Top Zaman Quotes

Browse top 291 famous quotes and sayings about Zaman by most favorite authors.

Favorite Zaman Quotes

1. "Yasasin! Ne kadar da ideolojik yaklasiyoruz birbirimize"…Bunun için kent nesnesi o biçakla bakunin‘di destigimKi ben devletin tas kestigini en basindan bilirdimIsa‘yi polise dogruLttugum zaman.Ellerini el olarak tutmak istiyor ellerimDe ki bunun kaburgamdaki kiliseyle ilgisi yok degildirZaten en az on iki kisiden biri haindirAma gözlerimi öyle yirtma annem ilkokul ögretmeniydi benim!…"
Author: Ah Muhsin Ünlü
2. "Eger seninle evlenirsem, eger her gün bulusursak, seni özleyememekten korkuyorum. Daha kötüsü, senin beni özleyememenden korkuyorum. O zaman, yasamak için elimde çok daha az nedenim kalacak."
Author: Ahmet Ümit
3. "Kulagimi yüregimin atisina veriyordum. Bunca zamandir bana arkadaslik eden bu gürültünün durabilecegini bir türlü aklim almiyordu."
Author: Albert Camus
4. "Tekerlekler üzerinde kayan zindanimin karanliginda, yorgunlugun ta derinliklerinden gelismisçesine, sevdigim bir kenti, kendimi mutlu hissettigim belli bir saatin bütün bu alisilmis gürültülerini eskisi gibi, bir bir bulur gibi oldum. Gerginligini yitiren havada, gazete saticilarinin sesi, küçük parktaki son kuslarin ötüsü, sandviç saticilarinin bagrismasi, kentin yüksek dönemeçlerinde tramvaylarin çikardigi iniltili gicirtilar ve gögün daha gece limanin üzerine çökmeden önceki ugultusu, bütün bunlar, benim için, cezaevine düsmeden önce bildigim gözü kapali bir gezintiyi düzenliyordu. Evet, bu saat, bundan çok zaman önceleri, kendimi mutlu hissettigim bir saatti. Beni o zamanlar bekleyen, hep hafif ve deliksiz bir uykuydu. Ama yine de bir seyler degismisti. Yarini gözlerken, kendimi yeniden hücremde buluverdim. Yaz göklerinde uzanip giden o bildik yollar insani günahsiz uykulara da zindanlara da götürebiliyormus demek."
Author: Albert Camus
5. "Benim kendisinden nefret ettigime inanan biri, onu genis bir gülümseme ile selamladigimi görünce apisip kaliyordu. O zaman, yapisina göre ya bendeki ruh büyüklügüne hayran oluyor ya da ödlekligimi küçümsemeyle karsiliyordu, oysa bu davranisimin nedeni basitti: Adini bile unutmustum adamin."
Author: Albert Camus
6. "Ve ben, bu gece, yasamin belirli bir saydamligi karsisinda hiçbir seyin önemi kalmadigi için kisinin ölmek isteyebilmesini anliyorum. Bir insan aci çeker, mutsuzluk üstüne mutsuzluga ugrar. Katlanir bunlara, yazgisini benimser, iyice yerlesir içine. Saygi görür. Sonra, bir aksam, hiç: bir zamanlar çok sevdigi bir dostuna rastlar. Dostu biraz dalgin konusur onunla. Eve dönünce, adam kendini öldürür. Sonra gizli dertlerden, bilinmeyen acilardan söz edilir. Hayir. Ille de bir neden gerekirse, dostu kendisiyle dalgin konustugu için öldürmüstür adam kendini."
Author: Albert Camus
7. "Bir ekip yönetmek, sorumlulugu baskalarina dagitmak ve ne zaman geride durup bir baskasinin yönetmesine izin verecegini bilmek demektir. En iyi kaynaklarinizin ne oldugunu ve onlari nasil kullanabileceginizi anlamak demektir.(syf. 92)"
Author: Ally Carter
8. "Bohemya Kralligi'ni tehdit eden büyük bir skandalin ve Sherlock Holmes'un bir kadinin zekasina yenilmesinin hikayesiydi bu. O günden beri bir daha kadinlarin zekasiyla ilgili espriler yaptigini duymadim. Ayrica Irene Adler'den veya fotografindan her zaman övgüyle söz etti."
