Top Zevk Quotes

Browse top 15 famous quotes and sayings about Zevk by most favorite authors.

Favorite Zevk Quotes

1. "Romantik dönem boyuncaruhun hisle bagdastirildigindan bahsetmistik; ancak sunu söylemekte yarar var ki çok kisa bir süre sonra his;zevkleri ya da mutluluklari degil de acilari hissetmekle özdeslerstirilir oldu.Bir seyleri derinden yasamak; mutlu olmak;dusta islik çalmak ya da bahçede sarki söylemek anlamina gelmiyordu: Ruhu olan insan acilara duyarli insan demekti artik."
Author: Alain De Botton
2. "Iste kadinlarin zekalari böylece,kendilerini seven erkeklerden kalma tortulardan ileri gelir,tipki bunun gibi erkeklerin zevkinde de,yasamlarindan geçmis olan kadinlarin izi kalir; çogu kez de bir kadinin bize çektirdigi dayanilmaz acilar baska bir kadinin bizi sevmesine ve mutsuz olmasina neden olur."
Author: André Maurois
3. "Ben ki biri keman çalsa yasama hirsiyla dolar tasarim,kendimi zevkten öldürebilirim, bütün kadinlar için asktan ölebilirim, bütün sehirler için gözyasi dökebilirim, buradayim, çünkü hayata baska çözüm yolu yok."
Author: Arthur Cravan
4. "En büyük bilgelik su andan zevk almayi hayatin en büyük amaci kilmaktir, çünkü tek gerçek budur, baska her sey düsünce oyunudur. Ama bunun en büyük budalaligimiz oldugunu da söyleyebiliriz, çünkü yalnizca kisa bir süre için var olan ve bir rüya gibi kaybolan içinde bulundugumuz bu an asla ciddi bir çabaya degmez."
Author: Arthur Schopenhauer
5. "Açikyüreklilikte yüzde bir degerinde bile olsa bir nota falsolu oldu mu, uyumsuzluk hemen farkedilir; övmede ise bastan sona bütün notalar falsolu bile olsa, yine de kulaga hos gelir, zevkle dinlenir."
Author: Fyodor Dostoyevsky
6. "Yasaminin mercek altina alinmasindan gizliden gizliye zevk almayan bir hastayla daha hiç karsilasmamisti. Mercek ne kadar büyük gösterirse hasta o kadar çok zevk alirdi. Incelenmekten alinan keyif o kadar büyük olurdu ki Breuer yaslanma, sevdiklerini kaybetme ve dostlarindan fazla yasamadaki asil acinin sizi inceleyen gözlerin bulunmamasi olduguna inanirdi-hiç kimsenin dikkat etmedigi bir yasam dehseti."
Author: Irvin D. Yalom
7. "Kim demis hayat zevk ve mutluluktur. Ne saçma düsünce! Hayat hayattir, bir ödevdir, ödev dedigin de çetin bir istir. O halde ödevimizi yapalim…"
Author: Ivan Goncharov
8. "Maneviyat,beden saglikli oldugu sürece onun kibri ve zevkidir,ama hastalanir hastalanmaz ya da isler kötüye gittiginde bu kez de derhal o bedenden kaçis kurtulma istegidir."
Author: Louis Ferdinand Céline
9. "Ama büyük ask duygusu, ilk pariltinin az ötesinde kendini kanitlamaya kalkinca, küvetteki bir yük gemisi gibi karaya oturmaya mahkumdur. Böylece daha çok yere ihtiyaç duyulur, daha fazla ve daha fazla yere… Aydan büyük bir zevk alinir, ama günes de istenir.(syf. 78)"
Author: Mathias Malzieu
10. "Çok siradan zevkler ugruna baska zevkleri elimizden kaçirdik."
Author: Michel Foucault
11. "Öldükten sonra insanlarin bir yerde bulustuklarini söyleyenlere inanmak isterdim. Yasarken, ne sikici ve soluk insanlarla birlikte geçiriyoruz ömrümüzü. Hiç olmazsa öldükten sonra, aralarimda bulunmaktan zevk alacagimiz insanlarla yasasaydik."
Author: Oğuz Atay
12. "Beyninin hücreleri arasinda; hatta gerçektekinden daha korkunç; bütün tuhafliklar içinde pusu kuran; ve gotik sanata onun sürekli canliligini bagislayarak onu zihinleri karasevdaya yakalanmis, bütün rüyasiz uyku hastaligina tutulmus olanlarin tam özel hayati yapan, su gergin hayatla dopdolu kuruntular kaynasirken, bunu neredeyse ölüme asik eden su kötü gecelerin, ya da dehset verici biçimsiz zevk gecelerinin birinden sonra günes dogarken bazen uyumamis insanlar aramizda fazla degildir. Beyaz parmaklar perdelerin arasina gizlice sürünür ve titrer görünür."
Author: Oscar Wilde
13. "Günah islemek vesilesi, nadiren elimize geçer, en faziletkâr adamlarin bile, hayatta bekledikleri sey bu firsattir. Bana günahsiz bir zevk gösteremezsin. Mânevîlerini bir tarafa at. Saadet ve günah, ayni mahiyetin iki türlü ismidir. Kendini iyice yokla, günahsiz geçirdigin günlere yanarsin. Ihtiyarligin en büyük aczi, artik günah islemeye tâkati kalmamasidir. Zevk, tabiyatin seciyesidir. Zekânin yaratici bir kuvvet olmaktan çikmasi, vücûdun arzularina muhalefet etmesinden ileri geliyor. Istedigin herseyi yap ve yapabilecegin seyi iste, hiçbir kaideye kulak asma. Yasamanin sirri budur!"
Author: Peyami Safa
14. "Bu firsati sana bahsettiginden dolayi Allaha sükret. Günah islemek vesilesi, nadiren elimize geçer, en faziletkar adamlarin bile hayatta beklediledikleri sey bu firsattir. Bana günahsiz bir zevk gösteremezsin. Manevilerini bir tarafa at."
Author: Peyami Safa
15. "- Hem biz seninle hiç dans etmedik, degil mi?- Hayir etmedik- Ben zaten dans etmekten fazla zevk almam, bazen dans ettigim kimse hosuma gider ve bu yüzden o sikintiya katlanirim.- Bu is için hosuna gidecegimi tahmin etmem.- Ben de tahmin etmem. Ama olsun, arkadaslikta fedakarlik lazimdir."
Author: Sabahattin Ali

Zevk Quotes Pictures

Quotes About Zevk
Quotes About Zevk
Quotes About Zevk

Today's Quote

Of all those arts in which the wise excel, Nature's chief masterpiece is writing well."
Author: Andre Breton

Famous Authors

Popular Topics