismak ister ve biz, ah tüm varligimizla kendimizi ona vermeyi, büyük ve muhtesem tek bir duygunun tüm hazziyla dolmayi özleriz. - Ah, oraya vardigimizdaysa, orasi simdi burasi olmussa, her sey her zamanki haline bürünür, zavalliligimizin ve sinirliligimizin içinde kalakaliriz, ruhumuzsa kaçirdigimiz huzura özlem duyar."
Author: Johann Wolfgang Von Goethe
15. "Ataerkik düzendeki sinifin baslica etkilerinden biri, bir kadini bir digerinin karsisina koymaktir. Geçmiste fahiselerle namuslu kadinlar karsilastirilirken, günümüzde de çalisan kadinlarla ev kadinlari karsi karsiya getirilmektedir. Bu kadinlardan birincisi ötekinin sahip oldugu "güvenlik" ve sayginliga gipta ederken, ikincisi de kendisine sayginlik kazandiran sinirlamalarin ötesinde, özgürlük, serüven, dünyayi tanimak diye adlandirdigi birinci kadinin yasantisina özlem duyar. Ikili düzen standardinin çesitli elverisliliklerinden yararlanan erkek, her iki kadinin da dünyasini paylasir ve üstün toplumsal ve ekonomik gücü ile de birbirlerine yabancilasmis bu kadinlari birbirlerine rakip duruma getirir."
Author: Kate Millett
16. "Yeterince erkeksi ya da kadinsi olmamak, dogal yapiya aykiri düsmek gibi gösteriliyor. Ve hepimiz kadin ya da erkek olarak dogdugumuz için, cinsel kisiligimizi yitirirsek yok olacagimiz gibi bir düsünceye uyarlanmak isteniyoruz."
Author: Kate Millett
17. "Adimi onun agzindan isitmek nedense beni daha özel biri haline getiriyor..Omzuma dokunuyor. " Çok duyarlisin. Senin bu yanini seviyorum." ‘Sen' ve ‘seviyorum' sözcüklerini söyledigi anda içimde muhtesem bir duygu geziniyor. Tanrim, keske diger iki sözcügü cümlesinden atsaydi..."
Author: Mahbod Seraji
18. "Her sabah uyandigimizda, günlük 86 bin 400 saniyelik kredi açiliyor bize; aksam yataga yattigimizda yarina hiçbir sey kalmiyor, gün içinde yasanmayan kaçmis, dün bitmis oluyor. Her sabah bu büyü yeniden basliyor, hesabimiza yeniden yasamin 86 bin 400 saniyesi yatiriliyor ve su degismez kuralla oynuyoruz: Banka, önceden uyarmadan, istedigi zaman hesabimizi kapatabilir: Yasam her an bitebilir. Öyleyse, günlük 86 bin 400 saniyemizi ne yapiyoruz? Yasamin saniyeleri, dolarlardan çok daha önemli degil mi?"
Author: Marc Levy
19. "Insan hayata erken atilmissa, bir gün dinlenecegini düsündükçe belli bir huzur duyar. Belki de zaman geçtikçe bedenlerimiz. Bazi seyleri bize daha zor kabul ettirdiginden. Bir sey gitgide daha güç ve yorucu bir hale gelir; o zaman sonsuza dek uyuma düsuncesi, eskisi kadar korkutmamaya baslar."
Author: Marc Levy
20. "Devrimler, seçkinlere karsi kendiliginden isyanlardan daha fazlasina ihtiyaç duyar. Devrimler, sadece yöneticinin veya birkaç yasanin degismesiyle yetinmeyen, ama asagidan yukariya toplumun her yönünü kavrayan yeni bir etik sistem getirmeye çalisan bir toplumsal kesimin varligini gerektirir."
Author: Mark Steel
21. "Yatagimin karsisinda bir pencere var. Odanin duvarlari bombos. Nasil yasadim on yil bu evde? Bir gün duvara bir resim asmak gelmedi mi içimden? Ben ne yaptim? Kimse de uyarmadi beni. Iste sonunda anlamsiz biri oldum. Iste sonum geldi. Kötü bir resim asarim korkusuyla hiç resim asmadim; kötü yasarim korkusuyla hiç yasamadim"