Author: Arthur Conan Doyle
9. "Sebuah memoir bukan sekadar bercerita tentang episod-episod, watak-watak dan diri pengarang dalamnya, tetapi juga persoalan kepercayaan, nilai-nilai zaman, visi manusia, dan dialektik yang terjadi hasil perbenturan intelektual dalam kalangan masyarakat."
Author: Baharuddin Zainal
10. "Hayat devam eder. Bazi çiçekler susuzluga ve unutulmaya dayanir. Hayat her zaman devam eder, bunu herkes bilir."
Author: Baris Biçakçi
11. "Kimi zaman öyle geliyor ki, hayatim boyunca kati hale geçemedim ben, durmadan masalarin, koltuklarin, sehpalarin altina ve yetiskinlerin ayaklarinin dibine çöken, bereket versin havadan agir bir gaz olarak yasadim bunca yili. Yirmi alti yili. Ve bu yirmi alti yil boyunca tek bir seyi istedim, tek bir seyin pesinden kostum, kos dedim ruhuma, kos alçak, kos pislik, o da kostu…Karsima çikan herkesin, kadin erkek, çoluk çocuk, herkesin bana asik olmasini istedim. Iste benim basit gerçegim! Ama artik, içkili ve kalabalik bir aksam yemegi hayal ediyorum. Açik havada, çiplak ampullerin altinda. Güzel seyler yiyip içmisiz. Nefis bir yaz gecesi. Masada kalan son kisi ben olmak istiyorum. Eslerin birlikte kalkmasini seyrediyorum sessizce. Sonra erkeklerden yemege yalniz gelmis kadinlari evlerine birakmalarini rica ediyorum. Masada tek basima kalmak istiyorum. Rüzgarla sallanan çiplak ampüllerin altinda. Agustosböceklerini dinliyorum ve bir parça kuru ekmek atiyorum agzima."
Author: Baris Biçakçi
12. "(Hayatta ne zaman mutlu olsam, bunun en iyi günlerim oldugunu hatirlatacak bir mutsuzluk habercisi daima karsima çikmistir. Ya bizim kültürümüz bunlardan çok fazla yetistiriyor ve ihraç edilemez olduklarindan basimiza kaliyorlar, ya da dünkü mutsuzluklarini simdiki zamanda yenmeye ugrasmayanlar, baskalarinin mutluluklarini da sinirlayarak teselli buluyorlar!..)"
Author: Buket Uzuner
13. "Cesaret, zamaninda kullanilmazsa bir intihar silahina dönüsür."
Author: Buket Uzuner
14. "Birini gerçekten sevmekten, sonra onu kaybetmekten, yerlesip ister aile, ister ülke, ister evlilik olsun bir yerlere ait olmaktan, hayatin dönüssüzlügünden, geriye sardirilamazligindan ve ebedi düsmani zamanin çizgisel akisindan korkuyordu."
Author: Elif Shafak
15. "Ölümün için her sey çoktan hazir: Seni öldürecek top güllesi çok uzun zaman önceden eritilip döküldü, tabutunun pesinden aglayacak olan kadinlar çoktan tutuldu."
Author: Georges Perec
16. "Su dünyada insanlar can sikici olmayan seylerden hemen bikarlar. Bikmadiklari seyler ise çogunlukla can sikici seylerdir. Bu her seyde böyle olur. Benim sikilmaya harcayacak zamanim var, ama bir seylerden bikmaya harcayacak zamanim yok. Çogu insan bu ikisi arasindaki ayrimi yapamaz."
Author: Haruki Murakami
17. "Kadin olsaydiniz, hiçbir sey düzeltmeyen, ama her seyi düzelttikleri sanilan özenlere konu oldugunu gördükçe, gururlu bir ruhun nasil tiksintiyle karisik hüzünlere kapildigini anlardiniz. Birkaç gün, pohpohlanacagim, yapilan haksizlik bagislattirilmak istenecek. O zaman en akla uymaz istekleri bile kabul ettirebilirim. Bu düsüs, her seyin unutulduguna inanildigi gün sona eren bu oksayislar, beni alçaltiyor. Efendisinin iyiliklerini yalniz onun kusurlarina borçlu olmak..."
