Top Yolda Quotes

Browse top 20 famous quotes and sayings about Yolda by most favorite authors.

Favorite Yolda Quotes

1. "…Öylece durup, Handan‘a dönüsen Evgenia'yi, Evgenia‘ya dönüsen Handan'i ve bir anda ikisi birden olan Güzide‘yi izledim bir süre. Ikisi beni birakip gitmis olsa da, bu üç kadinda aslinda hep ayni kadini sevdigimi düsündüm. Hangi kadini? Ilk çocukluk arkadasim, o çelimsiz liseli kizi mi, en güçlü dayanagim, can yoldasim, cefakar karimi mi, yoksa yasamin her seye ragmen güzel oldugunu bana yeniden ögreten gün görmüs Evgenia'yi mi? Belki hepsini birden, belki hepsini ayri ayri ama üçünde de hep ayni kadini."
Author: Ahmet Ümit
2. "Cezayir kentinin disinda,kapilari kara demirden,küçük bir mezarlik vardir.Sonuna kadar gidildi mi,vadi görünür,vadinin ardindada körfez.Denizle birlikte gögüs geçiren bu sunu karsisinda uzun uzun düslere dalinabilir.Ama insan geldigi yoldan geri dönerken "Tükenmez üzüntüler" diye bir yazi bulur.Bereket versin,idealistler var da her seyi yoluna koyuyorlar. Tersi ve Yüzü kitabindan...."
Author: Albert Camus
3. "Ve ben bir adim atarak korkuluga yaklasacagim, saçlarimi balkondan asagi sarkitacagim, kendimi bosluga birakacagim. Yolda karsima iyi niyetli biri çikacak ve soracak olursa, asagidaki insanlari gösterip, bir süre yere paralel gittikten sonra onlara anlayamayacaklari seyler anlattim diyecegim. Öyle olsun."
Author: Baris Biçakçi
4. "Iyilik, yola düsen, yoldan toplanan bir sey degildir. Tesadüfen ele geçen bir sey de degildir. Insan iyiligi ancak baska bir insandan ögrenir."
Author: Chingiz Aitmatov
5. "Eski bir deyis vardir: Hafizasi güçlü bir içki yoldasindan nefret ederim. Buna ben yeni bir deyis ekliyorum: Hafizasi güçlü bir dinleyiciden nefret ederim. Öyleyse, haydi bana eyvallah, alkislayin, yasayin, için, ey deliligin seçkin erenleri."
Author: Desiderius Erasmus
6. "Erkek kardes, kiz kardes, yoldas, sömürge burjuvazisi tarafindan yasaklanan sözcüklerdir, çünkü ona göre kardesim cüzdanimdir, yoldasim çevirdigim dolaplardir."
Author: Frantz Fanon
7. "Az élet egy hegyoldal. Amíg fölfelé halad az ember, a csúcsra néz, és boldognak érzi magát: de mihelyt fölér, tüstént észreveszi a lejtot s a végcélt, ami nem más, mint a halál. A felmászás lassú, a lefelé haladás annál gyorsabb. A maga korában jókedvu az ember. Annyi mindent remél, ami egyébiránt sohasem következik be. Az én koromban már semmit sem vár… csak a halált."
Author: Guy De Maupassant
8. "Hangi yola koyulursak koyulalim, yalnizlikhep yoldadir.her yere ve her seye ondan gidilirve ondan gelinir."
Author: Hasan Ali Toptas
9. "Ona göre binlerce kisi, ayri ayri yerlerde birbirinden habersiz binlerce durusu tekrarliyordu böyle, binlerce durusu bedenlerini köprü kilarak gelecege tasiyordu. ayni yolda yürümekten baska çaresi olmayan tuhaf birer yaratikti insanlar; tekrarin tekrarlananin örtüsü oldugunu anlayamadan, ayni el sallayislarin, ayni gülüslerin, ayni yürüyüslerin ya da ayni oturuslarin içinden geçe geçe damaklarina bulasan uzak bir serüven tadiyla dönüp dolasip ayni noktada yasiyorlardi."
Author: Hasan Ali Toptas
10. "Korkularindan kaçtigini sanan bir adam, kestirme bir yoldan dosdogru onlara kosmaktadir aslinda."
Author: J.R.R. Tolkien
11. "Her hayat birçok günden olusur, gün günü izler. Biz kendi hayatimizin içinden yürüyüp geçeriz, yolda karsimiza hirsizlar, hayaletler, devler, yaslilar, gençler, zevceler, dullar, asik biraderler çikar. Ama illa ki kendimizle karsilasiriz her seferinde."
Author: James Joyce
12. "Muhafizlarim oldugunu biliyorsun degil mi ? Burada oldugunu biliyorlardir." "Yolda Linard'in yanindan geçtim." Yanagima düsen saç tutamini geriye atip kulagimin arkasina soktu.Eli orada kaldi. "Kurallari çignedigimi söyledi. Ben de ona kiçimi yemesini söyledim."
Author: Jennifer L. Armentrout
13. "Konu bu degil ki. Her zaman bir isim vardir. Lincoln. Hitler. Gandhi. Isim, dehsete sebep olabilir, hayrete...Bazen de harika seylere, isim yapmaya çalisan milyonlarca insan var. Hayal dahi edemeyecegi seylerle karsilasan insanlar. En kritik anda, kendi isimlerimiz bile insanlarin bizi ayirmak için kullandigi seslere dönüsür. Savasabildim mi? Faydam oldu mu? Kiz kardeslerime destek oldum mu? Yoldaslarima, çocuklarima, sümüklü böcek kabilesine...Her birimizin içinde zincirin bir halkasi var. Adamin dedigi gibi, ya varligini hissedersin, ya da bilmezden gelirsin. Hissetmeye çalistim. Bir kadin gibi karanlikla yüzlesmeye çalistim. Bundan fazlasina ihtiyacim yok. Beni hatirlamak zorunda degilsiniz. Kim oldugumu bile bilmiyorsunuz. Ben biliyorum."