Author: Oğuz Atay
22. "Vardigin yer orasi degil. Onun çok ötesindesin. Ama geldiginde inandigin yer orasi ve bunda sakinca yok. Seni dogru okuyorum degil mi, sevgili ölümlü? Her zaman içinde bulunan, sana uçma fantezini yasatan su mavi tüylü kanatlarin sahibi oldugunun farkina yeni vardin. Bir mil yüksekligindeki bir uçurumun kenarinda duruyorsun, güven duyarak öne dogru egiliyorsun, kanatlar açiliyor, denge durumundan çikarken o konuma havada gelecegini umuyorsun. Öyle mi?"
Author: Richard Bach
23. "Panteizim uyarilmis ateizmdir. Deizm sulandirilmis teizmdir."
Author: Richard Dawkins
24. "Bana rast geldiginden memnun görünüyordu. Ihtimal, eristigi mertebeleri gösterebildigine, yahut da, benim halimi düsünerek, benim gibi olmadigina seviniyordu. Nedense, hayatta bir müddet beraber yürüdügümüz insanlarin basina bir felaket geldigini, herhangi bir sikintiya düstüklerini görünce bu belalari kendi basimizdan savmis gibi ferahlik duyar ve o zavallilara, sanki bize de gelebilecek belalari kendi üstlerine çektikleri için, alaka ve merhamet göstermek isteriz. Hamdi de bana ayni hislerle hitap eder gibiydi."
Author: Sabahattin Ali
25. "Kitaplar yeni tanidiklarina karsi çok ketum olurlar. Bir kere de onlarla laubali oldunuz mu size malik olduklari her seyi verirler ve onlar bizim isteyebilecegimiz her seye fazlasiyla maliktirler. Kitaplari bir kadin gibi sevenler, yalniz bekar odalarinin azabini daha az duyarlar. Ellerinde bir kitapla beraber yattiklari, basuçlarindaki lambayi yaktiklari zaman, bahtiyar bir evlilik hayatinin daima tekrar edilen saadetini hissederler. Kitaplarla zifafa girmesini bilen adam, beserliginden kurtulmaya baslamistir.Ve biz daima, daima beseriz."
Author: Sabahattin Ali
26. "Bütün çaglarin trajedisi bu. Ku-ya-ra; 'Kumda yatma rahatligi.' A-da-ko: 'Agaç dali kompleksi.' Simdi kumda yattigim için kuyara diyorum. Daha da genisletilebilir. Kuyara, alisilmis tatlarin sürüp gitmesindeki rahatliktir. Düsünmeden uyuyuvermek. Biteviye geçen günlerin kolayligi. Ya adako? Agaç dalindaki, gövdeden ayrilma egilimini fark ettin mi bilmem? Hep öteye öteye uzar. Gövdenin topraga kök salmis rahatligindan bir kaçistir bu. Özgürlüge susamisliktir. Buna ben 'agaç dali kompleksi' diyorum. Genç hastaligidir. Çogunlukla kuyara disidir. Adako erkek. Pek seyrek cins degistirdikleri de olur. Agaç dali kompleksine tutulmus kisi tedirgindir. Insanlarin agaç dallarini budayip gövdeye yaklastirdiklari gibi, yakinlari onun içindeki bu Adako'yu da budarlar. Onu gövdeden ayirmamak için ellerinden geleni yaparlar. Kimi insana ne yapilsa yarari olmaz. Asi daldir o. Ayrilir. Balta islemez ona."
Author: Yusuf Atılgan

Uyar Quotes Pictures

Quotes About Uyar
Quotes About Uyar
Quotes About Uyar

Today's Quote

Viviré en París y no comeré nada que no sea chocolate;además fumaré puros, me inyectaré heroína y solo escucharé a Jimi Hendrix y The Doors."
Author: Audrey Niffenegger

Famous Authors

Popular Topics