Author: Honoré De Balzac
18. "... günün birinde, kiyiya indigimde, birinin karsidan bana dogru geldigini, sonra basini benden çevirdigini animsiyorum. Ben de görülmek istemedigimden, onu hemen anladim. Bu "öykünün" üstesinden gelmek zorundaydi -saniyorum tedirgin edici, hüzünlü bir öyküydü, tipki benim yaptigim gibi, bana çok azini anlatmis oldugu bir öykü. Birbirimizin yanindan geçip gitmek üzereyken, saniyorum öglen vaktiydi. Tam o sirada olan bir sey, bizi engelledi. Kurumus girtlaklardan bir çigliktir yükseldi, bir müzik de diyebilirim buna, vahsi, cosku dolu bir sarki, tepeden asagi, yolun üzerinden denize dogru yuvarlandi. Oldugumuz yerde kalakaldik ve korkuyla birbirimize baktik. Çünkü agustos böcekleri de bir zamanlar insandilar. Hep sarki söyleyebilmek için yemeye, içmeye ve sevmeye son verdiler. Sarkilara kaçislari sirasinda gittikçe daha kuruyup küçüldüler, simdi özlemleriyle yitik, özlemleriyle büyülenmis olarak sarkilar söyleyip duruyorlar-"
Author: Ingeborg Bachmann
19. "Aynayi birakti. Kirk iki yil kalmisti! Kirk iki yil daha nasil dayanacakti? Kirk iki yil daha yillarin geçmesini bekleyecekti. Kirk iki yil daha yaslanan gözlerine bakacakti. Zaman hapishanesinden kaçmanin bir yolu yok muydu? Ah, keske tekrar en bastan baslayabilseydi! Ama nasil? Nereden? Kiminle? Bertha ile olmazdi. O özgürdü istedigi zaman onun hapishanesine girip çikar ya da uçup gidebilirdi. Üstelik onunla asla "biz" olunamazdi; "bizim" yasamimiz, "bizim" yeni yasamimiz mümkün olamazdi."
Author: Irvin D. Yalom
20. "Ah, sampai di sini, mungkin kau akan bertanya siapa diriku. Tapi apa perlunya kau tahu? Aku hanya bagian kecil dari cerita ini. Aku hanya seseorang yang berusaha mencatat sedikit kenangan agar tak hilang begitu saja ditelan zaman. Jika suatu peristiwa telah pergi, kau tahu, ia tak akan hilang begitu saja. Jika dulu ada tawa, gaungnya masih bisa masih bisa kau dengar di sana. Jika dulu ada air mata, kau masih bisa membasuhnya dengan tanganmu di sana, sekarang. Jika aku mati, kenangan itu akan hidup."
Author: Iwan Setyawan
21. "Ben ayriminda degilim: Ne zaman gündüz oluyor, ne zaman gece. Evren etrafimdan silindi ve sadece o kaldi."
Author: Johann Wolfgang Von Goethe
22. "Sabahleyin azapli bir rüyadan uyaninca yok yere ona dogru kollarimi uzatiyorum...Daha böyle yari uykulu halde onu yanimda aradiktan sonra iyice uyanip da yalnizligimi anladigim zaman kalbimden gözyaslarimin pinari tasiyor ve önümde beliren gelecegin karanliklarina karsi bagirtiyla agliyorum."
Author: Johann Wolfgang Von Goethe
23. "Gerçekte hep iki zaman arasindayizdir: Gövdenin ve bilincin zamani arasinda. Bütün öbür kültürlerdeki ruh ve gözde arasindaki ayrim iste buradan kaynaklanir. Öncelik her zaman ruhundur ve yeri bir baska zamanin aktigi çizgidedir."
Author: John Berger
24. "Ey Tanrim, ne zaman insanoglunun karsisina çikip kendi hatalarini itiraf edeceksin?"
Author: José Saramago
25. "Yalan söylediginde, birinin gerçege ulasma hakkini çalarsin. Hile yaptigin, aldattigin zaman dogrulugu,hakliligi çalmis olursun."
Author: Khaled Hosseini
26. "Buradayim. yagmur öyle çok yagiyor ki görmesen bile sürekli onu duyuyorsun. uyurken hep islaniyormusum gibi geliyor. sana ne çok yaziyorum ama hiçbirini yollamiyorum. yazar yazmaz her sey eskiyor sanki, sözcükler uzakliga ve zamana dayanikli degil. sen de hep bu yeniden kurgulanmis, ayiklanmis kartlarla yetinmek zorunda kaliyorsun. sevmeyi bilmedigim dogru ama özlemeyi ve hissetmeyi bildigimi saniyorum. buradayim, yagmur yagiyor ve anlayabildigim, kendim hakkinda, sözcükler halinde belirginlestirebildigim tek sey bu? komik mi?"