Author: Joss Whedon
14. "DÖRDÜNCÜ SARKIBaharin son günleri; kömürlükler arasindaÇamasir ipleriyle kesilenÜç agaçli bahçemizin yanindaki papatyali arsaya bitisik400 Sert kaldirimli ve yokusu dikYolda, ayakkabilarimin burnunuÇarpmamaya çalisarak sekiyorum. (Becermekmümkün degil bunu.)Bir satici eseginin küfeleriyle sigmadigi darBogazi asiyorum405 Ve servi agaçlariyla kasvetVe daha birtakim agir duygular verenKüçük meydana ulasiyorum.Burada duvarlari yikikBir mezarlik ve içinde bir türbe,410 (Yillar sonra gördügüm Karacaahmet MezarlikBankasinin -tövbe de-Yaninda "bir küçük hesap sahibi" sayilirdi.)Türbenin parmakliklarina dügümlenmis çaputlari.Sudan çikarilmis bir ölünün parmaklarina takiliYosunlar gibi görürdüm. Ve duvarin önündeki kara çali,415 Bana ölümün tastanligini anlatan bir hocaydikara sakalli.Çarpik mezar taslari arasinda,Ölülerin besledigi çimenlerin ortasindaTürbedeki tas tabutlar kadarKayitsizca uzanmis çocuklar."
Author: Oğuz Atay
15. "...belki de akil hastasidir aklimizi korumak hiç etkilenmemek gerekir saglam insan yolda sagina soluna bakmadan dosdogru yürüyen adamdir..."
Author: Oğuz Atay
16. "Çok yüksege çikamam; bende yükseklik korkusu var. Kimseyi yari yolda birakamam; bende ‘alçaklik' korkusu var. Hayatta silgim hep kalemimden önce bitti. Çünkü kendi dogrularimi yazacagim yere, tuttum baskalarinin yanlislarini sildim. Beklenen hep geç geliyor; geldigi zaman da insan baska yerlerde oluyor. Kimseye göstermem üzüntümü. Gündüz gülerim, geceleri yalniz aglarim."
Author: Oğuz Atay
17. "Bir aksam eve dönerken mahallenin bakkalina ugramis, öteberi almistim. tam kapidan çikacagim sirada, karsi evin bir odasinda kira ile oturan bekarin radyosu weber'in oberon operasi uvertürünü çalmaya basladi. az daha elimdeki paketleri yere düsürecektim. maria ile beraber gittigimiz birkaç operadan biri de buydu ve onun weber'e hususi bir muhabbeti oldugunu biliyordum; yolda hep onun uvertürünü islikla çalardi. kendisinden daha dün ayrilmis gibi taze bir hasret duydum. kaybedilen en kiymetli esyanin, servetin, her türlü dünya saadetinin acisi zamanla unutuluyor. yalniz kaçirilan firsatlar asla akildan çikmiyor ve her hatirlayista insanin içini sizlatiyor. bunun sebebi herhalde "bu öyle olmayabilirdi!" düsüncesi yoksa insan mukadder telakki ettigi seyleri kabule her zaman hazir."
Author: Sabahattin Ali
18. "Hiçbirimiz ötekinden daha iyi degiliz. Ayni yolda, yalnizca bir adim ilerde, ayni yolda, ayni aliskanliklarla, yalnizca bir adim ilerde. Biraz daha atak, biraz daha serseri olmak, o kadar. Gece ilerliyor. Içkiler tükendi. Meraklar, yorgunluklar. Simdi giderler. Hiçbir sey degismemis olur. Yemekten sonra oturdugumuz koltuklardan, hiçbir sey yapmamis, hiçbir seyi degistirmemis, gelistirmemis oldugumuz halde yorgun, ölesiye yorgun kalkariz; kapimizi kapar, bakariz yüzyüze, yabanci."
Author: Sevgi Soysal
19. "Ancak klinik gözlemler bize nefretin sadece beklenmedik siklikta sevginin yoldasi oldugunu, insan iliskilerinde sevginin bir öncülü oldugunu söylemekle kalmiyor, kimi durumlarda nefretin sevgiye ve sevginin de nefrete dönüsebildigini gösteriyor. Sayet bu dönüsüm sadece zamana bagli ardil bir yer-degistirmeden ibaret degilse, birbirine ters yönlerde seyreden fizyolojik süreçleri öngören, erotik güdülerle ölüm güdüleri arasindaki o temel ayrimin dayandigi zemin kaymis olur."Sigmund Freud, ‘Ben ve O', sayfa 76"
Author: Sigmund Freud
20. "Haftalardir, mutsuz oldugu için olaylara baska anlamlar yüklüyordu; ara sira yoldan geçen temiz yüzlü, iyi kisileri durdurup "Mutsuzum" demek geliyordu içinden, yolda sarki söyleyen bu ihtiyar kadin, her seyin düzelecegine inandirirdi Lucrezia'yi. ... Ne saçma bir düstü mutsuzluk."
Author: Virginia Woolf

Yolda Quotes Pictures

Quotes About Yolda
Quotes About Yolda
Quotes About Yolda

Today's Quote

Unemployment, foreclosures, bankruptcy - the cure is not more government spending, but helping businesses create jobs."
Author: Brian Sandoval

Famous Authors

Popular Topics