Author: Kürşat Başar
27. "O zamanlar hep ne çok uyudugumu söyler dururdun. Çogu kez ögleye dogru geldiginde uyuyor olurdum. Biraksalar bütün bir gece ve gün boyunca uyuyabilirdim. Belki de yeni bir güne baslayacak, o günü tasiyacak gücü bulamadigimdan uyuyordum. Yatagimda hiçbir sey, disardaki dünyanin acimasiz kavgasi, hatta salondan gelen bizimkilerin tartismalari bile bana dokunmuyordu. Orada öyle, gizlenmis, kimsenin umurunda olmayan bir canliydim ben."
Author: Kürşat Başar
28. "Ne yazik ki insan kendi hapishanesinin anahtarini bulamiyor, hatta çogu zaman asil mahpusu kendisi oldugunu bile anlayamiyor."
Author: Kürşat Başar
29. "Böyle iste, diyordu. Dostumuz Konstantin Dmitriç ne yetenekli bir gençti. Oysa simdi nerede o eski Konstantin Dmitriç! O zamanlar bilimi de severdi. Üniversiteden çiktiginda insanlara özgü düsünceleri vardi. Simdi ise yeteneklerinin yarisi kendi kendini aldatmaya, öteki yarisi da bu aldatisi hakli göstermeye yönelmis durumda. iletisim yayinlari. syf :441."
Author: Leo Tolstoy
30. "Bütün kadinlar erkeklerden daha maddecidir. Biz asktan muazzam bir sey yapariz, onlarsa her zaman terre-a-terre."
Author: Leo Tolstoy
31. "Kucagima aldigimda, kollarimda sirrimi ele veren bir kasilma sezebildiginden emindim. Agucuk gugucuk yaparken, sesimdeki hafif sabirsiz tonlamadan, bunun benim için dogal olmadigini anladigindan emindim. Dahasi, okuduguma göre -özür dilerim, sen okumustun- bebeklerde tepki uyandirmak için onlara gülümsemek önemliydi. Gülümsedim. Gülümsedim, gülümsedim. Yüzüm aciyana kadar gülümsedim ama yüzüm gerçekten acidiginda bunu anladigindan emindim. Ne zaman kendimi gülümsemeye zorlasam, içimden gelerek yapmadigimi biliyordu, çünkü hiç karsilik vermedi."
Author: Lionel Shriver
32. "Ama bu baska bir öyküdür, baska bir zaman anlatilmali."
Author: Michael Ende
33. "Dogrular, her zaman insanin ayaklarini açikta birakan bir battaniye gibidir."
Author: N.H. Kleinbaum
34. "Onu öldürmelisin." Lijuan'in göz bebekleri oburca büyürken gözlerini siyah alevler doldurdu. Yüzü, alev almis bir kurukafa gibi görünüyordu. "Onu öldürmezsen, duvarlarinin ne zaman çökecegini asla kestiremezsin.""Peki onu öldürmezsem ne olur?""O seni öldürür. Seni bir ölümlüye dönüstürür." sy 140"
Author: Nalini Singh
35. "... O zamanlar daha Olric yoktu, daha o zamanlar Turgut'un kafasi bu kadar karisik degildi."
Author: Oğuz Atay
36. "Hayir, sizi de sevmemeliyim. Çünkü her zaman oldugu gibi hayal kirikligi bekliyor beni. Gene gülünç olmaktan korkuyorum. (Sesini yükseltir.) Insafsiz insanlar! Hayat gözyasina bakmiyor. Oysa insanlarin merhametine muhtacim ben."
Author: Oğuz Atay
37. "Babam beni mektebe götürdügü zaman, çantamla birlikte artik uzun bir hayat tecrübesini de omzumda tasiyordum. Bir de Vatan denen bir sey vardi ki, çok iyi korunmasi gerekiyordu. Bizler, her sabah hep bir agizdan onu özümüzden çok sevdigimizi, ant denen bir sey içerek haykiriyorduk."
Author: Oğuz Atay
38. "... Üstelik bizim memlekette dikbasli olmak, kendi kendine karar vermek hos bir sey degildir ki! Insan her zaman daa iyi bilen, daha iyi düsünen birine kendini emanet etmeli, birisine baglanmali, bir inanci benimsemeli."
Author: Orhan Pamuk
39. "Zaman geçti ve öylesine geçerken -ben istesem de istemesem de- sensiz yeni bir gerçeklik yaratti. Kendi içimde, senin hiç bilmedigin seylere baglanmayi denedim. Önce onlarin sayilarinin az oldugunu ve epeyce aramam gerekecegini düsündüm. Ama zaman geçtikçe senden sakladigim düsüncelerin ve duygularin ne kadar çok oldugunu fark edip sasirdim, bunlar senin birliktelik ve uyum arayisinla hiç temas etmemislerdi. Kasitli olarak saklamamistim onlari. Saklamak seni kandirmak anlamina gelirdi, böyle bir sey ise düsünülemezdi."
Author: Pascal Mercier
40. "Çok yanilmiyordu. Hedefine vasil olan hiçbir temayül yasamaz. Arzu ile gaye arasinda ümid verici bir mesafe olmadikça arzunun yasamasi imkansizdir.Ihtiraslar da böyledir. Ask da hedefinden az çok uzak bulunursa canlidir. Firari ve sayyal bir hedef karsisinda her ihtiras kudurur. Bunun için iki taraftan biri kaçar ve öteki tarafin ihtirasini tahrik eder. Ihtiras kovalayan tarafta vardir. Kaçan lakayttir. Bunun için sevismek yoktur. Iki insan, muhtelif anlarda, birbirlerini sevebilirler; fakat bu an birlesir ve iki taraf, birbirlerini ayni zaman içinde sever ve sevdiklerini hissederlerse, ikisinde de ihtiras derhal mahvolur ve ask hadisesi biter. Her sevdanin sonu böyledir. Garip netice: Sevismek askin ziddidir."
Author: Peyami Safa
41. "Kendimi ararken hangi sapa yollarda yolumu yitiririm? Beni koruma numarasiyla, beni kendimden ayiran perde ne? Beni olusturan bu ufalanmis parçalarin içinde kendimi nasil yeniden kesfedebilirim? Kendimi kavrama konusunda asla bilmedigim bir belirsizlige dogru ilerliyorum. Sanki önümdeki yol önceden belirlenmis. Sanki iç dünyam, kendi yarattigini sandigi; ama gerçekte onu biçimlendiren zihinsel bir manzaranin çizgilerinin bir parçasi. Saçma -dünyanin rasyonelligini onayladigi ve tartismasiz kabul edildigi için saçmalar saçmasi- bir güç beni durmaksizin siçramaya zorluyor; ama asla terk edemedigim sert bir zeminde ayaklarim. Ve kendime dogru yaptigim bu yararsiz atlayisimla, sadece bugünle olan bagimi yitirme basarisini gösteriyorum: çogu kez, kendimden uzakta, ölü zamanin ritmiyle yasarim."
Author: Raoul Vaneigem
42. "Yine de bunun sana olacagini tahmin edemiyorum," dedi Tasha, gülerek. "Sen her zaman agirbaslisin. Elbette ki... kimse anlamasin diye bebek dilini Rusça konusacagindan eminim."
Author: Richelle Mead
43. "...Bizlerse: Seyirci, her zaman, her yerde,bizler her seye dönük, hiç disina çikmadan!Agzimiza dek doluyuz. Düzenliyoruz. Parçalaniyor.Düzenliyoruz yine, biz parçalaniyoruz.Kim bizleri böylesine ters çevirmis,her ne yapsak yola çikanbirini andiriyoruz? O nasilson tepeden bir daha görünce koyagini,döner, duraklar ve oyalanirsa-,öyle yasiyoruz biz de, vedalasiyoruz hep."
Author: Rilke, Rainer Maria
44. "Bir aksam eve dönerken mahallenin bakkalina ugramis, öteberi almistim. tam kapidan çikacagim sirada, karsi evin bir odasinda kira ile oturan bekarin radyosu weber'in oberon operasi uvertürünü çalmaya basladi. az daha elimdeki paketleri yere düsürecektim. maria ile beraber gittigimiz birkaç operadan biri de buydu ve onun weber'e hususi bir muhabbeti oldugunu biliyordum; yolda hep onun uvertürünü islikla çalardi. kendisinden daha dün ayrilmis gibi taze bir hasret duydum. kaybedilen en kiymetli esyanin, servetin, her türlü dünya saadetinin acisi zamanla unutuluyor. yalniz kaçirilan firsatlar asla akildan çikmiyor ve her hatirlayista insanin içini sizlatiyor. bunun sebebi herhalde "bu öyle olmayabilirdi!" düsüncesi yoksa insan mukadder telakki ettigi seyleri kabule her zaman hazir."
Author: Sabahattin Ali
45. "Evde de karnimiz doymuyor degildi ama büyükannem, pisirdigi ucuz et yemeklerinin daha ilk lokmasini agzimiza götürürken, "Umarim begenirsiniz, sunun yarim kilosuna tam kirk bir sent verdim," deme aliskanligina sahipti, ben de o zaman bir pazar günü rostosu yerine madeni paralari yiyormusum duygusuna kapilirdim."
Author: Sylvia Plath
46. "Zaman öldürmek kulaga geldigi kadar zor bir sey degil. Yüz tane rakami gögsünden vurabiliyor ve ondalik sayilarin avucumda kanamalarini izleyebiliyordum. Sirf nefesimi tutarak saniyeleri bogabiliyordum. Saatlerce dakikalari öldürüyordum ve kimsenin umurunda olmuyordu."
Author: Tahereh Mafi
47. "Beklemek ileriye dogru acele etmek,zamani ve içinde bu ani bir armagan yerine bir engel gibi görmek,degerlerini yadsiyip yok ederek zihninde üzerlerinden atlayip geçmek demektir.Beklemek sikicidir denir,oysa,büyük bir oranda zamani kullanmadan ve deneyimlerinden geçmeden tüketmek eglencelidir de.Hiçbir sey yapmadan bekleyen bir kisi,hiçbir yarari olmadan bir sürü seyi sindirim sistemine yigan bir obura benzer diyebiliriz.Daha da ileriye giderek hazmedilmemis gidalarin bir insani daha güçlü yapmadigi gibi geçen zamanin insani yaslandirmadigini söyleyebiliriz.Zaten ari ve tam bekleme diye bir sey yoktur."
Author: Thomas Mann
48. "Tujuan masyarakat yang adil dan makmur adalah konsep yang imajiner.Zaman selalu berubah termasuk manusia yang mendefinisikan tujuan itu."
Author: Toba Beta
49. "Senin bu ellerinde ne var bilmiyorum göge bakalimTuttukça güçleniyorum kalabalik oluyorumBu senin eski zaman gözlerin yalniz gibi agaçlar gibiSularim isinsin diye bakiyorum isiniyorSeni aldim bu sunturlu yere getirdimSayisiz penceren vardi bir bir kapattimBana dönesin diye bir bir kapattimSimdi otobüs gelir biner giderizDönmeyecegimiz bir yer begen baska türlüsü güçBir ellerin bir ellerim yeter belleyelim yetsinSeni aldim bana ayirdim durma kendini hatirlatDurma kendini hatirlatDurma göge bakalim"
Author: Turgut Uyar
50. "-Aklina her geleni söyleme. Hayatin boyunca bunu yaptin zaten. Ben sana ne derdim, her zaman? -Cahil ile lak lak edecegine, alim ile tas tasi. -Sen ne yaptin peki? Alim ile tas tasirken bile lak lak ettin, durmadi o çenen. Bir de kendince bahane bulmussun gevezeligine 'Ben sesli düsünüyorum, kafamdan geçenleri içimde tutamiyorum,' diye. Tut! Içinde-kiçinda nerende tutarsan tut, ama tut. Beyin ishali olmus gibi vir vir vir... Hayatta bir agirligin olsun. Bir de yazan-çizen adamim diye dolaniyorsun. Yazik! Çok yazik!"
Author: Yekta Kopan

Zaman Quotes Pictures

Quotes About Zaman
Quotes About Zaman
Quotes About Zaman

Today's Quote

I am trapped in glass and I want to break out and breath deep but I´m too afraid that it will hurt."
Author: Ally Condie

Famous Authors

Popular Topics